R. Onderka: Babiš nechce do sporu se Zemanem, je slabý

8. července 2019

První místopředseda ČSSD Roman Onderka se na setrvání strany ve vládě nedívá optimisticky. Důležité podle něj je, jak se zachová premiér. Setrvání ČSSD ve vládě není příliš pravděpodobné ani podle prvního místopředsedy Romana Onderky. V rozhovoru pro Deník N upozorňuje na to, že premiér Andrej Babiš odmítá jít do sporu s prezidentem Milošem Zemanem. „Člověk, který se bojí sporů, je slabý,“ podotýká k tomu druhý muž sociální demokracie.

Budete 15. července na předsednictvu, nemáte zrovna dovolenou?
Nemám dovolenou nikdy. Já tam budu.

Jak se díváte na výsledek jednání v Lánech?
Je to jednoduché, má to srozumitelný závěr. Prezident Zeman nechce premiéru Babišovi vyhovět ve výměně na ministerstvu kultury.

Měla by ČSSD odejít z vlády, jak to naznačil předseda Hamáček?
S předsedou se shodneme, také nejsem k našemu setrvání ve vládě optimistický. Protože pokud nemůže ČSSD mít své nominandy na pozicích, které má dohodnuté v rámci koaliční smlouvy, nedokážu si představit, jak bychom v této vládě mohli nadále setrvávat. Také je důležité, jak se zachová pan premiér. Má v rukávu kompetenční žalobu.

Pan premiér řekl, že kompetenční žaloba není ve hře.
Já vím, co řekl. Řekl, že ji nepodá kvůli tomu, aby nebyl ve při s prezidentem republiky. Ale on v ní už je.

Ukazuje to na slabost pana premiéra?
Pan premiér a pan prezident mají přátelské vztahy, které se ukázaly i při volbách. A vnímám, že kvůli tomu premiér nechce jít do sporu. Ale opakuji, oni už ve sporu jsou. Zda je slabý, či není… On tvrdí, že není. Ale člověk, který se bojí sporů, je slabý.

Od vás ani od pana předsedy neslyším jasné stanovisko, zda zůstat ve vládě, nebo odejít.
Je to logické. Pořád je časový prostor pro jednání 61 našich zástupců ze všech krajů. A ti lidé si musí zařídit, aby mohli přijet na předsednictvo do Prahy během dovolených. Do té doby se může stát cokoliv. Je to velmi vážná věc a tento nejvyšší orgán by o tom měl jednat.

Čteme z vašich vyjádření správně, že chcete odejít z vlády?
Pokud se nic nezmění, nejsem velký optimista k setrvání ve vládě.

Je správné rozhodnutí odkládat na polovinu července, když se řešení stále dokola odkládá?
Není to o odkládání. Předseda Hamáček i já máme jasno, co řekneme předsednictvu. Jen to nechceme říkat předem do médií. Musíte uznat, že je to férové.

V ANO VŠICHNI UDĚLAJÍ, CO CHCE BABIŠ
Nemělo by se předsednictvo sejít dřív? Řešení krize se stále posouvá.
Předseda řekl, že chce mít do 30. června jasno, jak se bude současná situace řešit. Nebylo to tak, že 30. června ČSSD odchází z vlády, nebo že bude někdo odvolán. Chápu tlak médií, aby rozhodnutí padlo rychle. Ale my jsme demokratická strana. A u nás to nefunguje jako v hnutí ANO, kde Andrej Babiš zavelí a všichni udělají, co chce. Musí se k situaci vyjádřit jednotliví zástupci z krajů, není to žádné posouvání.
Sociální demokracie tuhle vládu nerozbíjí, snažili jsme se ji udržet. Předseda Hamáček pro to využil všechno možné, jednání na všech úrovních, několikrát s prezidentem republiky, několikrát s premiérem. Pokud ani jeden z nich není schopen situaci řešit, tak pro sociální demokracii není cesta být ve vládě a nemoci si říci, kdo ji bude v této vládě reprezentovat.

Co říkáte na schůzku 12. července, kdy se má předseda Hamáček sejít s prezidentem a s panem Staňkem? Pan Hamáček řekl, že neví, co by tam měli řešit. Má na tu schůzku vůbec přistupovat?
Tam jsou dva momenty. První je ten, že pozvání od prezidenta se neodmítá, je to přeci jen hlava státu. Druhá věc je, že předseda sociální demokracie opravdu využil veškerých možností a využívá veškerých možností, jak tuto situaci řešit, na rozdíl od jiných. A jestli schůzka k něčemu bude? Mám stejný názor jako předseda Hamáček. Nedovedu si moc představit, co tam budou v této sestavě řešit. Rozuměl bych tomu, kdyby ta schůzka měla být opět ve formátu prezident, předseda vlády a předseda sociální demokracie jako vicepremiér.

Máte pocit, že premiér za ČSSD ve sporu s prezidentem dostatečně stojí?
V této fázi mi připadá, že ano. Před několika týdny jsem si to moc nemyslel, protože jeho výroky na adresu našeho nominanda Michala Šmardy byly zbytečné. Ale v této fázi si Andrej Babiš, i když to před týdnem popřel, uvědomuje, že se opravdu blíží situace hraničící s ústavní krizí. A tímto způsobem se k tomu jako premiér, pokud je zodpovědný, musí i stavět. Dnes proto cítím, že opravdu vnímá požadavky sociální demokracie a vnímá závazek, který mu vyplývá z koaliční smlouvy.

Nemáte pocit, že prezident Zeman chce ČSSD poškodit? Že se jí mstí?
Nevím, jestli se pan prezident chce někomu mstít. Byl bych dalek ho podezírat z takto nízkých pudů. Myslím, že pan prezident prostě má svou hlavu a rozhodl se, že to půjde podle něho. A podle toho se chová. Ale do hlavy mu opravdu nevidíme.

Je prezident mimo ústavu, jak říká pan předseda Hamáček?
Co se týče ústavy, měl by vyhovět. Spekulace o tom, že ústava nedává žádný časový horizont, kdy má prezident konat, by v tom úplně extrémním případě mohla být vysvětlována tak, že pan prezident může odvolat ministra třeba až den před volbami, to znamená za dva roky. Což by bylo zcestné. Proto si myslím, že má konat bez zbytečných odkladů. A že by konat měl.

Kdybyste si měl vsadit, bude koalice pokračovat, nebo nebude?
Na politiku si nevsázím. Kdysi dávno jsem si vsázel na fotbalové zápasy a nešlo mi to, tak jsem s tím přestal. Kdybych vám odpověděl, stal by se pravý opak.

Zdroj: Deník N

Blogy