T. Petříček pro Hospodářské noviny: Zahraniční politika by se měla dělat bez větších excesů

12. října 2020

Naposledy překročila ČSSD v Praze pětiprocentní hranici před třemi lety ve sněmovních volbách. Od té doby v metropoli proběhly další dvoje volby a sociální demokracie dál ztrácela. Předminulý týden v krajských volbách za všechny kraje získala 4,9 procenta hlasů. Pokud by tak dopadly i sněmovní volby za rok, tradiční strana by vypadla z parlamentu. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček se proto nyní rozhodl, že nebude v zimě znovu kandidovat do vedení strany. Hodlá být lídrem socialistů do příštích voleb právě v Praze. Často je označován jako ministr, kterého oceňují lidé, kteří však ČSSD nevolí. I od nich si ale vysloužil minulý týden kritiku za to, že Česko nepodpořilo apel asi čtyřicítky zemí, aby Čína dodržovala lidská práva.

HN: Začátkem minulého týdne jste oznámil, že už nebudete kandidovat do vedení ČSSD a chcete vést jen pražskou sociální demokracii. Souvisí to s tím, že ČSSD hrozí neúspěch ve sněmovních volbách a vy při tom nechcete coby místopředseda být?
To určitě není ten důvod. Rozhodl jsem se tak, abych pomohl ČSSD znovu získat důvěru lidí ve větších městech. Pokud v Praze nebude sociální demokracie volitelná, bude to mít vliv na celý výsledek strany.

HN: V posledních komunálních volbách v roce 2018 získala ČSSD v Praze jen necelá tři procenta hlasů, na Praze 7, kde jste byl její lídr, pak o procento méně. Je v Praze vůbec zájem o ČSSD?
To ukážou až volby.

HN: Tak poslední pražské volby ukázaly, že asi ne.
ČSSD je tradiční strana a má svou minulost. Hodlám ukázat, že jsme se z dřívějška poučili a máme tu nové tváře, které chtějí politiku dělat jinak. Chceme dělat rozumnou a hodnotovou politiku.

HN: Pod tím si nedokážu nic konkrétního představit.
Je tu řada témat, která je třeba řešit. Například bydlení nebo veřejný prostor v okrajových částech a sídlištích. Nebo dávat více peněz na kulturu. Podle mých informací jich dává teď Praha ve srovnání s ostatními kraji relativně málo. Zároveň se chci zaměřit na podporu inovativních start-upů. Jde o způsob, jak sem přitáhnout talentované lidi z celé Evropy, udělat Prahu skutečně atraktivní pro studenty z dalších zemí. Je to celá řada kroků. Teď třeba na ministerstvu připravuji program, který by se zaměřil na podporu začínajících pražských firem a pomohl jim prorazit na evropské i jiné trhy. Lze tak znovu nakopnout pražskou ekonomiku, a zvednout tak životní úroveň obyvatel.

HN: ČSSD propadla o víkendu v druhém kole senátních voleb, a to i v obvodech, kde dosud vyhrávala. Bývalý předseda horní komory Milan Štěch, který byl od roku 1996 senátorem, prohrál ve svém obvodě se zástupcem Svobodných. Čím si to vysvětlujete?
Je to neúspěch sociální demokracie. Neobhájila ani jeden mandát a já očekávám, že to budeme řešit při nejbližší příležitosti na jednání předsednictva strany. V tuto chvíli nechci říkat žádné závěry. Chci si o tom s kolegy pohovořit a možné důvody probrat, abychom se toho do budoucna mohli vyvarovat.

HN: Může na výsledek mít vliv současná situace, kdy je vláda kritizována za to, že stoupá počet pozitivních případů s covidem?
Faktorů může být více a skutečně je těžké říct, který konkrétní důvod vedl k neúspěchu osobností, jako je Milan Štěch či Michal Šmarda. Já nechci střílet od boku. Mám vlastní tipy, ale nejdříve je řeknu kolegům.

HN: Před dvěma týdny nepřekročila v krajských volbách ČSSD celostátně pětiprocentní hranici. Proč strana spěje k tomu, aby za rok vypadla ze sněmovny? Alespoň s ohledem na výsledky z posledních třech voleb…
Ani výsledek krajských voleb mě nepotěšil. Očekával jsem více, protože jsem přesvědčený, že jsme měli úspěšné hejtmany a udělali jsme v krajích hodně práce. Možná jsme ale lidi nepřesvědčili, že máme jasnou vizi a jsme schopni toho udělat ještě víc. Jasně jsme nevysvětlili důvod, proč by zrovna sociální demokracii měli občané volit.

HN: Nehrozí tedy ČSSD za rok vypadnutí ze sněmovny?
Věřím, že ve sněmovních volbách uspějeme. Musíme být však realisté. Nejsme strana, která by nyní usilovala o třicet procent jako v minulosti. Sociální demokracie si prochází krizí důvěry občanů. Dlouhodobý obraz ČSSD je takový, že nemluvíme jedním hlasem, vyměňujeme si názory přes média. Když to porovnávám s jinými politickými stranami, tak těm se daří držet zdání, že jsou jednotné, a proto schopny nabídnout politickou alternativu.

Máme rok před volbami do sněmovny. Sociální demokracie musí už teď začít pracovat na tom, co budeme chtít dělat po roce 2021. Říct si, co budou naše priority a jak se vypořádat s krizí.

HN: Přestože ČSSD ztratila ve volbách zhruba 90 mandátů v krajích, výsledky voleb se bude zabývat strana až na svém sjezdu v lednu. Není to jen snaha nechat věc vyhnít a pak už ji neřešit a nikoho neodvolávat z funkce, protože bude třeba se zaměřit na parlamentní volby?
Nesouhlasím, že bychom nechávali něco vyhnívat. V první řadě si ale musíme v rámci předsednictva strany zanalyzovat chyby. Zhodnotit si třeba i to, jestli se neorientujeme na témata, u nichž lidé nevěří, že je může ČSSD prosadit. Myslím, že některá témata nám chybí, protože se společnost v průběhu let mění.

HN: Jaká témata?
Nemyslím si, že by pro ČSSD měla být tabu podpora zelené politiky. Už nyní máme celou řadu témat, jak zlepšit přístup k ochraně krajiny a reagovat na sucho. A jsou i další témata, která nesmíme zaspat. Jako ministr zahraničí sleduji evropské debaty o energetické politice a provázanosti evropského průmyslu. Pokud chceme být moderní a inovativní země, měli bychom tyto trendy využívat v náš prospěch.

HN: Ale zrovna Česko se brání takzvanému green dealu, závazku snížit emise do deseti let o 40 procent. Minimálně premiér Andrej Babiš či ministr Karel Havlíček jej kritizovali. Proč to jako vládní strana více neprosazujete?
Jsme menší koaliční partner a neřídíme klíčová ministerstva. Opakovaně se v debatách snažíme téma prosazovat. Třeba aby se investovalo do šetrných technologií, podporujeme ozelenění českého průmyslu a dopravy. Jsem ale realista. Coby menší koaliční strana máme možnost ovlivnit konečnou podobu jen do nějaké míry.

HN: Hejtman Martin Netolický mluví o tom, že by ČSSD mohla jít do dalších voleb pod jinou značkou. Sám v Pardubickém kraji název strany potlačil a ve volbách uspěl, post v čele regionu uhájil. Souhlasíte s tímto návrhem?
Podle mě volby spíše ukázaly, že záleží více na lidech než na značce. Právě Martin Netolický je úspěšný hejtman a zároveň se mu podařilo přitáhnout další osobnosti, které sdílí podobné názory, chtějí dělat podobnou politiku. A nutně to nemusí být členové strany. I v Praze si myslím, že se musíme otevřít nezávislým kandidátům. Tohle je cesta, jak ČSSD oživit a ukázat, že nejsme dinosauři, ale strana pro 21. století.

HN: Místopředseda Michal Šmarda zároveň navrhuje, že by se ČSSD měla pro volby spojit s další stranou, aby posílila. Konkrétně zmiňuje Zelené. Souhlasíte s ním?
Se Zelenými se v řadě otázek shodujeme, možná jen důraz na některá témata je jiný. Proto si myslím, že bychom se Zelenými mohli do budoucna spolupracovat. Rozhodně se tomu nebráním. Pokud bude zájem, tak bych však nehledal osobnosti jen v politických stranách. Především bychom měli hledat osobnosti z kulturní, sportovní a občanské společnosti.

HN: Jednáte už s někým takovým?
Nejde jen o sport a kulturu, ale i o lidi, které máme ve svých komunitách. S některými z nich už jsem v kontaktu, o koho jde, teď ale nechci skutečně ani naznačovat. Teprve nás čeká volba pražského předsedy.

HN: Necelá čtyřicítka zemí během minulého týdne vyzvala Čínu, aby dodržovala práva obyvatel Hongkongu, Ujgurů a dalších etnických a náboženských menšin. Zatímco okolní evropské státy se přidaly, Česko apel nepodpořilo. Podle vás pro to nebyla ve vládě shoda. Proč?
Česko se opakovaně v podobném duchu už vyjádřilo. A samozřejmě nás situace ohledně lidských práv v Číně znepokojuje. Jsem zároveň přesvědčen, že bychom měli hledat v takových věcech konsensus, proto jsem se o tom bavil s dalšími představiteli republiky. Navrhoval jsem výzvu podpořit, ale nakonec se partneři rozhodli, že to nedoporučují.

HN: Jaké pro to byly důvody?
Je třeba si přiznat, že cesta pana předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan vyvolala velkou vlnu emocí na obou stranách a je legitimní obava, že by další rozbouření mohlo vést k tomu, že se zastaví komunikace s Čínou (Vystrčilovu cestu kritizovala Čína i prezident Miloš Zeman, pozn. red.). Jsem přesvědčen, že do budoucna se musíme více bavit o vztazích s Čínou.

HN: Nemůže vám právě váš přístup k Číně škodit v získávání voličů v Praze?
Jsem přesvědčen, že ne. Naopak politika, kterou prosazuji, je postavená na zdravém rozumu. Stále ve světě obhajujeme naše demokratické hodnoty. Zároveň se má dělat zahraniční politika bez větších excesů, měla by být kontinuální a konsensuální.

Blogy