Platy, dávky a příjmy Čechů v debatě Blesku

16. září 2021

Proč nemají Češi platy, jako sousední Němci? A motivuje vyšší minimální mzda více k práci a je nutná revize systému dávek? Kolem peněz a příjmů v ČR se točila první část živě vysílané předvolební debaty ve studiu Blesku. Hosty třetí předvolební debaty Blesku byli Alena Schillerová (za ANO), Zbyněk Stanjura (ODS), Mikuláš Ferjenčík (Piráti), Petr Letocha (STAN), Roman Onderka (ČSSD) a Jiří Dolejš (KSČM).

Podle ČSSD by se měla po volbách zvýšit na cca 18 tisíc korun. „Do roku 2023 20 tisíc. Já úplně žasnu, Zbyňku, já si pamatuji v Poslanecké sněmovně, kdy z opozice a hlavně z ODS znělo, když jsme dávali pomoc živnostníkům 15 tisíc tu první: ježiš, to je málo, s tím se nedá vyžít. A dnes se bavíme o minimální mzdě, která je 15 200. To je zhruba čistého 13 500,“ poznamenal Onderka s tím, že čím menši bude minimální mzda, tím více lidí bude na dávkách. „Proboha je to špatně. Navýšení minimální mzdy v ČR musí být. Je to motivační záležitost. Je to záležitost, která je důležitá,“ rozlítil se Onderka.

„Tady paní ministryně mluvila o tom, že máme malou produktivitu. Ti lidé ale dělají stejně. Jestli si dáte kafe na Václaváku v Praze a nebo ve Vídni, tak obsluha vám ho přinese stejně a stejně kvalitní, akorát že ona má dvakrát větší plat,“ poznamenal k platům v Česku. Vláda dle něj zlepšila odpisy pro podnikatelskou sféru a měli bychom být ještě odvážnější, míní Onderka. Je také nutné více investovat do vědy a výzkumu a restrukturalizovat ekonomiku v ČR, dodal.

Záznam debaty ZDE

zdroj: blesk.cz 16. 9. 2021 odkaz ZDE

Blogy