16. prosince 2015
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka požádal formou dopisu hlavy států a vlád členských zemí EU a rovněž předsedy Evropské rady a Evropské komise k posílení spolupráce zejména v oblasti efektivnější a silnější ochrany hranice Evropské unie. Premiér Sobotka v dopise, který odeslal lídrům EU včera, označil za hlavní cíl zachování schengenské spolupráce a její další posilování.
Předseda vlády v dopise svým evropským kolegům zdůraznil, že Schengen považuje za jeden ze základních pilířů evropské integrace a že jenom rozhodný a jednotný postup všech členských států a dodržování příslušných pravidel může Schengen dostat z nelehké situace, v níž se nyní nachází. Za klíčová označil předseda vlády v dopise opatření, která směřují k obnovení plné kontroly nad vnějšími hranicemi Unie.
Jako priority ČR v rámci posílené ochrany vnějších hranic uvádí předseda vlády tyto oblasti:
Předseda vlády vyzval v dopise své kolegy z ostatních členských států, aby konstruktivním způsobem přistoupili k nadcházejícím jednáním o návrzích, které směřují k posílení ochrany vnější hranice EU, a společnými silami tak přispěli k zachování schengenského prostoru ve stávající podobě.
Dopis předsedy vlády evropským partnerům