Volební priority ČSSD: Na řešení problémů pandemie se mají podílet ti, kteří na to mají peníze

22. června 2021

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček a místopředsedkyně strany Jana Maláčová dnes na tiskové konferenci společně představili hlavní body programu ČSSD pro letošní parlamentní volby, které se uskuteční 8. a 9. října 2021. Program ČSSD nese název „Spravedlivá země, bezpečná budoucnost“ a odráží hlavní programové cíle sociální demokracie pro příští volební období. ČSSD prosazuje myšlenku státu, který umí pomoci lidem v nouzi, ale zároveň poskytuje dost volnosti těm, kteří zrovna pomoc nepotřebují. Podle předsedy strany Jana Hamáčka budou letošní volby do Poslanecké sněmovny nejdůležitější od roku 1989.

„Covidová krize postihla úplně každého z nás. Prvořadým cílem programu ČSSD je, aby náklady covidové pandemie zase nezaplatila jen střední třída, zaměstnanci a lidé s nižšími příjmy, jako jsou třeba důchodci. To už tu jednou bylo. Opozice na jedné straně kritizuje schodek rozpočtu, ale na druhé straně společně s hnutím ANO zrušila superhrubou mzdu. Tento krok nás všechny stojí 130 miliard ročně a vydělají na něm zase jen ti bohatí. Takhle si spravedlivou zemi opravdu nepředstavujeme,“ řekl během představování volebního programu předseda strany Jan Hamáček.

Programový dokument, který sociální demokraté představují veřejnosti, je rozřazen do deseti okruhů. Vedle výdajové stránky se soustředí také na stránku příjmovou. Sociální demokraté již od dubna, kdy spustili kampaň „Víme, co po covidu“, upozorňují na skutečnost, že enormní finanční náklady spojené s pomocí lidem a firmám během krize se budou muset také zaplatit. ČSSD proto ve svém programu hovoří zejména o vyšším zdanění některých firem a lidí s vysokými příjmy.

„Je potřeba si uvědomit, že jen díky nejúspěšnějšímu programu Antivirus, který prosadila sociální demokracie, se nám podařilo zachránit více jak milion pracovních míst, které by zaměstnavatelé kvůli covidu jinak zrušili. Naši pomoc čerpalo jen v tomto programu přes 60 000 firem. Podle našeho názoru je povinností a slušností, aby se firmy, které i přes covid slušně vydělávaly, nyní podílely na pomoci pro ostatní. Právě tohle je princip skutečně spravedlivého světa, ve kterém chceme žít a vychovávat děti,“ řekla místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

ČSSD ve svém programu dále říká, do budoucna rozhodně nelze uvažovat o privatizaci českého zdravotnictví ani zavedení školného na veřejných vysokých školách. Daně by se podle ČSSD neměly zvedat nikomu, kdo si vydělá do trojnásobku průměrné mzdy, která dnes představuje 35 285 korun. Sociální demokraté také plánují kvůli očekávanému zdražování základních životních potřeb snížit DPH u základních potravin jako je pečivo, zelenina nebo maso na nejnižší sazbu. Postupným, ale rychlým růstem minimální mzdy, která by měla podle ČSSD v roce 2023 dosáhnout na částku 20 000 korun, chtějí sociální demokraté bojovat proti levné práci v České republice.

„Jana Maláčová udělala hodně pro to, abychom směřovali náš důchodový systém směrem k větší spravedlnosti. Když někdo celý život poctivě pracuje a platí daně, měl by mít nárok na spravedlivý důchod, nikoli na almužnu. To se týká jak dnešních padesátníků, tak lidí, kteří teprve začínají pracovat. Je to celospolečenská otázka, na které kromě ČSSD nikdo jiný reálně nepracuje,“ sdělil předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle místopředsedkyně strany Jany Maláčové se stalo normou politické konkurence poukazovat na ČSSD jako na stranu, která pouze rozhazuje peníze. „Opak je ale pravdou. Zatímco všichni tady vykreslují sluníčkovou budoucnost – hlavně, aby byla bez Andreje Babiše, ČSSD jako jediná strana otevřeně hovoří o tom, že nedovolí, aby náklady koronavirové krize zaplatila zase střední třída, normální zaměstnanci a důchodci. Všichni ostatní se tváří, jako ten problém nebyl. Patrně proto, že nechtějí odkrýt karty, co na lidi skutečně chystají po volbách. Pokud to tedy vůbec ví…“, uzavřela Jana Maláčová.

tiskové oddělení ČSSD

Blogy