Novinky.cz: Hamáček vyvrací Zemanova slova. Existuje jen verze s agenty

27. dubna 2021

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí popřel slova prezidenta Miloše Zemana, že vyšetřovatelé v kauze Vrbětice pracují se dvěma verzemi. Podle Hamáčka se zkoumá pouze jedna varianta, a to ta, že za útokem stáli agenti ruské tajné služby GRU.

„Pokud vím, v kauze existuje jedna vyšetřovací verze,“ řekl v pondělí Hamáček.

„Důkazy jsou natolik jasné, že jsem přesvědčený, že se tak opravdu stalo,“ doplnil. Popřel tak prezidentova víkendová slova.

Zeman ve svém nedělním projevu zdůraznil, že neexistují důkazy ani svědectví, že by ruští agenti v areálu byli. Mluvil také o údajné druhé vyšetřovací verzi, podle níž výbuch muničního areálu způsobila neodborná manipulace s výbušninami.

O postupu vyšetřování před časem informoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ale hovořil jen o možném zapojení ruských agentů. Žádnou druhou verzi o neodborné manipulaci nezmínil.

„Prezident se ne úplně šťastně pokusil občanům v osmi minutách převyprávět, co se stalo. My jsme to přitom na vládě řešili asi hodinu,“ okomentoval nedělní proslov hlavy státu v pondělí šéf ČSSD.

Kulhánek: Situace mě netěší

Ke kauze se v pondělí vyjádřil také ministr zahraničí Jakub Kulhánek. „Česká diplomacie obstála a nemá se za co stydět. I když žádného ministra zahraničí netěší zhoršení vztahů s jakoukoli zemí na světě, jsou situace, kdy nejde udělat nic jiného,“ uvedl.

Česko na informace o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, k němuž došlo v roce 2014, zareagovalo vyhoštěním 18 ruských diplomatů. Když Rusko následně vyhostilo 20 českých diplomatů, přistoupila česká diplomacie ke srovnání počtu zástupců na ambasádách.

„České republice se dostalo podpory z Evropské unie i NATO. V metropolích si kvůli tomu předvolávají velvyslance, někde již vyhošťují,“ doplnil Kulhánek.

zdroj: Novinky.cz 26. 4. 2021 odkaz ZDE

Blogy