Víme, co bude po covidu, říká ČSSD. Náklady nemají nést zaměstnanci

29. března 2021

iDnes.cz, 29. 3. 2021: Zabráníme vyvádění zisků z Česka, nepřipustíme privatizaci nemocnic a prosadíme kratší pracovní dobu, slibuje voličům ČSSD v kampani “Víme, co po covidu”. „Není možné, aby náklady, které jsou s tím spojené, zaplatili jenom zaměstnanci, není možné, aby tím receptem na rekonstrukci země byly škrty,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček.

Není podle něj čas na experimenty a podzimní volby označil za klíčové. „Jak už se stává v České republice tradicí, určitě se objeví celá řada politických mesiášů, celá řada těch, kteří prodávají teplou vodu a nabízejí jednoduchá řešení. Jednoduchá řešení nefungují a každý politický mesiáš v politické krizi selhal,“ varoval Hamáček.

5 týdnů dovolená, zkrácená pracovní doba, automatická valorizace minimální mzdy

Není podle něj možné, aby po covidu vypukla ve firmách soutěž, kdo v nich bude pracovat za nižší mzdu. Lidé musejí být odměňováni důstojně a zároveň je má zákoník práce chránit před rizikem vyhazovu.

Sociální demokracie potvrdila záměry prosadit pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, zkrácení pracovní doby či automatickou valorizaci minimální mzdy.

Podle prvního místopředsedy Romana Onderky je strana připravena vyhlásit ve spolupráci s odbory „válku levné práci“ a zaměstnanci musí být podle ČSSD odměňováni na evropské, nikoli na asijské úrovni.

„Průměrné platy jsou u nás 30 let po pádu komunismu stále o dvě třetiny nižší než například v Rakousku nebo v Německu, ale třeba ceny potravin jsou stejné, nebo dokonce vyšší,“ zdůraznil Onderka. Přitom produktivita práce je, jak uvedl jen o 20 procent nižší.

Zároveň musí být posílena zdravotnických služeb i ve venkovských regionech. „Týká se to to ordinací zubních, praktických, ale i dětských lékařů. Díry v této síti se ukázaly v koronavirové krizi,“ řekl místopředseda strany a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Konec odvádění zisků nadnárodních korporací do zahraničí

Náklady rekonstrukce země musí nést podle ČSSD i další, ne jen zaměstnanci. „Velké nadnárodní korporace musí přestat odvádět své zisky do zahraničí,“ řekl také ministr zahraničí a kandidát na šéfa strany Tomáš Petříček, který se po Velikonocích utká s Hamáčkem o post šéfa strany.

Sociální demokracie potvrdila, že počítá jak s digitální, tak s bankovní daní, o což dlouhodobě usiluje, stejně jako o progresivní zdanění příjmů. „Ti nejbohatší se musí nejvíce podílet. Solidarita je na místě,“ řekl Onderka.

Další slib ČSSD je, že se správa vody vrátí do veřejných rukou – do rukou státu, krajů, měst a obcí a aby byly zisky reinvestovány zpět do české vodní sítě a neodtékaly zisky z ní do zahraničí.

Posledním velkým závazkem sociální demokracie je zrovnoprávnění žen a mužů, aby se odstranila diskriminace, kdy žena dostává za stejnou práci méně než muž. Stejně ČSSD slibuje odstranění diskriminace žen při výpočtu důchodů, protože jsou při výpočtu důchodů bity za výchovu dětí.

Kvůli epidemii covid-19 schválila v pátek Poslanecká sněmovna prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Zároveň platí restrikce pohybu nařízené vládou – omezení pro překračování hranic okresů i vycházení od 21 hodin do páté hodiny ranní.

V neděli v Česku přibylo 1 722 potvrzených případů koronaviru, nejméně od 6. prosince. V nemocnicích bylo v neděli 7188 pacientů s covidem, z toho 1 727 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizací o 1 140. Od začátku epidemie zemřelo v Česku přes 26 tisíc lidí, u kterých byl potvrzen covid-19.

odkaz na videozáznam tiskové konference ZDE

 

 

Zdroj: iDnes.cz, 29. 3. 2021 odkaz ZDE 

Blogy