Maláčová: Chci ukončit izolaci v pečovatelských službách. Zákaz návštěv je náročný

4. listopadu 2020

Řada seniorů je kvůli zákazům návštěv v pečovatelských domech v izolaci, což může být velmi náročné na psychiku. Potvrzují to jak sami klienti, tak i neziskové organizace. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) redakci CNN Prima NEWS řekla, že by se situace mohla změnit a zákaz návštěv by se mohl rozvolnit.

„Pracujeme na rozvolnění zákazu návštěv. Jeho psychickou náročnost si velmi dobře uvědomuji a chci izolaci klientů co nejrychleji ukončit,“ napsala CNN Prima NEWS ministryně.

Pomoci by mohlo například testování pomocí antigenních testů, které bude od 4. listopadu povinné pro klienty i zaměstnance v domovech pro seniory i dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb. V pondělí to schválila vláda. První testování musí stihnout do týdne, poté vždy v týdenních intervalech.

Senioři jsou v depresích

Ředitelka litoměřického Hospice sv. Štěpána Monika Marková CNN Prima NEWS popsala, že situace pro seniory je náročná, když za nimi nemohou jejich blízcí. „Na hospici je pozitivní, že tady za normální situace mohou být rodiny spolu, což teď nejde. V tuhle chvíli je to extrémně těžké,“ řekla Marková.

Podle Taťány Gregor Brzobohaté, zakladatelky Nadace Krása pomoci, která pomáhá starším lidem, trápí seniory během koronavirové krize nejvíc právě samota a izolace.

„Seniory to nesmírně stresuje. Jsou opravdu v depresi, cítí se sklíčeně, mají strach. Někteří senioři nám dokonce psali, že než aby znovu absolvovali karanténu, tak by raději zemřeli,“ popsala už v dřívějším rozhovoru pro CNN Prima NEWS Gregor Brzobohatá.

V nemocnicích a sociálních službách platí zákaz návštěv. Povoleny jsou u nezletilých či uživatelů s omezenou svéprávností či se zdravotním postižením nebo u klientů, u kterých to vyžaduje jejich psychický stav či sociální situace nebo v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.

zdroj: CNN Prima NEWS, 3. 11. 2020
odkaz: ZDE

Blogy