Miloslav Ludvík v pořadu Epicentrum v TV Blesk 9. 11. 2021

9. listopadu 2021

Po bezmála dvou letech s covidem v Česku sílí čtvrtá vlna epidemie. Na rozdíl od těch předchozích máme ale podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka zkušenosti, léky a hlavně očkování. To je podle něj jedinou zaručenou odpovědí na covid-19. Nejvíce ho znepokojuje čtvrt milionu neočkovaných lidí ve věkové skupine 65+. Naproti tomu tady podle něj existuje skupina, která by se už definitivně obešla bez jakýchkoli restrikcí.

NA CELÝ ROZHOVOR SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE

„Drtivá část pacientů v nemocnicích jsou stále lidé starší 65 let. Jsou opravdu maximálně ohroženou skupinou a musí počítat s tím, že se s variantou delta potkají. Nedá se odizolovat tak, aby se to nestalo. Tak ať si každý spočítá rizika,“ vysvětluje bývalý ministr zdravotnictví. „Těch 250 000 nenaočkovaných lidí ve skupině 65+ je opravdu tikající bomba. A tato skupina by klidně mohla zaplnit jednotky intenzivní péče. A teď si představte, že v tu chvíli budete mít autonehodu. Sanitka vás poveze do nejbližší nemocnice, tak jak to má udělat, ale tam bude JIP obsazená,“ přidává.

Právě pod vlivem této teorie zavádí například sousední Rakousko nebo Sasko restrikce vztahující se pouze na neočkované jedince: „Máte garantovanou zdravotní péči a máte možnost se naočkovat. Tak proč hazardovat s celospolečenskou smlouvou. Každý z antivaxerů vám řekne, platím si zdravotní pojištění, nechť se o mě stát postará, tak jako se stará o rakoviny a podobně. Jenomže u většiny rakovin zatím není možné se očkovat.“ komentuje Ludvík tuto cestu omezení.

Mladší ročníky zůstávají podle ředitele motolské nemocnice výrazně méně covidem ohrožení a hlavním důvodem, proč by se měly očkovat je právě bezpečí rizikovějších jedinců a také to, že je stále potřeba dosáhnout alespoň sedmdesáti procentní proočkovanosti: „Poslední zásadní nemocí, kterou se podařilo díky očkování vymýtit, je dětská obrna a hodně lidí si to už nepamatuje. Nemají zkušenost s tím, co dokáže očkování vymýtit.“

Už dnes ale podle Ludvíkových slov existuje skupina lidí, kteří se covidu obávat už nemusí – ti, kteří onemocnění prodělali a zároveň jsou očkovaní: „Lidé, kteří získali tuhle hybridní imunitu se opravdu nemusí bát. Z mého pohledu, kdyby se dali nějak odlišit, nemuseli by mít už žádné restrikce. Ti jsou opravdu stoprocentně chráněni.“

zdroj: Blesk.cz 9. 11. 2021 odkaz zde

Blogy