Návrh ministryně Maláčové na zvýšení důchodů poslanci podpořili v prvním čtení

23. června 2021

Téměř 2,9 miliony důchodců by mělo dostat od příštího roku přidáno 300 korun nad rámec každoročního zákonného navýšení. V průměru by díky tomu měl průměrný důchod měl vyšplhat na zhruba 16 195 korun, což odpovídá přibližně 42,5 % průměrné mzdy. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčová (ČSSD) v této podobě podpořili poslanci v prvním čtení. Valorizaci důchodů bude po Sněmovně projednávat i Senát, přičemž finální podpis prezidenta republiky by se měl stihnout do konce září.

„Náš návrh se týká všech důchodců, ale myslí zejména na ty, kteří pobírají nejméně,“ říká Jana Maláčová a vysvětluje: „Pro navýšení větší, než je to zákonné, je přitom celá řada dobrých důvodů. Pro mě jsou hlavní dva. Prvním z nich je stále vysoký počet důchodců, kteří mají velmi nízké příjmy. Druhým je očekávaná menší zákonná valorizace než v předchozích letech.“

Podle posledních odhadů by zákonná valorizace pro rok 2022 činila v průměru 458 korun. „Jde zatím jen o odhad, rozhodující kalkulace bude k dispozici v září,“ připomíná ministryně a pokračuje: „Pokud se podaří schválit 300 korun navíc, pak předpokládané průměrné zvýšení důchodů bude 758 korun, což je i tak méně, než bylo v posledních letech.“ Třísetkorunové mimořádné zvýšení by nejvíce pomohlo důchodcům s nejnižšími příjmy. V Česku je přitom v současné době více než 600 tisíc starobních důchodců s penzí nižší, než je 14 tisíc korun, a mezi nimi je skoro 90 tisíc lidí s důchodem pod 10 tisíc. „Představte si, že třeba žijete sami a nemáte vlastní bydlení. Zkuste si z toho pak vyžít,“ upozorňuje Jana Maláčová.

V případě schválení navrhovaného navýšení o 300 korun by důchody vzrostly meziročně v průměru o 4,9 %. Dostaly by se tak na 42,6 % průměrné mzdy. Pro srovnání: v roce 2017 byl průměrný starobní důchod 11 826 korun, což bylo jen 39,2 % průměrné mzdy. „Musíme se vrátit k důstojnějšímu poměru mezi důchody a mzdami. Senioři nemohou přežívat na hranici chudoby. Nemůžeme dopustit, aby lidé, kteří celý život poctivě pracovali, museli v důchodu živořit a žádat o sociální dávky, protože jim důchod nestačí na pokrytí základních potřeb,“ apeluje dále ministryně Jana Maláčová. „Koncepčně by měla spravedlivé důchody řešit reforma, kterou MPSV vypracovalo, a o níž by měla v následujících týdnech jednat Poslanecká sněmovna,“ zdůraznila.

Zvýšení důchodů o mimořádných 300 korun by znamenalo růst nákladů o 10,6 miliardy korun, přičemž celkové výdaje na důchody by v roce 2022 dosáhly 555,9 miliard korun. V současné době je v ČR 2,38 mil. starobních důchodců včetně těch, co šli do penze předčasně. Společně s invalidními a pozůstalostními se pak vyplácí celkem 2,86 milionu důchodů.

zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíBlogy