Zaorálek se bouří: Pokud bude Prymula chtít omezit kulturu, na vládě to nepodpořím

8. října 2020

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se vzbouřil proti ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO). Prohlásil, že pokud bude vláda rozhodovat o dalším omezení kulturního života, návrh nepodpoří. Ruku by zvedl jen v případě, že by dostal peníze do dotačních programů na záchranu kultury.

„Na dotazy na možné vyhlášení dalších omezení kulturních akcí odpovídám toto: Pokud vláda na návrh ministra Prymuly rozhodne o dalším omezení kulturního života v ČR, nepodpořím tento návrh vládě, pokud nedostanu další peníze do dotačních programů na záchranu kultury,“ napsal Zaorálek na Twitteru. Na dotaz CNN Prima NEWS, kolik peněz by si do dotačních programů představoval, Zaorálek odepsal: „Teprve to počítáme. Odhaduji zhruba dvě miliardy.“

Dodal, že Prymula se s ním o chystaných opatřeních baví. „Ale samozřejmě v epidemiologických otázkách nemáme jako ministerstvo kultury rozhodující slovo,“ zdůraznil Zaorálek, který v poslední době čelil kritice, že není jako ministr kultury aktivní a nesnaží se umělců zastat. Do ministra se pustili sami umělci. Vadil jim například zákaz koncertů a muzikálů.

„Žádám okamžité odstoupení ministra kultury, který mlčky přihlíží zákazu zpěvu. Jak absurdní, ode dneška zpíváme za patníkem, nehodlám mlčet,“ napsal minulý týden na svůj Instagram zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert.

Přidal se i slovenský zpěvák Pavol Habera. „Všichni zpěváci a zpěvačky se mají dostavit v 8:30 na ministerstvo zdravotnictví. Budou se zašívat huby a jiné tělesné otvory, aby nás ani nenapadlo vydávat zvuky, které by se daly identifikovat jako zpěv,“ napsal očividně naštvaný Habera.

Jsem aktivní, co to jde, brání se Zaorálek

Zaorálek s kritikou nesouhlasí. „Vyhlašujeme, že máme 750 milionů, ze kterých budeme dávat jednotlivcům v kultuře, kteří doposud zůstali bokem. Máme dostat dvě a půl miliardy z evropských peněz, chceme podpořit i audiovizi,“ řekl CNN Prima NEWS.

„Nikdo nedostal do rozpočtu tolik peněz, je to 1,6 miliardy letos. Nikdy peněz do kultury tolik nešlo. Říkat, že jsem neaktivní, mi přijde k smíchu. Chápal bych, kdyby mě někdo kritizoval, že jsem moc aktivní za kulturu, která tady doposud celá léta spala. Všemi se akceptovalo, že je to zbytková věc. Možná ani pana Rupperta nezajímalo ministerstvo kultury,“ dodal Zaorálek. Snaží se prý pomáhat, co může.

V současné době platí, že se nesmí hrát opera a jsou zakázána vystoupení, při kterých se zpívá. Zpívat se nesmí ani ve školách a kroužcích. Podle Prymuly se při zpěvu koronavirus více šíří.

Divadla hrát mohou, lidé v publiku ale musí mít roušky a nejsou možné přestávky s občerstvením. V jednom sále může být maximálně 500 lidí, stejně jako v kinosále.

zdroj: CNN Prima NEWS, 7. 10. 2020

Blogy