Ministři C5 se setkali v Mělníku, ustavili koordinační skupinu kvůli covidovým opatřením

20. července 2021

Na mělnickém zámku se konalo setkání ministrů zahraničí ČR, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Slovinska. Tématem byla koordinace opatření proti koronaviru. Ministři se shodli na ustavení koordinační skupiny pracovníků ministerstev, kteří budou s předstihem komunikovat o všech opatřeních týkajících se cestování.

Páté společné jednání šéfů diplomacie pětice středoevropských států se konalo ve středočeském Mělníku, na pozvání českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Ten inicioval vznik pracovní skupiny, která bude zaštiťovat výměnu informací ohledně chystaných opatření jednotlivých států proti šíření covid-19, se kterým se všechny země potýkají. „Neformální uskupení C5, ve kterém se dnes setkáváme, se v minulém roce ukázalo jako velmi užitečné. V rámci regionální spolupráce jsme si pomáhali při repatriaci našich občanů ze zahraničí a koordinovali jsme omezení na hranicích, včetně úlev pro lidi dojíždějící přes hranice za prací,“ uvedl šéf české diplomacie Kulhánek na tiskové konferenci po jednání.

I vzhledem k mutaci delta je třeba nadále velmi zodpovědně koordinovat rozvolňování a zejména při cestování dbát na preventivní opatření proti šíření covidu-19, a to někdy i v případech očkovaných osob. Změny podmínek jednotlivých zemí by měly být hlášeny s dostatečným předstihem, což je úkolem nově ustavené pracovní skupiny. „Chceme tak zaručit, že se budeme s dostatečným předstihem navzájem informovat o připravovaných opatřeních tak, abychom se navzájem nepřekvapovali,“ uvedl Kulhánek.

Všichni středoevropští partneři se shodli na tom, že jedinou cestou pro návrat k normálnímu životu je očkování. „Chceme udělat maximum pro to, abychom udrželi hranice otevřené. Jediná myslitelná cesta, jak se vyhnout omezením, je proočkovat co největší část populace. To je realita,“ dodal ministr Kulhánek.
Ministři hovořili také o spolupráci v EU, především o společné podpoře evropské integrace zemí západního Balkánu. Šéf české diplomacie poděkoval svému slovinskému protějšku za výtečné zvládání role předsednické země. Tou se za necelý rok stane Česká republika.

Další jednání skupiny zemí střední Evropy se má uskutečnit v Rakousku, pravděpodobně na konci tohoto léta.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí 

Blogy