Ze vstupenek by se dočasně nemusela platit DPH, navrhují divadelníci Zaorálkovi

9. dubna 2021

iRozhlas.cz, 8. 4. 2021:Stát by mohl při otevírání kultury po odeznění epidemie koronaviru pomoci pořadatelům akcí dočasným nevybíráním daně z přidané hodnoty ze vstupenek. Ve společném prohlášení po schůzce s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) to uvedlo České středisko Mezinárodního divadelního ústavu.

„Jedním z gest, jimiž by stát mohl výrazně napomoci pořadatelům kulturních akcí, je například dočasné snížení DPH ze vstupenek na nulu,“ píše se v prohlášení.

U vstupenek na kulturní a sportovní akce, které se ale v současné době kvůli koronaviru prakticky neprodávají, je nyní desetiprocentní sazba DPH. Na tuto úroveň se snížila z 15 procent loni v létě v rámci daňového balíčku, který má zmírnit dopady epidemie.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek podle Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu souhlasil, že k dialogu s odbornou veřejností z kultury je nutné mít partnera na ministerstvu zdravotnictví. Ministr chápe nutnost urychlené dohody o pravidlech rozvolňování kultury v případě příznivého vývoje, uvedlo středisko.

Uvítal praktické připomínky k vládním opatřením ohledně podmínek zkoušek a provádění uměleckého výkonu, zahrnutí uměleckého školství, přínosu umění k ozdravění společnosti, aktivní životní styl i multiplikační ekonomické efekty kulturních a kreativních odvětví,“ doplnilo.

Ke Státní kulturní politice a Strategii kulturních a kreativních odvětví České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI) uvedlo, že ministerstvo souhlasilo s nutností projednat materiály s opozicí. Připomnělo, že kulturní a kreativní odvětví by z Národního plánu obnovy měla být podpořena částkou zhruba osm miliard korun. Plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu EU, který má evropským ekonomikám pomoci z krize způsobené omezeními proti šíření koronaviru.

Zaorálek bude podle střediska také usilovat o zvýšení peněz na živé umění ve státním rozpočtu na příští rok.

„Zástupci ITI apelovali na nutnost udržet výši financí na živé umění minimálně na úrovni let 2020 a 2021 a nevracet se ke stavu hlubokého podfinancování předchozích let,“ uvedlo české středisko organizace k jednání.

zdroj: irozhlas.cz, 8. 4. 2021 odkaz ZDE

Blogy