Věřím, že voliči pochopí, že jsme jediná moderní levicová alternativa

15. září 2021

MLADÁ FRONTA DNES 15. 9. 2021: Lékař a vysokoškolský učitel Robin Šín je krajským volebním lídrem ČSSD ve volbách do Sněmovny v době, kdy je na tom sociální demokracie z hlediska přízně voličů asi nejhůř za poslední čtvrtstoletí. Tvrdí, že roli volební jedničky získal po tom, co jej kvůli tomu oslovilo několik lidí ze strany. „Vzal jsem si asi týden na rozmyšlenou. Nakonec jsem si řekl, že v této době je potřeba sociální demokracii pomoci,“ vysvětluje, proč nabídku přijal.

Připouštíte si možnost, že po volbách ČSSD nebude mít zástupce ve Sněmovně?

Ne. Stále doufám, že voliči pochopí, že jsme jediná moderní levicová alternativa. Takže si myslím, že ve Sněmovně budeme.

Co si představujete pod pojmem moderní levicová alternativa? I o hnutí ANO se mluví jako o levicové straně.

ANO se určitě jako moderní levicová strana nechová. Je to poznat z některých kroků ve Sněmovně, kdy její zástupci hlasují s pravicovými stranami. A ani se nebrání možné povolební spolupráci s ODS.

Čím se podle vás moderní levicová strana vyznačuje?

Tím, že se zaměřuje na střední a nižší třídu ve společnosti. Zároveň si ale uvědomuje důležitost živnostníků a malých podnikatelů. Klade přitom důraz například i na ochranu životního prostředí, ale vždycky v souvislosti s udržením pracovních míst.

Leccos z toho může deklarovat i pravicová strana.

Pravicová strana, ať už liberální nebo konzervativní, bude deklarovat především ochranu těch bohatších. Má snahu prosazovat, aby se rovnostářsky platily daně, tedy chce stejné daně pro všechny. Levice se od pravice liší tím, že klade větší důraz na zájmy nízkopříjmové vrstvy společnosti.

Důraz na zájmy živnostníků a střední třídy ale pravice zjevně klade také.

Střední třída není jedna skupina. Existují nižší a vyšší střední třída. A tam si myslím, že se dělí tradiční levice a pravice. Pro mě ale problém představují populisti a krajní levice nebo krajní pravice.

Máte pocit, že pro veřejnost je sociální demokracie v posledních letech čitelná? Myslíte, že je prozápadní nebo proevropská? Leckdo to zpochybňuje v souvislosti s nejrůznějšími aktivitami představitelů ČSSD ve vztahu k Rusku nebo Číně.

Sociální demokracie byla vždy většinově proevropská a prozápadní. Je to strana, ve které je několik názorových proudů, což je u demokratické strany normální. I pravicové strany mají ve svých řadách lidi, kteří je otáčejí směrem k Rusku. Podívejte se například na zakladatele ODS a bývalého prezidenta Václava Klause.

Takže si myslíte, že ČSSD je v tomto ohledu jasně profilovaná?

Myslím, že po posledním sjezdu už ano. Před ním bylo hodně slyšet minimálně dva výrazné názorové proudy. Myslím, že teď už je ČSSD čitelná.

Když se konalo v sociální demokracii vnitrostranické referendum o tom, zda má ČSSD vládnout s hnutím ANO, v Plzeňském kraji byla většina hlasujících proti. Vy jste tehdy měl jaký názor?

Já jsem byl při hlasování proti vstupu sociální demokracie do vlády.

Dopadlo to opačně. Mnozí regionální zástupci strany si myslí, že ČSSD na spolupráci s ANO v podstatě jen doplácí. Vnímáte to stejně?

Nemám rád úvahy o tom, co by se stalo, kdybychom byli v opozici. Nikdo nemůže vědět, jestli bychom na tom byli hůř, nebo líp. Za ty čtyři roky se nám toho z našeho programu podařilo prosadit hodně. Například v oblasti sociální politiky nebo zemědělství. Ve mně teď převládá pocit, že je dobře, když jsme ve vládě právě proto, že jsme dokázali alespoň část našeho programu prosadit.

Dokážete z toho vybrat nějakou konkrétní záležitost, které se to týká?

Několika záležitostí v sociální oblasti. Například zálohovaného výživného, zvýšení mateřské a rodičovského příspěvku.

Jedním z předvolebních témat je pandemie koronaviru. Vláda, ve které je ČSSD, sklízela výraznou kritiku za to, že pandemii nezvládla. Například počtem obětí covidu-19 patří Česko k nejpostiženějším zemím. Jak vy hodnotíte výkon vlády v souvislosti s pandemií?

Ve vládě je většina ministrů za ANO. Ministři vnitra nebo sociálních věcí z ČSSD podle mne obstáli dobře. Nebo také pan ministr Zaorálek, který dokázal zajistit programy pro záchranu kultury. Otázka je, jak celou dobu fungovalo ministerstvo zdravotnictví, které patří ANO. Já jsem byl kritik kroků všech ministrů zdravotnictví, kteří se za rok stačili ve funkci vystřídat. Ať voliči sami posoudí, jak obstáli ministři za ČSSD a jak obstáli členové vlády za ANO.

V Česku byl, v porovnání s jinými státy, patrně nejdelší lockdown. Zřejmě držíme rekord v délce doby, kdy byly uzavřené školy. Bylo to podle vás správné a nutné? Nebylo možné řešení, které by mělo méně výrazné negativní důsledky?

Myslím, že protiepidemická opatření byla nastavena dobře. Je třeba si uvědomit, že takovou pandemii jsme ještě nezažili. Podobnou zažili naši předci po první světové válce.

V současné době se často řeší otázka, jak by se mělo nyní postupovat, aby se v souvislosti s covidem zabránilo dalšímu velkému průšvihu. Aby se předešlo možné další velké vlně nákazy. Máte představu, čeho je zapotřebí se držet?

Určitě je potřeba ještě očkovat. Souhlasím s názorem ministra zdravotnictví, že pokud nebude očkováno 75 procent populace, některá protiepidemická opatření nelze uvolnit. Například používání roušek a respirátorů ve vnitřních prostorech budov. Domnívám se, že lidé by se měli chovat odpovědně a kromě očkování proti covidu absolvovat ještě očkování proti chřipce, protože u té hrozí ošklivá epidemie.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se vymezuje proti pravicovým stranám a jejich politikům. Myslíte, že je to taktické s ohledem na to, že je sociální demokracie v situaci, kdy by po volbách mohla chtít s některými spolupracovat?

Jsme levicová strana a snažíme se zabránit nástupu pravice. Ten nyní hrozí.

To znamená, že po volbách nebudete chtít spolupracovat s koalicí SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL?

Myslím, že už jsme si v minulosti užili opoziční smlouvy a velké koalice a nikdy to nevedlo k ničemu dobrému. Takže sám za sebe to vylučuji.

Varianta, že se znovu ČSSD spojí s ANO a podobně jako nyní je podpoří KSČM a SPD, by se vám zamlouvala?

Řeknu to tak: Spíš by mi ruka upadla, než bych ji zvedl pro jakoukoliv koalici, ve které by figurovala SPD. S populisty a stranami krajní levice nebo krajní pravice nebudu spolupracovat.

A spolupráce s hnutím ANO je pro vás přijatelná varianta?

Dokud nejsou známé výsledky voleb, je asi předčasné se k tomu vyjadřovat. Obávám se varianty, kdy budou síly ve Sněmovně vyrovnané, a strany si budou přetahovat poslance. To už jsme v minulosti zažili a nebylo to dobré.

Věnujete se v kampani nějakému tématu, které podle vás má jakousi výraznější regionální příchuť?

Krajová specialita je určitě zdravotnictví. Jsme jediný kraj, který ve dvou okresech nemá nemocnici. A na příběhu Sušické nemocnice je vidět, jak moc chybí zákon, který by garantoval síť veřejných zdravotnických zařízení – hlavně nemocnic. Pokud by ten zákon existoval, neměla by Sušická nemocnice roky takové potíže s provozem. Ten příběh ukazuje, jak je zapotřebí celostátně ošetřit dostupnost zdravotní péče. Za další regionální téma považuji pracovní agentury, ubytovny a s tím spojené problémy například v oblasti bezpečnosti. V těchto záležitostech je určitě možné spoustu věcí legislativně ošetřit, pokud na tom bude většinová shoda.

Zmínil jste se o tom, že ve dvou okresech kraje chybí nemocnice. Co byste s tím chtěl dělat? Měla by se postavit například na Tachovsku?

Kdyby někdo sliboval, že by se na Tachovsku dala na zelené louce vybudovat nemocnice, tak mu snad nikdo neuvěří. Ale je možné tam zlepšovat dostupnost ambulantních specialistů a zdravotní pojišťovny by tam mohly cíleně posílat víc finančních prostředků.

zdroj: MLADÁ FRONTA DNES 14. 9. 2021

Blogy