Rada pro zahraniční věci ke vztahům EU s Izraelem a k novým technologiím

13. července 2021

V pondělí 12. července proběhla v Bruselu Rada pro zahraniční věci (FAC). Jednání ministrů zahraničí členských států EU se zúčastnil také izraelský šéf diplomacie Jair Lapid, který je ve funkci právě měsíc. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČCSD) s ním hovořil o prohloubení spolupráce mezi Izraelem a EU.

Izraelský ministr zahraničí ocenil podporu ze strany české diplomacie v konfliktu Izraele s Hamasem a také ocenil myšlenku ministra zahraničí Kulhánka, že by se měla lépe monitorovat mezinárodní pomoc směřující obyvatelům pásma Gaza. Oba ministři hovořili o blízkovýchodním mírovém procesu.

„Klademe důraz na prohloubení spolupráce s Izraelem v oblastech výzkumu, inovací, bezpečnosti, obchodu a investic a na jeho zapojení do programů EU. Podporujeme rovněž brzké obnovení oficiálních jednání v rámci Asociační rady s Izraelem, která se naposledy sešla v roce 2012,“ uvedl ministr Kulhánek. Ten také svého izraelského protějška pozval na oficiální návštěvu Prahy, která by mohla proběhnout na konci léta.

Tématem jednání v Bruselu byla geopolitika nových digitálních technologií. Ministři se shodli, že posílení celkové odolnosti EU vůči vlivu dezinformací či kybernetických útoků je aktuální výzvou, kterou nelze podcenit. Klíčové je v tomto ohledu vhodné nastavení mezinárodních standardů a budování koalic s vhodnými partnerskými zeměmi i regiony, zejména se Spojenými státy. ČR podporuje v této oblasti jak investice, tak inovace i výzkum a rozvoj vlastních kapacit nových digitálních technologií.

Ministři dále vedli debatu o aktuálním stavu Strategického kompasu, jenž má být novým dokumentem pro směřování společné bezpečnostní a obranné politiky EU pro příští léta. Česká republika podporuje přijetí tohoto strategického dokumentu, který má přispět k naplňování ambicí EU v oblasti bezpečnosti a obrany. V rámci pilíře odolnosti se ČR chce zaměřit zejména na posílení kritické infrastruktury a na rostoucí hybridní a kybernetické hrozby. Z pohledu České republiky je klíčové také posílení jednotného hlasu a propojenosti politik EU a NATO.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell v závěru jednání informoval ministry o znepokojivé situaci v Etiopii či v Afghánistánu.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí 

Blogy