Uprchlíci dorazili už v sobotu. Lidé pomáhají ve velkém

3. března 2022

deník 5+2 Moravskoslezský kraj 3. 3. 2022: V sobotu dorazil do Bohumína první vlak s lidmi prchajícími před válkou z Ukrajiny. Tentýž den přivezly autobusy další lidi do Krnova. Pomoc ale nabízejí i mnozí další.

600x600-bruzl.jpg

Minulý čtvrtek vpadla na Ukrajinu ruská vojska. Už v sobotu do kraje přijeli první uprchlíci. Třináct lidí prchajících před válkou na Ukrajině přivezl v sobotu zvláštní vlak do Bohumína, o víkendu také přijeli uprchlíci do Krnova, město pro ně vyslalo osobní auto a autobus. Mnozí lidé i organizace nabízejí po celou dobu napadené Ukrajině pomoc.

Ukrajinci, kteří přijeli v sobotu zvláštním vlakem do Bohumína, se na nádraží zdrželi jen chvíli, pak pokračovali dál. Přesto tam přišly desítky lidí, kteří jim přinesli pomoc. Někteří měli v rukou tašky s potravinami a dalšími potřebnými věcmi. Jeden pár přinesl dětem dva velké plyšové medvědy a model traktoru.

Z Ukrajiny do Bohumína přicestovaly jen ženy s dětmi. „Vezu svoji dceru do bezpečí ke kamarádce, která bydlí v Praze. Sama se ale vrátím domů za manželem,“ zmínila Svjatlana ze Lvova.

Ukrajinky s dětmi se v Bohumíně zdržely půl hodiny, shromážděné dary zůstaly k pozdějšímu využití. „Dárci přinesli potraviny, oblečení, hračky, hygienické pomůcky a další předměty. O uprchlíky se postaral Český červený kříž, my jsme ve spolupráci s Charitou věci uschovali,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Krnov nabídl pomoc svému partnerskému městu Nadvirna z Ivanofrankivské oblasti. Pro uprchlíky poslali minulý týden osobní auto a autobus. Autem se první lidé dostali do Krnova rychle, problém byl s autobusem, který uvázl na hranicích. I z žen, které dorazily do Krnova, se mnohé chtějí vrátit na Ukrajinu. „Je tu paní z Oděsy. Minulé úterý přijela do svého města, ve čtvrtek je začali bombardovat. Blízcí jí řekli, ať zase odjede. Staří lidé tam chtějí zůstat, říkají, že klidně zemřou,“ tlumočila ředitelka Charity Krnov Monika Dudová.

Od víkendu se v kraji objevily i desítky peněžních či materiálních sbírek na pomoc Ukrajině. Například obecně prospěšná společnost Moment, která provozuje stejnojmenný second hand, přijímala od začátku týdne dary v šesti svých obchodech na území Ostravy. „V neděli se vydal náš zakladatel Richard Gazda na ukrajinsko-polskou hranici pro rodinu kolegy. Vezl věci, které by se mohly hodit, za což byli ukrajinští dobrovolníci velmi vděční. Zjistili jsme ale, že situace je tam horší, než jsme tušili. U hranic strádají tisíce bezprizorních lidí a další přicházejí z vnitrozemí. Zatímco na polských hranicích je pomoc dostatečná, na ukrajinských trpí lidé zimou a nedostatkem základních potřeb,“ odůvodnila ředitelka společnosti Markéta Soukupová vznik sbírky.

Pro uprchlíky jsou stovky volných bytů

Sbírky pořádají či nabídky pomoci koordinují mnohá města, neziskové organizace, nemocnice i firmy, především ty, které zaměstnávají také lidi z Ukrajiny. Nabízejí pomoc rodinám svých zaměstnanců i dalším uprchlíkům.

Například společnost Heimstaden se stará nejen o rodiny svých ukrajinských zaměstnanců, ale nabídla vládě prvních 500 volných bytů v kraji pro ubytování až dvou tisíc lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Zatím v nich mohou tito uprchlíci bydlet zcela zdarma.

„Část bytů jsme o víkendu vybavovali novým nábytkem. Prvních šest už jsme předali rodinám našich zaměstnanců i dalším lidem. Nájemné jim neúčtujeme,“ říká mluvčí společnosti Kateřina Piechowicz.

Podotkla, že společnost řeší další pomoc uprchlíkům s lékařskou péčí i jinými potřebami s organizací Adra i jinými partnery. O tom, zda a kdo v budoucnu přispěje uprchlíkům na nájemné, jedná s vládou.

Blogy