Už i do Bulharska mohou Češi 22 dnů po prvním očkování, oznámil Hamáček

14. června 2021

iDnes.cz 14. 6. 2021: Čeští občané, kteří byli očkováni první dávkou, budou moci po 22 dnech bez problémů cestovat i do Bulharska, oznámil ministr vnitra Jan Hamáček. "Budou následovat další oblíbené destinace českých občanů," řekl Hamáček a označil to za výsledek dobré práce ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.

Už dříve ministr zahraničí Kulhánek takovou možnost vyjednal s Chorvatskem či Maďarskem.

Poslanci odmítli projednat zákon, který je podle vlády nutný kvůli takzvaným covid pasům, jež mají od července usnadnit cestování po Evropské unii.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch marně přesvědčoval poslance, že teď žijeme v nenormální době a covid pas je cesta zpět do normálního stavu.

Covid pas, o němž se v rámci Evropské unii hovoří spíš jako o digitálním zeleném certifikátu, aby nebyl zaměňován s cestovním pasem, má osvědčit, že člověk prodělal onemocnění covid-19, má negativní test nebo byl očkován proti tomuto onemocnění.

Od 1. června toto potvrzení, které si mohou lidé stáhnout na ocko.uzis.cz, umožňuje českým občanům cestovat do sedmi evropských zemí, čtyř sousedních plus Maďarska, Slovinska a Chorvatska. Lidé mohou potvrzení použít i v České republice.

zdroj: iDnes.cz 14. 6. 2021 odkaz ZDE 

Blogy