23. července 2013
Rozhovor místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka pro HN.
* HN: váš klub bude ještě diskutovat, zda Rusnokovu vládu podpoří, ale převažuje už teď nějaký názor?
Nedá se to v tuto chvíli říci. Je tu ještě řada věcí, o kterých se moc neví. V klubu zaznívají výhrady k některým ministrům, kteří při nástupu ujišťovali, že budou pokračovat v tom, jak to bylo dosud. Tedy že pokud budou dělat změny, tak jen ty, které vyhlásili jejich předchůdci. Vypadá to, že se zas tolik nemění.
* HN: co teď může ČSSD udělat?
My bohužel nejsme síla, která by to dokázala rozseknout. Věděli jsme, že pokud nedojde k rozpuštění, nevíme, co s tím. Není jednoduché řešení. Teď jde o to nejméně špatné. Tři pokusy jsou jediná možnost, jak sněmovnu rozpustit. A asi je vám jasné, že je to na dlouho. Říkali jsme si, že kdybychom dostali druhý jmenovací pokus, můžeme ten proces urychlit. Protože najít většinu ve sněmovně stejně nikdo nedokáže. Volby se sice přiblíží, ale i tak to bude trvat dlouho. Ztrácíme čas a nemůžeme s tím nic dělat.
* HN: Po Janu Fischerovi strana chtěla vysvětlení rychlého dorovnání dluhu jeho kampaně. dostalo se vám ho?
Není to dostatečné a pan ministr je v konfliktu zájmů,co se týče jeho podezřelých bankovních převodů. Měl by je prověřovat analytický útvar ministerstva financí. Je kuriózní, že by si to měl prověřovat sám.
* HN: Bude to podmínka? Podporu jen bez Fischera?
Pan Fischer je jedna z věcí, které komplikují důvěru vládě, ale není jediná. Těch věcí je víc.
* HN: Které to jsou?
Jde o zvažování, zda můžeme tento typ vlády podporovat. Jsme parlamentní demokracie a bez podpory sněmovny nelze nic schválit. Má cenu podpořit vládu, která nebude schopna ničeho a nereflektuje, že jsme parlamentní země?
* HN: aby rusnok podporu získal, museli by se k případné vůli opozice přidat i LIDEM.
Ano, to je další z věcí. Sestavování vlád tímto obskurním způsobem už se definitivně nevyplatilo. Vede k ostudě a propadu důvěry ke státním institucím. Jdeme do rizik, která si už nemůžeme dovolit. Ustanovení, které umožňuje sestavení tří vlád, je nešikovné. Umožňuje vytvořit krátkodobou vládu, kvůli které ztratíme rok času.
(Zdroj HN, 23.7.2013)