Novinky.cz - Situace není dobrá, říká Hamáček

6. ledna 2021

Česko se pohybuje na světové špičce v počtu nově nakažených, a je proto nutné, aby lidé dodržovali stávající vládní opatření, uvedl ve středu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jedině tím lze podle něj nepříznivá čísla srazit. Za úterý v Česku přibylo rekordních 17 278 nových případů nákazy.

„Situace není dobrá. Česká republika se pohybuje na světové špičce z hlediska nárůstu nových případů. Klíčové je udělat nyní maximum, aby tomu co nejrychleji tak nebylo,“ uvedl Hamáček na tiskové konferenci po středečním jednání Ústředního krizového štábu.

Vláda podle Hamáčka dělá vše pro to, aby opatření proti koronaviru byla efektivní. „Musíme je dodržovat, tím dosáhneme znovu poklesu v počtu nakažených,“ apeloval Hamáček.

Dodal, že ví, že jsou opatření tvrdá, dokud ale nebude společnost dostatečně proočkovaná, nejsou podle něj jiné možnosti než právě tato tvrdá opatření.

V Česku nyní platí stupeň pět v rámci protiepidemického systému PES, zavřená je většina obchodů a služeb, otevřené nejsou ani restaurace.

K nepříznivým datům se ve středu vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který se vymezoval vůči tomu, že by mělo Česko patřit k nejhorším zemím Evropy.

„Nejsme nejhorší v Evropě, jak se píše. Díky plošnému testování zachytáváme i bezpříznakové přenašeče, kteří by jinak nevědomky nemoc přenášeli dál. Takových lidí je až čtvrtina otestovaných denně,“ napsal ve středu na Twitter ministerstva zdravotnictví.

zdroj: Novinky.cz, 6. 1. 2021

Blogy