Šmarda má zájem vést ČSSD. Do vedení k sobě chce Petříčka i Maláčovou

4. listopadu 2021

iDnes.cz 1. 11. 2021: Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě, bude kandidovat na předsedu sociální demokracie. Potvrdil to iDNES.cz. „Chci abychom utvořili ve vedení strany uvěřitelný tým, ve kterém by byli jak lidé jako Tomáš Petříček, Jana Maláčová nebo Martin Netolický,“ řekl Šmarda, který už byl dříve místopředsedou strany a nebyl stoupencem vládní spolupráce s hnutím ANO.

Strana v říjnových volbách propadla, získala v nich jen 4,65 procenta hlasů a vypadla ze Sněmovny.

Ministr vnitra Jan Hamáček kvůli tomu rezignoval na funkci předsedy ČSSD a zájem vést stranu pak oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, který je nyní místopředsedkyní strany. Volební sjezd ČSSD bude 10. prosince.

„Minulý týden mě vyzvala Krajská konference ČSSD na Vysočině, abych kandidoval do vedení ČSSD,“ napsal Šmarda na Facebooku. V pondělí ho pak krajské předsednictvo požádalo, aby kandidoval na předsedu strany.

Podpořili ho Petříček i Netolický

„Budu ho volit a všestranně podporovat, pro komunální volby v roce 2022 nemáme lepší alternativu,“ uvedl bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se na jaře utkal o šéfa ČSSD s Hamáčkem a ten ho pak nechal vyhodit z vlády.

„Michal je sociální demokrat tělem i duší, není zatížen minulostí, je schopen ideové a programové debaty. Upozorňoval na mnohá rizika druhého vládního angažmá ČSSD s hnutím ANO. Přitom patří mezi přátelské lidi, kteří umí spojovat a je schopen kompromisu. Z mého pohledu dobrý kandidát na předsedu, který může českou sociální demokracii provést složitým nesněmovním obdobím a hlavně má potenciál ji konsolidovanou opět dovést zpět. Stručně a jasně. Michal má moji plnou podporu,“ podpořil Šmardu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, kterého by Michal Šmarda rád viděl po svém boku ve vedení ČSSD.

Vylučuje fierlingerovskou politiku vůči KSČM

„Na rozdíl od některých jiných sociálních demokratů striktně vylučuji jakoukoli fierlingerovskou politiku směrem ke KSČM,“ řekl před pár dny v rozhovoru pro iDNES.cz Šmarda. Zdeněk Fierlinger byl bývalý předseda ČSSD, který byl po 25. únoru 1948 hlavním iniciátorem „sloučení“ sociálních demokratů s KSČ, ve skutečnosti pohlcení sociální demokracie komunistickou stranou.

Šmarda prosazoval, aby ČSSD spolupracovala se Zelenými. Na jarním sjezdu se k tomu přihlásil i Petříček, ale Zelení ztratili zájem, když se stal předsedou Hamáček, jenž se na rozdíl od Petříčka nechtěl odstřihnout od možnosti budoucí spolupráce s hnutím ANO.

„Spolupráce s dalšími levicovými a středovými stranami a občanskými iniciativami je tou cestou dopředu. Vidím velkou budoucnost v tom, že sociální demokracie se stane centrem levicového a progresivního myšlení,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Šmarda.

I když vládní spolupráci s ANO nepodporoval, mohl se stát ministrem kultury. Kývl na to, aby napravil přehmaty tehdejšího ministra kultury za sociální demokracii Antonína Staňka. Proti se ale postavil prezident Miloš Zeman, který ho odmítl. Hamáček pak na Šmardově nominaci netrval a ministrem kultury se stal Lubomír Zaorálek.

zdroj: iDnes.cz 1. 11. 2021 odkaz zde

Blogy