Ministr Kulhánek vystoupil na zasedání OBSE, vyzval k deeskalaci napětí

2. prosince 2021

Šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD) se 2. prosince 2021 zúčastnil 28. ministerského zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které se konalo ve švédském Stockholmu. Ministr Kulhánek na hlavním plenárním zasedání přednesl projev, ve kterém mimo jiné vyzval k deeskalaci napětí na hranici mezi Ruskem a Ukrajinou. Režim Alexandra Lukašenka zároveň vyzval k propuštění politických vězňů a zahájení dialogu s demokratickou opozicí.

Ministr Kulhánek na ministeriádu OBSE přicestoval z Rigy, kde proběhlo zasedání šéfů diplomacií Severoatlantické aliance. Ve svém projevu upozornil na zhoršující se bezpečnostní situaci v regionu OBSE a připomněl, že i Česká republika se stala terčem nepřátelského aktu, a to navíc od státu, který je členem OBSE. „Veškeré projevy agrese důrazně odsuzuji. Je naprosto zásadní, aby na ukrajinsko-ruské hranici došlo k deeskalaci napětí, které se v poslední době stupňuje. Řešením je pouze dialog a ne navyšování počtu ruských vojáků,“ uvedl ministr Kulhánek.

Šéf české diplomacie se věnoval také situaci v Bělorusku. „Režim Alexandra Lukašenka by měl především propustit všechny politické vězně,“ vyzval ministr Kulhánek. „Běloruská vláda by zároveň okamžitě měla začít vést dialog s demokratickou opozicí v zemi. Nepřípustné je také využívání nelegální migrace jako nástroje mezinárodního tlaku,“ řekl Kulhánek. K situaci v Bělorusku kromě hlavního plenárního zasedání šéf české diplomacie promluvil i v rámci samostatného panelu, zúčastnil se také doprovodné akce ke Krymu, kde zdůraznil, že ruská okupace Krymu je v rozporu s mezinárodním právem a podpořil teritoriální integritu Ukrajiny.

Ministerská rada je ústředním rozhodovacím a řídícím orgánem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Setkání, které se koná každoročně, poskytuje ministrům zahraničí 57 účastnických států příležitost zhodnotit činnost Organizace a posílit tak dialog zejména o bezpečnostních otázkách v celém širokém regionu OBSE.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy