Novinky.cz - Dlužníci mohou využít chráněný účet

26. ledna 2021

Dlužníci v exekuci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním bankovním účtu. Takzvaný chráněný účet by měl zabránit případné neoprávněné exekuci nezabavitelných peněz. Předlohu schválili zákonodárci a bude účinná od dubna.

Chráněný účet bude muset banka založit na žádost dlužníka zdarma, bezplatné bude také vedení konta. Shromažďovat se na něm budou peníze, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny. Dlužník bude moci mít pouze jeden chráněný účet.

„Navrhovaná právní úprava je nezbytná, neboť představuje jediný efektivní a přiměřeně rychlý způsob řešení neoprávněných exekucí na účet povinného, snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů a posílení bezhotovostního transparentního bankovního styku,“ napsali předkladatelé návrhu novely občanského soudního řádu, poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO), ve zdůvodnění.

Chráněný účet může podle Asociace věřitelů dlužníkům pomoci, aniž by byla poškozena práva věřitelů. „Díky němu by dlužníci v budoucnu mohli bez problémů disponovat s příjmem, který jim po srážkách zůstane, což je nyní mnohdy problém,“ uvedl už dříve prezident asociace Pavel Staněk.

Podle něj by se také mělo snížit riziko, že si dlužník bude půjčovat u lichvářů a pracovat takzvaně načerno.

Předloha také zavede úplnou ochranu výživného na nezaopatřené děti a změní jednorázovou výplatu dlužníkovi z jeho obstaveného účtu.

Do konce února jde v souvislosti se změnami schválenými kvůli koronavirové krizi o čtyřnásobek životního minima, pak by to měl být znovu dvojnásobek.

Poslanecká předloha částku zvyšuje na trojnásobek životního minima.

zdroj: Novinky.cz, 26. 1. 2021

odkaz: ZDE

Blogy