Ministr Kulhánek nastínil budoucnost letního cestování během pandemie

14. května 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) společně s náměstkem pro řízení sekce právní a konzulární Martinem Smolkem představili v pátek 14. května 2021 plány pro letní cestování do zahraničí během pandemie. Hlavní změny nastávají v uznávání vakcinačních certifikátů a také malém příhraničním styku.

Po sérii intenzivních jednání se zahraničními partnery ve druhém květnovém týdnu se zástupcům MZV podařilo dojednat usnadnění cestování do sousedních zemí, které dnes schválila i vláda. Těmi nejdůležitějšími jsou:

Pro návrat osob očkovaných u nás ze všech zemí se středním a vysokým rizikem výskytu onemocnění covid-19 nově platí, že jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce.

Od 15. května 2021 se umožní vstup očkovaným osobám 22 dní po první dávce – a to z Německa, Rakouska (od 19. května), Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Za podobných podmínek by nyní měly tyto státy umožnit vstup osob očkovaných v Česku – zatím s výjimkou Slovenska, které o podmínkách vstupu stále jedná.

„Všechna jednání vždy vedeme se záměrem prosadit co nejsvobodnější, ale zároveň bezpečné a předvídatelné cestování za hranice. Různá – a v mnohých ohledech přísná – omezení platí už skoro rok a půl. Výsledky, které jsme dnes oznámili, považuji za úspěch naší diplomacie,“ uvedl ministr Kulhánek. „Od 1. července by pak měl začít platit tzv. zelený certifikát, jehož zavedení ČR v EU dlouhodobě podporuje,“ dodal.

ČR bez jakýchkoliv dalších požadavků umožňuje cesty z okolních zemí na naše území na dobu nepřesahující 12 hodin. Pendleři, kteří jezdí za prací do německého Saska, mohou nově vycestovat bez omezení vždy až na 24 hodin. Příhraniční styk na méně než 24 hodin je možný bez testu a bez karantény, což otevírá i cestu nákupům Čechů v této spolkové zemi.

Vstup do Chorvatska je nyní podmíněn předložením negativního PCR nebo antigenního testu nebo potvrzení o očkování pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou nebo popř. doklad o prodělání nemoci covid-19. Cestující se může nechat testovat na chorvatském území a do výsledku testu strpět izolaci. Na děti mladší 7 let, které cestují s rodiči/opatrovníky, se vztahuje výjimka z povinnosti prokazování se negativním testem a samoizolace pokud jejich rodiče/opatrovníci splňují některou z výše uvedených podmínek pro vstup do Chorvatska. Sestupný trend incidence Chorvatsko brzy zařadí mezi červené a výhledově mezi oranžové, což bude znamenat zjednodušený režim po návratu do ČR.

Před vstupem do Řecka je nadále třeba vyplnit elektronický PLF formulář. Všichni cestující starší 5 let, nezávisle na státní příslušnosti a výchozí destinaci, musí při vstupu na území Řecka předložit negativní PCR test. Čeští občané a cizinci s trvalým pobytem v ČR, kteří nejméně před 14 dny ukončili vakcinaci proti covid-19, mohou předložit namísto negativního testu oficiální národní certifikát o provedeném očkování v anglickém jazyce. Cestující ze všech destinací mohou být při vstupu do Řecka podrobeni kontrolním antigenním testům na covid-19 a jsou povinni přetestování strpět. Řecko rovněž vykazuje sestupný trend incidence, což dává naději pro letní cesty našich občanů.

MZV zajišťuje servis občanům na informačním call centru pro cesty do zahraničí. Každý měsíc je z ústředí MZV odbaveno na 6 – 8 tisíc hovorů a další tisíce hovorů a e-mailů zodpovídají také zastupitelské úřady ČR v zahraničí. „Náš resort je připraven i nadále maximálně pomáhat českým občanům. Ti se mohou s žádostí o radu obracet na naše informační centrum pro cesty do zahraničí na lince 222 264 222 v čase od pondělí do pátku mezi 8. a 16. hodinou. Naše kapacity navíc s blížícím se létem navyšujeme,“ uvedl k možnostem konzulární pomoci náměstek Smolek.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy