Zaměstnanci agentur nemají podle ČSSD konkurovat neférově českým zaměstnancům

15. června 2021

iDnes.cz 14. 6. 2021: Výrazné omezení agenturního zaměstnávání pracovníků navrhuje ČSSD. Firmy by podle ní směly v budoucnu zaměstnávat maximálně deset procent agenturních zaměstnanců. Sociální demokraté tlačí na růst minimální mzdy na 18 tisíc korun. „Když bojujeme proti levné práci, musíme bojovat i proti otrocké práci,“ řekl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle něj je třeba změnit nastavení české ekonomiky „z laciných montoven plných agenturních dělníků na firmy, které se věnují věcem s větší přidanou hodnotou“.

Prohlásil, že je třeba bojovat proti dovozu nekvalifikované pracovní síly, na čemž vydělávají pracovní agentury. V Česku podle Hamáčka působí 2200 agentur práce a označil to pro agentury za velmi výnosný byznys. „Vím, o čem hovořím, já jsem z Mladé Boleslavi. Mladá Boleslav je město, které v posledních letech velmi trpí tím, co bych nazval vedlejší efekty fungování agentur práce. My jsme už několik let tu situaci řešili společnými hlídkami Policie České republiky s polskou policií, slovenskou policií. Ten samý problém jsme řešili v Plzni. V Plzni působili rumunští policisté,“ řekl Hamáček.

Agentury musí být podle něj také více odpovědné za to, jak se lidem najatým agenturami vede.

Agentury podle ministryně práce a sociálních věcí a místo Jany Maláčové a místopředsedkyně ČSSD vysávají obrovské množství pracovních sil z českého pracovního trhu.

„Potřebujeme, aby zaměstnanci agentur práce přestali konkurovat neférovým způsobem českým zaměstnancům,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Bohužel tito lidé velmi často pracují za mnohem nižší mzdu, mají bohužel horší pracovní podmínky a nemají žádnou sociální ochranu, žádné sociální zabezpečení. Nechceme, aby českým zaměstnancům nebo standardním zaměstnancům konkuroval někdo závodem ke dnu,“ řekla Maláčová.

„Slibujeme si od toho, že se zvýší počet lidí na trhu práce a že se všem zvýší mzdy a že se všem zlepší pracovní podmínky,“ řekla Maláčová.

Agentury přitom často najímají cizince přicházející do Česka za prací, o kterou ani nezaměstnaní Češi ani nemají zájem.

Zahraniční pracovníci jim navíc musejí odvádět významnou část svého výdělku a pracují tak za dumpingovou odměnu.

Téma agenturní zaměstnávání, které chce strana regulovat, nevytahují sociální demokraté jako předvolební téma poprvé. Zkoušeli to již před loňskými krajskými a senátními volbami, které pro stranu skončily debaklem.

„V blízkosti velkých logistických center a velkých fabrik jsou lidé velmi často těmito lidmi do jisté míry terorizováni. My na ministerstvu vnitra pravidelně řešíme problémy, které jsou spojeny s agenturními zaměstnanci,“ řekl už loni v srpnu Hamáček na adresu zaměstnanců, které najímají agentury a jsou to často zahraniční pracovníci.

odkaz na záznam celé tiskové konference ZDE

zdroj článku: iDnes.cz 14. 6. 2021 odkaz ZDE 

Blogy