Martin Netolický podpořil zemědělce

21. ledna 2022

MF DNES 21. 1. 2022: Zemědělci v kraji se včera symbolicky pět minut po dvanácté připojili k celorepublikové protestní akci, která měla upozornit na narychlo změněný systém dotací. Do terénu vyjelo až 80 kusů techniky. Provoz blokovaly třeba mezi Chrudimí a Pardubicemi.

PARDUBICE Vítr, vánice a do toho pomalu jedoucí traktory. To vše čekalo včera po poledni na řidiče na třeba velmi frekventované silnici mezi dvěma největšími městy v kraji. Těžkou techniku, za kterou se logicky tvořily kolony, poslali na silnici naštvaní zemědělci. Vadí jim změna dotační politiky jejich odvětí, kterou chystá nová vláda.

„Ve většině případů půjde o traktory s vlečkou. Naším cílem není našim spoluobčanům a řidičům komplikovat život, ale i my už opravdu nevíme, jakým způsobem upozornit vládu, že upravený Strategický plán českého zemědělství je zaměřen proti většině zemědělců a že ve finále to bude i proti většině spotřebitelů,“ řekl těsně před vypuknutím akce viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha.

Asi nejvíc techniky na jednom místě bylo v okrese Ústí nad Orlicí u obce Šedivec. Na Pardubicku a Chrudimsku nejvíc zemědělských strojů jezdilo mezi Chrudimí a Pardubicemi, v okolí Nasavrk a Slatiňan. Zemědělci vyjeli také do okolí Trhové Kamenice, Slatiňan, Vysokého Mýta, Heřmanova Městce, Hrochova Týnce a Skutče. „Chápeme, že v Evropě je stále ještě potravin přebytek a že musíme snížit dopady našeho hospodaření na krajinu. To, že vláda slibovala podporu středním podnikům, které zajišťují produkci 80 procent potravin, nově padá. Dnes to bohužel vypadá tak, že smyslem práce zemědělce přestává být produkce potravin,“ řekl místopředseda Zemědělského svazu Jaroslav Vaňous, který je zároveň předsedou Zemědělského družstva ve Sloupnici na Orlickoústecku. To se s 370 členy zaměřuje na živočišnou výrobu. Má vlastní řeznictví i mlékárnu s 13 prodejnami a hospodaří na asi třech tisících hektarech zemědělské půdy.

„Pokud jsme investovali do živočišné výroby v souladu se strategií českého zemědělství s investiční podporou Evropské unie, hrozí, že tyto investice budeme muset nazývat zmařenými, protože je nebudeme schopni vzhledem k poklesu výroby, která vyplývá z Green Dealu, schopni uživit. Nechceme žádné další dotace, ale potřebujeme rovné podmínky, abychom udrželi živočišnou výrobu,“ dodal Vaňous.

Zemědělce přitom částečně podpořil i hejtman Martin Netolický, podle kterého je logické, že jsou farmáři nervózní. „Mezi zemědělci v tuto chvíli panuje velká nejistota, jak bude nastavena zemědělská podpora od roku 2023. Problémem je především změna, kdy budou nastaveny vysoké platby na prvních 150 hektarů, což se dotkne primárně středně velkých zemědělců. Je to dvakrát více, než mají například sousední země jako Slovensko, Polsko či Německo,“ uvedl hejtman s tím, že chybu vidí v tom, že platba na první hektary není spojena s povinností vykonávat jakoukoliv zemědělskou produkci. „To může mít nedozírné následky pro vztahy u středně velkých podniků,“ dodal.

zdroj: MF DNES 21. 1. 2022

Blogy