Tisková zpráva ČSSD: Sociální demokracie odmítá privatizaci důchodů. ODS opakuje staré triky.

21. dubna 2022

Sociální demokracie jednoznačně odmítá snahy pravicové koalice privatizovat český důchodový systém. V době, kdy na nižší a středně příjmové domácnosti dopadají vysoké ceny energií a dalších základních potřeb, vyvolává vláda Petra Fialy pouze další pocit nejistoty u veřejnosti. Sociální demokracie je připravena konstruktivně přispět k reformě důchodového systému. Ale budeme bránit jakékoliv snaze připravit lidi o základní jistoty veřejně garantovaného zajištění na stáří.

duchod_1.jpg

Ministr financí Stanjura se vrací ke staré představě privatizace důchodového systému, o kterou se ODS pokoušela již od samého svého politického vzniku. Prohlášení, že důchod nelze brát jako pojištění, je jen snaha pravicové vlády zničit nejdůležitější systém sociálního zabezpečení v naší zemi.

Pravicová koalice opět přichází s jednoduchou představou, že z veřejného průběžného systému bude financována velmi nízká solidární část penzí. Chce tak donutit veřejnost, zejména mladší lidi, aby vstoupili do nejrůznějších spořicích systémů a museli využívat různé bankovní produkty. Sociální demokracie je přesvědčena, že tyto úvahy přináší příliš velká ekonomická rizika pro občany. Vláda také nepřiznává, že spořící systémy nejsou odolné proti demografickému stárnutí a že na nich není možné založit zajištění na stáří.

Sociální demokracie proto jednoznačně prosazuje udržení průběžného důchodového systému jakožto nejbezpečnější pojistky pro jednotlivce na dobu, kdy nebude schopný zajistit si své příjmy jinak. Průběžný solidární systém také garantuje, že nepodléhá v čase inflaci a ani není ohrožen ekonomickými riziky, včetně rizika bankrotu finančních institucí. Jeho privatizace by znamenala ztrátu národní kontroly nad systémem a vydala příjmy důchodců na milost a nemilost kapitálových trhů.

Sociální demokraté se proto důrazně ohrazují proti výrokům ministra Stanjury. Sociální odvody nejsou daní. Jsou účelově vázané! Místo nepravdivého strašení lidi, že na jejich důchody nebude, by vláda měla zásadně posílit podporu rodin s dětmi a zajistit tak vyrovnané saldo důchodového pojištění i v budoucnu. Podpora rodin s dětmi je investice do naší budoucnosti!

Blogy