Ministr Petříček obdržel nabídku pomoci s léčbou pacientů s koronavirem od Slovinska a Rakouska

1. března 2021

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se v pondělí 1. března 2021 ve slovinském Brdu setkal se svými protějšky z Maďarska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Šlo o další jednání středoevropského formátu Central 5. Hlavním tématem byla vzájemná podpora v boji proti pandemii koronaviru.

„Dostal jsem nabídky pomoci s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru od Slovinska a Rakouska. Budu je tlumočit ministrovi zdravotnictví. Také jsme se dohodli, že chceme společně tlačit na urychlení registrace dalších vakcín v EU,“ uvedl šéf české diplomacie. Tématem byla také situace pendlerů a nákladní dopravy. Česká republika podpoří rakouskou iniciativu týkající se zavedení evropských certifikátů o provedeném očkování, které by naočkovaným lidem usnadnily cestování. Situace způsobená pandemií podle ministrů zahraničí zemí C5 ukázala, že je nutné zvýšit spolupráci a akceschopnost EU zvládat krize takového rozsahu.

Slovinský ministr zahraničí Anže Logar své partnery seznámil s prioritami slovinského předsednictví v Radě EU, které se bude soustředit na ekonomickou obnovu a urychlení digitalizace evropské ekonomiky. K tomu by EU měla využít možností posílení obchodu s Indií i jihoamerickými zeměmi. Společnou prioritou zemí C5 zůstává také podpora západního Balkánu.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy