Ministr Kulhánek a náměstek Kohout vystoupili na konferenci Jižní a Střední Evropa po krizi

15. června 2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a náměstek Jan Kohout se v úterý 8. června 2021 zúčastnili videokonference „Jižní a Střední Evropa po krizi; nepostradatelní partneři evropské budoucnosti; role Portugalska a České republiky“.

Konferencí se uzavřel sedmidílný cyklus, který během uplynulých šesti měsíců uspořádalo velvyslanectví Portugalska v České republice v souvislosti se svým Předsednictvím v Radě EU. Spoluorganizátory konference bylo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Institut pro politiku a společnost a také Europeum.

Na úvod konference proběhla diskuse ministrů zahraničních věcí České republiky Jakuba Kulhánka a Portugalské republiky Augusta Santose Silvy. V následujícím bloku vystoupil za českou stranu náměstek ministra zahraničních věcí Jan Kohout a ředitel Odboru koordinace evropských politik Úřadu vlády Štěpán Černý, dále bývalý státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí Bruno Maçães a vrchní ředitel pro Evropu Ministerstva zahraničních věcí Rui Vinhas, oba zastupující Portugalsko.

Konference se stala jedinečnou příležitost k širší debatě obou zemí o aktuálních otázkách vývoje Evropské unie a evropské budoucnosti. Jednoznačně z ní vyplynulo, že se Evropská unie musí soustředit zejména na hledání evropských řešení současných problémů a praktickou spolupráci. Vyzdvižena byla také role Portugalska a České republiky v Evropské unii, jakožto středně velkých zemí, pro vybalancování sil a názorových divergencí.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy