Zdaníme spekulanty s byty, tvrdí Maláčová

14. září 2021

MLADÁ FRONTA DNES 14. 9. 2021: Rozhovory s lídry. Do řešení problémů s drahým bydlením v metropoli se chce pustit ministryně práce Jana Maláčová, jednička kandidátky ČSSD v Praze. Její recept, jak toho docílit, zahrnuje investice do státních bytů i družstevní bydlení.

PRAHA Problémy s drahým bydlením, dopravou i se zaměstnaností v cestovním ruchu… Sociální demokracie nemá ani jednoho člena v pražském zastupitelstvu, ale podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) řada problémů v metropoli vyžaduje sociálně demokratické řešení. I proto si přeje zastupovat Pražany v Poslanecké sněmovně

„V Praze žijí taky řidiči, prodavačky, skladníci, je v ní velké množství lidí ze sociálních služeb, ve zdravotnictví, v řadě dělnických profesí. Za zvyšováním jejich mezd a platů stojím já,“ tvrdí Maláčová.

Co byste se z titulu poslankyně za Prahu snažila v dolní komoře v případě zvolení prosadit?

Chci revoluci v bydlení, která bydlení zlevní. Zřídíme národní fond bydlení, z něhož budeme financovat nákup či výstavbu státních nájemních bytů. Ty se budou za normální ceny pronajímat seniorům, mladým, samoživitelkám nebo zaměstnancům státu. Zdaníme spekulanty, usnadníme družstevní výstavbu, omezíme krátkodobý pronájem bytů pro turisty. A samozřejmě budu pokračovat ve své dosavadní práci – chci prosadit spravedlivé důchody, další růst mezd či zrušit agentury práce. Chtěla bych také zlepšit dostupnost sociálních služeb na území Prahy.

Kdy a jak by se mohly výsledky vaší revoluce v bydlení dostavit? Kolik by bylo nutné v Praze investovat?

Návrhy ČSSD přinesou skutečnou změnu. Stát musí být schopný postavit každý rok 10 tisíc bytů. Za deset let je to 100 tisíc bytů. Praha na to má vlastní fond s rozpočtem zhruba dvě miliardy korun, přesto byty skoro nestaví. My chceme, aby se tam nalilo alespoň pět miliard korun ročně, které by město muselo využít výhradně na novou výstavbu. A také chceme, aby měli developeři nově povinnost bezplatně převádět do majetku hlavního města pět procent nově dokončených bytů v každém stavebním projektu nad 500 metrů čtverečních zastavěné plochy.

Snad nejvíce postiženým ekonomickým odvětvím v Praze je po covidu cestovní ruch, je možné udržet stávající počty pracovních míst závislých na turistice?

Turismus se do hlavního města vrátí. Asi to nebude tolik jako dříve, kdy nepochybně docházelo k přetížení Prahy tlakem turistů, což už postihovalo kvalitu života Pražanů. To z dlouhodobého hlediska nebylo pro hlavní město únosné. Myslím, že Praha by se měla vydat cestou udržitelného turismu, a to s sebou nese přeorganizování turistických služeb a pravděpodobně i snížení některých kapacit. Místo kvantity kvalitu.

Často se v souvislosti s vaší pozicí ministryně práce skloňovalo slovo „kurzarbeit“. Do jaké míry je zrovna toto řešením problémů například v oblasti cestovního ruchu?

V oblasti cestovního ruchu lze tento nástroj použít za podmínky splnění kritérií pro jeho spuštění. Na specifických kritériích se musí shodnout vláda na základě jednání s tripartitou, tedy se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. V Praze můj program Antivirus pomohl udržet 270 tisíc pracovních míst. To je obrovský úspěch. Kurzarbeit vláda schválila pro pomoc v případě nenadálé ekonomické situace či živelní katastrofy, tak jak jsme to mohli vidět v případě ničivého tornáda na jihu Moravy.

Jak jste spočítala, že se povedlo zachránit 270 tisíc pracovních míst?

Pozor, to jsou jen čísla za Prahu. Celkově jich bylo přes milion. Pokud bychom tato místa nepodpořili, zaměstnavatelé by je během pandemie pochopitelně neudrželi a ta místa by zanikla. V programu Antivirus žádali zaměstnavatelé příspěvek na konkrétní pracovní místa. Čili se to dá snadno spočítat.

Praha je spíše pravicově orientovaným územím, kde ČSSD nemá ani žádného člena zastupitelstva hlavního města...

Jakkoliv je Praha velkoměstem a má své zvláštnosti, je přesto součástí české společnosti. V Praze žijí taky řidiči, prodavačky, skladníci, je v ní velké množství lidí ze sociálních služeb, ve zdravotnictví, v řadě dělnických profesí. Za zvyšováním jejich mezd a platů stojím já. Vždyť jsem prosadila historicky nejvyšší navýšení minimální mzdy. Žije zde několik set tisíc seniorů, kterým se díky sociální demokracii v posledních letech zvedl důchod v průměru o pět tisíc. Bydlí tady rodiny, které mou zásluhou mají rodičovský příspěvek o 80 tisíc vyšší. Žijí tu matky samoživitelky, jimž jsem prosadila náhradní výživné, když jejich expartner neplatí. Myslím, že mám výsledky, a chci pokračovat. Chci bojovat za obyčejné lidi.

Co ze sociálnědemokratické politiky v Praze postrádáte?

Za dvě největší časované bomby považuji nedostupné bydlení a sociální služby. Vím, že to všichni slibují, já mám ale za sebou výsledky. Skutečně potřebujeme zásadní změnu, revoluci. A sociální demokracie recept má. Vzorem je nám Vídeň, kde vládne sociální demokracie desítky let. Bez vstupu státu na trh s byty a omezení spekulací to nepůjde. U péče bych chtěla zavést pečovatelskou mzdu jako alternativu k příspěvku na péči. Potřebujeme posílit neformální péči.

Populace v hlavním městě stárne, v metropoli jsou ale například z celého Česka nejvyšší náklady na bydlení. Co byste seniorům v zoufalé ekonomické situaci poradila?

Střednědobě naše bytová revoluce, která bydlení zlevní! Teď se ale nebojte požádat o dávky na bydlení. Máte na ně nárok a naše analýzy ukazují, že zejména senioři se velmi stydí si o podporu státu říct. Moje babička, když umřel dědeček a zůstala na vše sama se svým nízkým důchodem, říkávala, celý život jsem dávky nepotřebovala a nepotřebuji ani na stará kolena. Proto opakuji. Nebojte se požádat o příspěvek nebo doplatek na bydlení, na úřadu práce vám vše vysvětlí a ukážou.

Hlavní město se také potýká s problémy v oblasti dopravy…

Praha má jednu z nejkvalitnějších sítí veřejné dopravy na světě. Z mého pohledu je nejdůležitější dotažení Metropolitního plánu, výstavba metra D, modernizace pražské železnice a její integrování do dopravního systému města, například výstavbou nových zastávek.

Blogy