R. Onderka: Návrh zvýšit daň u loterií je špatný, zdaňme více hrací automaty

4. listopadu 2019

Nezvyšujme daň u loterií, zato naopak více zdaňme hrací automaty, vyzval Sněmovnu pozměňovacím návrhem k vládnímu daňovému balíčku jeho spoluautor Roman Onderka (ČSSD). Pokud poslanci návrh schválí, k výpadku příjmů podle něj nedojde.

■ Vláda s vyšším zdaněním loterií jako Sazka počítá. Sazbu u hracích automatů naopak chce ponechat stejnou…
Přiznám se, že pro mě to bylo negativní překvapení. Do tohoto návrhu se dostává princip, který nikdo z nás, kdo se někdy v minulosti zabýval touto problematikou, nepochopil. Loterie se ve vládním návrhu dostávají na stejnou výši zdanění jako kasina, hry jako black jack a podobně. Takže tím úplně popírá jakoukoli hierarchii nebezpečnosti jednotlivých druhů hazardu.
Adiktologové a odborníci na tuto problematiku jasně definovali a říkají, že po nejméně škodlivém hazardu loterijního typu následuje kurzové sázení, pak jsou to už s horšími parametry živé hry jako kasina a nejškodlivější jsou hrací automaty.
Z tohoto pohledu vychází i náš pozměňovací návrh, kdy se snažíme seřadit zdanění tak, abychom nejvíce potírali to, co nejvíc škodí. Pokud bude náš pozměňovací návrh přijat, mohli bychom se zdaněním a formou chování se k hazardním hrám přiblížit k moderní západní Evropě.

■ Jak je to se zdaněním hazardu v okolních zemích?
Česká republika má nejvyšší podíl tvrdého hazardu a nejnižší podíl nejméně společensky nebezpečné kategorie loterií na celkovém objemu hraní a zábavy. V okolních evropských zemích je tomu přesně naopak. Loterie v České republice představují na všech hrách asi 16 procent a absolutní dominanci má tvrdý hazard, kam spadají například automaty, s více než 80 procenty. Když se podíváte do Německa nebo Rakouska, je tam tomu naopak a ten náš pozměňovací návrh se snaží těmto zemím přiblížit.

■ Myslíte, že ministerstvu financí jde jen o maximalizaci příjmů do státního rozpočtu?
Chápu a rozumím paní ministryni Aleně Schillerové (ANO), že potřebuje dostat finanční prostředky na pokrytí priorit státního rozpočtu a programového prohlášení vlády. S kolegou Jiřím Dolejšem (KSČM) jsme ten návrh připravovali tak, aby nedošlo k výpadku finančních prostředků nad rámec návrhu, který jde z ministerstva financí. Z tohoto pohledu je náš pozměňovací návrh velmi vyrovnaný, a přitom dodržuje pravidla odlišení zdanění podle společenské nebezpečnosti.

■ Potom, co váš návrh schválil rozpočtový výbor, jak vidíte jeho šance na schválení Sněmovnou?
Musím se přiznat, že z tohoto pohledu je to vždycky trochu loterie. Něco jiného je hlasová ní v rozpočtovém výboru, kdy každý z nás hlasuje podle svého svědomí. V následném hlasování ve Sněmovně sehrávají velkou roli doporučení jednotlivých politických klubů či vedení jednotlivých politických stran. Uvidíme, jak se situace vyvine.
Musím ale říci, že tento návrh je podporován i opozičními poslanci. Tady totiž nejde o politiku, to není o pravici a levici. Je to buď dobré, nebo špatné. My víme, že je to špatné, snažíme se upravit to, aby ten nejškodlivější hazard byl co nejvíce zdaněn. Z tohoto pohledu, že je to napříč politickým spektrem, se domnívám, že to může být jeden z návrhů, který má opravdu šanci být nakonec Sněmovnou schválen.

■ Cítili jste tlak lobby provozovatelů automatů?
Když se projednávají daňové zákony, je v prostorách Sněmovny i přilehlých prostorách poměrně hodně lidí, kde poznáváte lidi z hráčského byznysu, z byznysu majitelů nebo provozovatelů různých zařízení, ať už jde o automaty nebo kasina. Je to přirozené, všichni se snaží chránit svůj byznys. Poslanci tady ale nejsou od toho, aby vyhověli všem, ale zvážili jednotlivé parametry toho, jakým způsobem má fungovat hospodářství a jak co nejvíce eliminovat škodlivé jevy, mezi něž bezesporu hazard patří. Doufám, že všichni poslanci budou hlasovat podle svého vědomí a svědomí, jak se zavázali svým poslaneckým slibem.

■ V oblasti hazardu nejde jen o daně, ale i další opatření. Dělá pro to vláda dost?
Myslím, že právě tohle je jeden z momentů, který ukazuje, že vláda moc nenaslouchá odborníkům na tyto záležitosti, a bylo by dobré, aby se s nimi více bavila.
Závislost způsobuje obrovské škody nejen občanům, kteří jí propadnou, ale České republice jako takové. Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním, která byla schválena na roky 2019 až 2027, jasně deklaruje, že je třeba hazardní trh posuzovat z pohledu společenské nebezpečnosti jednotlivých her. Pokud jsme to chtěli dělat jinak, tak se taková strategie neměla schvalovat.
Je to jedna z věcí, s nimiž se musíme vypořádat. Přístup k hracím automatům má každý, od osob movitých až po osoby nemovité, dokonce i chudí nebo zadlužení lidé, kteří jsou na sociálních dávkách. A potom stát, který vydává prostředky, aby i člověk v nouzi mohl nějak důstojně přežít, se dostává do pozice, že dodává prostředky, a závislá osoba je nahází do hranaté kovové krabice. Tím svým způsobem ztrácí činnost vyvíjená ministerstvem práce a sociálních věcí své opodstatnění.
 

zdroj: Právo, 4. 11. 2019

Blogy