Michal Pícl, Václav Votava - Polemika: Podceňují finance rozpočtové příjmy? ANO

13. srpna 2019

Ministryně financí začala nedávno opakovat hloupý vtip prvorepublikového agrárníka Švehly o sociálních demokratech, kteří prý rádi rozdávají koláče, které sami neupekli a upéci ani nemohli, protože snědli těsto, které ještě nestačilo vykynout. V pojetí jí předloženého rozpočtu ale mohlo těsto těžko správně vykynout, když ministryně záměrně před pekařem schovává droždí a přehlíží vajíčka, která leží v míse. Asi tak nějak by se dal doplnit komentář ministryně k návrhu rozpočtu, který vládě předložila. Předloha má řadu zásadních nedostatků. V prvé řadě není pravda, že by ČSSD chtěla navyšovat schodek rozpočtu, jak se nyní hnutí ANO snaží mediálně prodat veřejnosti. Nejde ani o žádné zbůhdarma rozhazování. Pokud totiž koaliční partner oseká rozpočet natolik, že nelze zajistit alespoň základní fungování poskytování veřejných služeb občanům, musíme se hlasitě ozvat.

Velké mezery jsou rovněž na straně příjmů. Ty jsou postaveny na makroekonomické predikci, která je příliš konzervativní a opatrná. Zatímco ČNB nedávno zlepšila svůj odhad růstu HDP pro rok 2020 z 2,8 procenta na 2,9 procenta a například MPSV po přepočtu aktuálních dat drží svůj odhad na 2,5 procenta, ministerstvo financí odhad vývoje české ekonomiky pro příští rok nepochopitelně až příliš snížilo, a to z 2,4procentního růstu HDP na 2,3 procenta.

V nominálním vyjádření se predikce HDP sice zvýšila o 41 miliard Kč, a to především na vrub nárůstu cen, což financím samozřejmě otevírá prostor pro dodatečné příjmy rozpočtu ve výši zhruba osm až devět miliard Kč, které teď mohou uplatňovat v rámci dohadování se s ministerstvy. Stále je to ale příliš opatrné. Sama ministryně se přitom chlubí, že predikce je v rukou expertů a politici do ní nemají co zasahovat. Pokud je ale v rukou stejných expertů, kteří nám už léta predikují schodky státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun, aby nakonec skončil v přebytku, obavy o správnost jejich odhadů oprávněně máme.

Stejně tak nesedí ani avizované daňové příjmy s předkládací zprávou například u nově zaváděné digitální daně.Rozhodně nemá smysl podstřelit odhad růstu a pak se chlubit lepším výsledkem. Jak je známo, ČSSD přišla i s dalšími dodatečnými zdroji, jako je například bankovní daň, která by do státní kasy přinesla dodatečných až 14 miliard Kč. To hnutí ANO zatím odmítá. Místo toho pan premiér vymýšlí jakýsi dobrovolný fond pro banky, kam má prý už příští rok přitéct až sedm miliard korun. Tyto peníze ale nijak v rozpočtu zaneseny nejsou. Pokud to hnutí ANO myslí opravdu vážně, předpokládali bychom, že budou v návrhu zapracovány. Pokud chce hnutí ANO šetřit, místo na lidech by mělo ministerstvo financí zrealizovat velkou revizi daňových výjimek. Systému, který je dnes naprosto nepřehledný, přebujelý a státu zde utíkají peníze v řádu desítek miliard korun, a to především od velkých korporací. Sami jsme přišli například s návrhem zastropování odpisů na luxusní automobily ze základů daně z příjmů. Státu by taková úprava, která tu mimochodem historicky již byla, přinesla dalších 2,5 miliardy korun.

Důležitý bude rovněž i postoj koalice v otázce růstu minimální mzdy pro příští rok. Vždyť jen zvýšení o stejnou částku, o kterou byla navýšena minimální mzda letos, by státnímu rozpočtu přineslo zhruba další tři miliardy korun jen na výběru daní a odvodů z navýšené mzdy. Nehledě na další příjmy ze zvýšené spotřeby, kterou by růst příjmů domácností přinesl.
Prostor je opravdu veliký. Hnutí ANO ale zatím dodatečné příjmy ignoruje a soustřeďuje se spíše jen na tupé škrty. Ministerstvo financí by mělo být především ministerstvem příjmů, nikoliv ministerstvem asociálních škrtů. Sociální demokraté mají jasný plán a vizi, jak navýšit příjmy rozpočtu od velkých a bohatých a zároveň ulevit malým a středním, kteří tvoří páteř ekonomiky. Pokud to hnutí ANO, které roky spravuje ministerstvo financí, nedokáže, rádi mu s tím pomůžeme!

autor: Michal Pícl, Václav Votava
zdroj: ihned.cz

Blogy