R. Sklenák: Nezávislá veřejnoprávní média jsou nezastupitelná

16. října 2019

Poslanecká sněmovna bude ve čtvrtek projednávat výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize. Po případném neschválení dvou z nich může Sněmovna odvolat celou Radu ČT. Nejvyšší ústavní činitel – prezident republiky – poslance k tomuto kroku opakovaně vyzývá. Mimo to před několika dny skupina poslanců avizovala svůj návrh zrušit povinnost platit televizní poplatky některým skupinám občanů.

Všechno nasvědčuje tomu, že po devatenácti letech od ředitelování Jiřího Hodače a Jany Bobošíkové přichází druhý pokus politiků o ovládnutí České televize.

Právě kombinace loajální televizní rady a zrušení, či alespoň výrazné omezení televizních poplatků je osvědčený recept na přeměnu nezávislé veřejnoprávní televize v hlásnou troubu právě vládnoucí garnitury. Přes víceméně bezradné protesty veřejnosti tuto cestu již absolvovali v Maďarsku a Polsku.

Servilní novináři v ochočené televizi jsou prostě pro politiky ze zemí s nepříliš ukotvenou demokracií silným lákadlem. Navíc mají vlivné spojence v soukromých médiích, pro které je veřejnoprávní televize konkurencí. Již Vladimír Železný v devadesátých letech velmi ochotně a s velkou chutí ostřeloval Českou televizi neděli co neděli. Současné útoky Jaromíra Soukupa jsou pak kapitola sama pro sebe.

Politici své destruktivní kroky maskují údajnou nespokojeností koncesionářů, ale fakta hovoří o opaku! Česká televize je nejsledovanějším vysílatelem na českém trhu, podle občanů má nejdůvěryhodnější tuzemské zpravodajství a hodnocení divácké spokojenosti bylo loni nejvyšší za uplynulých pět let.

ČT24 a ČTsport jsou nejsledovanějšími stejně zaměřenými veřejnoprávními kanály v Evropě. ČT:D dlouhodobě patří mezi tři nejlépe hodnocené evropské dětské programy. České televizi se podařilo v rekordně krátkém termínu spustit přechodovou síť DVB-T2. A koncesionářské poplatky považuje většina obyvatel za přiměřené, a dokonce by se nebránila jejich zvýšení.
Nezávislá veřejnoprávní média jsou pro zachování a rozvoj demokratického charakteru státu nezastupitelná. A v současné v době stále dokonalejší mediální manipulace a šíření dezinformací je potřebujeme o to více. I proto jsme při vstupu do současné koaliční vlády trvali na garanci ochrany jejich nezávislosti.

Vláda pak v programovém prohlášení slíbila, že „zachová stávající úpravu postavení veřejnoprávních médií a bude důsledně podporovat jejich nezávislost“.

Předpokládám, že tento závazek berou všichni koaliční poslanci vážně. V každém případě je alarmující, že se třicet let po sametové revoluci musíme strachovat o takovou samozřejmost, jako je nezávislost veřejnoprávních médií.

Zdroj: Právo, 16. 10. 2019

Blogy