Ministr Kulhánek jednal v Budapešti s ministry zahraničí skupiny V4 a Maroka

7. prosince 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil 7. prosince 2021 Budapešť, kde jednal s ministry zahraničí zemí Visegrádské skupiny a také Maroka. Se svými protějšky jednal o aktuálních otázkách regionu Blízkého východu a Severní Afriky - především o terorismu, migraci, společných projektech rozvojové spolupráce nebo vztazích EU - Maroko.

Šéfové diplomacií Česka, Maďarska, Polska a Slovenska jednali se svým marockým protějškem Nasserem Búritou především o tématu boje proti ilegální migraci a také společných rozvojových projektech, které přispějí ke zlepšení podmínek v zemích původu migrantů. Ministři se vyslovili pro posílení spolupráce v této oblasti. „Maroko je pro EU klíčový partner v otázce zvládání migrace, boje proti pašerákům lidí a ochrany lidských životů v našem jižním sousedství. Unie na marockou pomoc v této otázce spoléhá a já doufám, v ještě aktivnější marocké zapojení do řešení tohoto problému,“ uvedl po jednání ministr Kulhánek.

Přítomní ministři dále jednali o boji proti terorismu bezpečnostní situaci v severní Afriky a Sahelu. „Oblast Sahelu zůstává pro skupinu V4, stejně jako pro EU, hlavní prioritou afrického kontinentu,“ uvedl na toto téma ministr Kulhánek. „Oceňuji podíl Maroka na stabilizaci regionu a dlouhodobou spolupráci s evropskými státy v boji proti terorismu. I ČR se přímo angažuje a to nasazením našich vojáků a policistů v Mali,“ dodal.

Na okraj jednání se uskutečnila také bilaterální schůzka ministra Kulhánka s jeho marockým protějškem Nasserem Búritou. Oba partneři jednali především o současných česko-marockých vztazích a vzájemné obchodní a ekonomické spolupráci. „Právě v byznysu vidím nevyužitý potenciál a pevně věřím v prohloubení naší spolupráce například v obranném průmyslu, zdravotnictví či budování dopravní infrastruktury,“ sdělil šéf české diplomacie.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy