Ministr Petříček jednal s představiteli úspěšných startupů o podpoře nadějných českých firem

27. ledna 2021

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ve středu 27. ledna 2021 debatoval s představiteli úspěšných českých startupů z oblastí IT, zelené energetiky, 3D tisku, udržitelných obalů nebo videoherního průmyslu. Předmětem diskuze byly problémy, s nimiž se začínající a malé firmy při expanzi do zahraničí potýkají, a také způsoby, jak by jim stát mohl cestu na světové trhy usnadnit.

Online setkání s ministrem Petříčkem se zúčastnili vrcholoví manažeři firem Avast, Prusa Research, Beat Games, Warhorse Studios, Twisto, Poetizer, Mews, Pilulka, Frusack, Nano Energies, Brand Embassy a Storyous. Nejčastěji se začínající čeští podnikatelé při expanzi do zahraničí potýkají s problematikou certifikací, vízovými procesy nebo s nedostatkem informací o podnikatelském prostředí v cizí zemi. Mezi další zmiňované překážky, které nadějným firmám ztěžují souboj se světovou konkurencí, patří podle představitelů úspěšných českých startupů nesnadná procedura při kapitálových vstupech zahraničních investorů, pracovně-právní předpisy v ČR a komplikovaný proces při zaměstnávání cizinců v ČR

„Dnešní online jednání bylo inspirující a utvrdilo mě v tom, že má smysl tato moderní inovativní odvětví více podporovat i na úrovni státu. Chceme tak činit nejméně ze dvou důvodů. Jednak proto, že inovativní firmy přinášejí vysokou přidanou hodnotu naší ekonomice. Ale i proto, že úspěchy, které získávají v zahraničí, skvěle přispívají k šíření dobrého jména naší země na mezinárodním poli. Za toto vše jim patří upřímný dík a uznání,“ uvedl šéf české diplomacie. Ministr Petříček také připomněl, že v oblasti ekonomické či vědecké diplomacie ministerstvo zahraničí již delší dobu leccos úspěšně činí a má zavedené nástroje. Po setkání nicméně konstatoval, že je nezbytné, aby se mezi začínajícími firmami povědomí o těchto službách více rozšířilo.

Debatu organizoval a moderoval Lukáš Sedláček, zakladatel Týdne inovací ČR, startupu Poetizer a vzdělávací platformy ELAI. „Je skvělé, že pan ministr Petříček tuto debatu inicioval, vnímá přínos českých startupů a chce jim pomoci při další globální expanzi. Vzhledem k tomu, že se zúčastnili opravdu špičkoví podnikatelé, kteří zaměstnávají tisíce lidí a mnozí produkují ty nejlepší věci či služby na světě, jsem přesvědčený, že se jejich nápady na vylepšení inovačního ekosystému v ČR projeví v praxi,“ řekl Lukáš Sedláček.

Ministr Tomáše Petříček i ostatní účastníci setkání se shodli na přínosu diskuze. Zástupci firem pak nejen ocenili možnost o těchto aspektech mluvit, ale na základě svých zkušeností nabídli také pomoc s identifikací bariér, které je žádoucí odstraňovat, a rovněž s jejich řešením. „Toto setkání bylo první ale rozhodně ne poslední. Těším se na další spolupráci a věřím, že najdeme způsob, jak zdokonalit služby, které ekonomická diplomacie našim firmám poskytuje, a to právě s přihlédnutím na specifické potřeby českých startupů,“ uzavřel ministr Petříček.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy