Lídři zemí NATO vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným ruskými nepřátelskými akcemi

15. června 2021

ČTK 14. 6. 2021 Praha/Brusel - Projev amerického prezidenta Joea Bidena na dnešním summitu Severoatlantické aliance (NATO) byl kvitovaný, vzkaz americké administrativy zněl tak, že se bude v alianci plně angažovat. ČTK to dnes z Bruselu řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Tlak na zvyšování výdajů na obranu ale zůstane, míní.

Summit podle Kulhánka sloužil zejména k potvrzení alianční jednoty a závazku kolektivní obrany. Uvedl také, že atmosféra byla úplně jiná než za účasti předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. „To, co zaznívalo od předchozí administrativy, nějaké zpochybňování aliance, tohle byla úplně jiná řeč,“ řekl šéf české diplomacie.

Lídři zemí NATO vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným ruskými nepřátelskými akcemi. Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit.

Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května. „Aliance s námi vyjadřuje solidaritu a je tam apel na to, abychom byli ze seznamu dáni pryč,“ řekl Kulhánek.

Aliance podle něj bude pokračovat v dvojitém přístupu k Rusku. Na jednu stranu je potřeba silné odstrašení, ale nelze se vzdát snahy prostřednictvím diplomacie předcházet konfliktům, uvedl ministr.

Český prezident Miloš Zeman, který ČR na dnešním summitu zastupoval, se podle mluvčího Jiřího Ovčáčka i Kulhánka ve svém vystoupení kriticky vyjadřoval k odchodu z Afghánistánu. „Hodnotil stažení z Afghánistánu jako chybu,“ řekl Kulhánek. „Všichni upozorňují na to, že v Afghánistánu bylo vynaloženo mnoho lidských životů i finančních prostředků a teď se stahujeme, a co dál?“ dodal.

Diskuse na summitu ohledně Číny byla zejména o tom, že se aliance do budoucna bude muset snažit udržet svoji technologickou převahu, například v umělé inteligenci nebo kybernetické bezpečnosti, poznamenal Kulhánek. V závěrečném usnesení ze summitu se uvádí, že Čína představuje pro NATO „systémovou výzvu“.

Lídři zemí NATO se také zavázali k dalšímu zvyšování výdajů na obranu, po němž dlouhodobě volají zvláště Spojené státy. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga posílí také své příspěvky do společného aliančního rozpočtu. Dřívější závazek vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2024 však podle společného prohlášení lídrů splní jen dvě třetiny z třicítky aliančních zemí. Česko mezi nimi podle aktuálního rozpočtového výhledu nebude.

zdroj: ČTK 14. 6. 2021 odkaz ZDE

Blogy