Ministerstvo zahraničí spouští web Dovolena2021.cz, usnadní občanům letní cestování

17. června 2021

Ministerstvo zahraničních věcí se po loňské pauze způsobené pandemií covidu-19 vrátilo k tiskové konferenci k zahájení letní turistické sezóny. Ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) představil novinky v pravidlech cestování a nastínil také změny, které přinese jednotný evropský certifikát (tzv. covid pas).

„Motto našeho přístupu k letní sezoně je snadné a pohodlné cestování, ale zároveň cestování, které je bezpečné a předvídatelné. Covid nikam nezmizel a stále je třeba při cestách do zahraničí být ve střehu. Proto chci moc poprosit naše občany, aby se vždy před cestou do zahraničí informovali o podmínkách cestování a dodržovali všechna stanovená epidemiologická pravidla v místě dovolené ale také i při návratu do ČR,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Ten představil některé novinky včetně webu Dovolena2021.cz (ODKAZ NA WEB ZDE), který je součástí Covid portálu a nabízí přehledné a jednoduché informace o cestování do 14 nejnavštěvovanějších turistických destinací. „Pro každou zemi existují různá omezení pro různé skupiny lidí a informací je opravdu obrovská spousta – od podmínek, jak se do země dá vycestovat, až po situace, které mohou nastat, třeba postup v případě, že se někdo v zemi nakazí a musí do karantény. Nový web je přesně tím místem, kde se lidé mohou přehledně informovat o cestování do destinací, které jsou podle našich údajů mezi Čechy nejpopulárnější,“ uvedl ministr Kulhánek.

Ten zároveň apeloval na cestující do zahraničí, aby se přihlásili do databáze DROZD, kterou spravuje ministerstvo a dokáže díky tomuto nástroji evidovat počty Čechů v zahraničí a zároveň zprostředkovat pomoc v případě náhlých událostí, kdy rozesílá těmto občanům SMS nebo e-maily s varováním.

Součástí služeb MZV pro občany je také call centrum, kde byl posílen počet operátorů a jsou schopni odpovědět na většinu dotazů ohledně cestování. Za první polovinu června směřovalo na toto informační centrum bezmála 13 tisíc dotazů.

Ministr zahraničí Kulhánek představil také některé změny v cestování platné od pondělí 21. června: „Otevře se možnost pro osoby s ukončeným očkováním vrátit se z vysoce rizikových zemí do Česka bez nutnosti pětidenní izolace. Např. z Egypta tak bude možné přiletět do Česka, hned si nechat udělat PCR test a po negativním výsledku třeba už další den jít do práce.“
Od pondělí se také bezmála po roční pauze budou moci do Prahy opět podívat turisté např. z USA, pokud jsou naočkovaní nebo s testem. Rozšíří se totiž seznam zelených států, ze kterých do Prahy a dalších míst v Česku mohou přijíždět turisté.
Ministerstvo zahraničí otevírá na přechodnou dobu během nejfrekventovanější letní turistické sezóny konzulární jednatelství ve španělské Barceloně, bulharském Burgasu, chorvatské Rijece a Splitu a ve Valettě na Maltě. Českým turistům v nesnázích mohou pomoci také společné policejní hlídky, které se na letošní léto zavádějí v Chorvatsku, Bulharsku a Albánii.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Blogy