Novinky.cz - ČSSD chce kratší pracovní týden a pětitýdenní dovolenou

23. března 2021

Sociální demokraté chtějí zkrátit týdenní pracovní dobu z čtyřiceti na 37,5 hodiny - tedy na 7,5 hodiny denně. Uzákonit chtějí také pětitýdenní dovolenou a automatický výpočet minimální mzdy. Ta by činila 50 procent mzdy průměrně. V pondělí to uvedl poslanec ČSSD Ondřej Veselý.

„Dnes jsme do systému nahráli poslanecký návrh, který je převratný. Zaměstnanci si ho zaslouží a věřím, že se nám ho podaří prosadit,“ uvedl v pondělí Veselý.

Návrh počítá se třemi hlavními změnami. Jednou z nich je zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hodiny. „Zaměstnanci budou mít víc času na sebe a na svoji rodinu. Nesníží to ale produktivitu,“ uvedl Veselý.

Cílem sociálních demokratů je navíc do budoucna zkrátit pracovní týden ještě o další dvě a půl hodiny, tedy na 35, tj. na 7 hodin denně. „To by byl ale nyní šok,“ dodal.

Pět týdnů dovolené

Návrh počítá také s uzákoněním pětitýdenní dovolené. To také dlouhodobě prosazují na půdě dolní komory komunisté. Jejich předloha leží ve Sněmovně před třetím čtením.

Automaticky by se měla vypočítávat také minimální mzda. „Ta by činila 50 procent mzdy průměrné. Tím by tak u nás nebyla jedna z nejnižších v Evropě a byla by standardní,“ řekl Veselý. Nyní o zvyšování mzdy rozhoduje vláda.

Průměrná mzda v Česku v posledním loňském čtvrtletí stoupla na 38 525 korun. Minimální mzda je od ledna letošního roku 15 200 korun.

zdroj: Novinky.cz, 22. 3. 2021 odkaz ZDE


Blogy