Jen ČSSD je tu pro lidi, říká její lídr Hamáček

14. září 2021

MLADÁ FRONTA DNES 14. 9. 2021: Nedostatky v dopravě i ekonomické rozdíly mezi okresy slibuje řešit ČSSD

STŘEDNÍ ČECHY Pochází z Mladé Boleslavi, je vicepremiérem vlády a také předsedou České strany sociálně demokratické. Dvaačtyřicetiletý Jan Hamáček vede kandidátku ČSSD ve středních Čechách, a ačkoli předvolební průzkumy nejsou vůči jeho straně příznivé, optimismus neztrácí.

„Rádi bychom obhájili poslední volební výsledek,“ říká Jan Hamáček v rozhovoru pro MF DNES.

Původně to v kraji vypadalo na souboj vládních lídrů, nakonec tady ale Andrej Babiš z ANO ani Tomio Okamura z SPD nekandidují. Vnímáte to jako výhodu, nebo nevýhodu?

Každý politik se může rozhodnout kandidovat, kde chce. Já jsem vždy kandidoval ve svém domácím kraji, ve středních Čechách, nikdy jsem odtud neodcházel. Myslím, že vazba politika na kraj, kde žije, je velmi důležitá, protože poslanec by měl přece také pracovat pro svůj region a řešit jeho problémy. Například pan premiér se rozhodl kandidovat v Ústeckém kraji, kde žádné vazby nemá a tím má slabší znalost problémů, které voliče trápí.

Má podle vás ČSSD šanci na úspěch? Předvolební průzkumy nejsou úplně na vaší straně…

Věřím tomu, že sociální demokracie ve volbách celostátně i ve středních Čechách uspěje a bude pokračovat v působení v Poslanecké sněmovně, protože je jedinou stranou, která je tady skutečně pro lidi – pro zaměstnance i pro seniory. Je to strana, která rozumí problémům lidí a je připravena jim nabídnout pomocnou ruku. Bude to také první možnost pro voliče vyhodnotit působení starostů ve Středočeském kraji, kde celá řada věcí, jež zavedla sociální demokracie v předchozích letech, je demontována a rušena. Je otázkou, jak voliči ocení rušení školského jízdného, rušení lokálních tratí či zdražování jízdného.

Pokud by byla šance pokračovat ve vládě, s kým jste ochotni po volbách jednat a s kým vůbec?

Nechci použít otřepanou frázi, ale jak se říká, koalice vznikají až po volbách. Nebudu teď hovořit o tom, jak to má být po volbách, o tom rozhodnou voliči. Pro nás by byla nemožná vládní koalice s SPD, protože to je z našeho pohledu extremistická strana. To mohu vyloučit předem.

Poslední čtyři roky pro vás byly turbulentní, ať už jde o výměny ministrů, dva roky s covidem, Vrbětice, teď Afghánistán. Co byste označil za nejhorší?

Asi pro všechny byl a je největší zátěží covid, protože jakkoli to nyní vypadá relativně dobře, tak z tohoto velkého problému ještě nejsme venku. Pro mě byly nejtěžší začátky, kdy jsme zjišťovali potenciální hrozby této katastrofy a sháněli jsme ochranné prostředky. To se nám podařilo, ačkoliv to má všem známé dozvuky. Ze spousty věcí může mít člověk pachuť, ale objektivně se nám podařilo první vlnu velmi dobře zvládnout. To, zda se potom některé věci povedly, či nepovedly, zhodnotí až historie.

Právě vládní opatření proti covidu vyvolala u části lidí tak silnou nevoli, že několik z nich se srocovalo blízko vašeho domu. Jak jste to vnímal?

Byla to nejnepříjemnější věc, jakou jsem zažil, když organizovaná skupina popíračů covidu demonstrovala před naším domem. Já bych pochopil, kdyby protestovali před úřadem vlády nebo ministerstvem vnitra, ale pro demonstraci v neděli před domem až takového rozsahu, že tam musí zasahovat policie, pochopení nemám. Velmi silně to zasáhlo mě, moji manželku i do života sousedů.

Budete ministerstvo vnitra opouštět v lepším, nebo horším stavu? Jak byste se zhodnotil?

Rozhodně budu resort předávat v podstatně lepším stavu, než v jakém jsem jej přebíral. Pokud projdeme jednotlivé složky ministerstva vnitra, tak policie dnes má podstatně modernější techniku. Podařilo se nám zahájit obrovský projekt obnovy vozové parku, policie má tisíce nových aut, jako Boleslavák jsem rád, že většinou jsou to škodovky. Rovněž se nám podařilo zavést stabilizační příplatek v místech, kde policie nebyla dlouhodobě konkurenceschopná. Co se týká hasičů, poprvé v novodobé historii jsme dosáhli početního stavu, který je předepsán vyhláškou, a ještě jej budeme navyšovat. Na starosti mám i zahraniční rozvědku, která v minulosti procházela složitým obdobím a kterou se mi také podařilo stabilizovat. Z mého pohledu je resort v dobré kondici, můj případný nástupce nebude muset řešit žádné kostlivce ve skříni.

Pak je tady ale Česká pošta…

Tu mám také na starosti a je jasné, že kolem ní je spousta složitostí a příběhů, ale v letošním roce bude poprvé po dlouhé době v zisku, zároveň probíhá její masivní modernizace. To mimochodem opět mohou posoudit Mladoboleslaváci na pobočce na třídě Václava Klementa, kde jsme nedávno otevřeli úplně novou, moderní poštu.

Jaká témata považujete za nejdůležitější ve středních Čechách pro příští volební období?

Střední Čechy jsou velký kraj, který je nejen silně zatížen dopravou, ale v důsledku rozhodnutí současného vedení kraje dochází ke zdražování a omezování veřejné dopravy. Zároveň je třeba postavit nebo dokončit důležité dopravní stavby, o kterých se dlouho jen hovoří, ať už je to D6 na Karlovy Vary, D3 na jih, nebo dlouho chystaná rychlodráha z Prahy do Kladna a z Prahy na Mladou Boleslav. Důležité bude vyrovnávání rozdílů mezi okresy, některé jsou na tom dobře z pohledu zaměstnanosti a životní úrovně, ale v některých máme v tomto směru mnoho práce. Problémy jsou a musíme se na ně zaměřit.

Žhavým tématem letošního léta v kraji je rušení některých tratí lokální železnice. Jak tento krok vnímáte?

Dobře to není a jsme zásadně proti. Pokud kraj tvrdí, že na provoz lokální železnice nemá peníze, tak je zajímavé, že dříve na to pod vedením ČSSD peníze měl a vše fungovalo. Je to zkrátka o prioritách.

Nicméně kraj tvrdí, že mu poklesly příjmy, že stoupnou náklady a že opakovaně žádal o pomoc stát…

Kraje mají peníze na základě rozpočtového určení daní a prostředky pro ně každý rok rostly. Kraj má rozhodně více peněz, než měl před deseti lety, a je to jen otázka toho, za co je utrácí.

S tím souvisí kritika, že kraji přibývá počet obyvatel, ale peníze na správu se nezvyšují. Jste pro změnu financování krajů?

Jako Středočech bych si samozřejmě přál, aby náš kraj měl co nejvíce peněz, ale rozpočtové určení daní je výsledkem dohody a kompromisu mezi jednotlivými kraji. Je to citlivá věc, pokud by byla vůle napříč kraji upravit koeficient tak, aby to bylo ve prospěch středních Čech, tak bych to podpořil, ale ostatní kraje s tím souhlasit nebudou. Jednání se o tom vedla spousta.

Řada věcí, které zavedla ČSSD pro lidi v kraji, je nyní demontována.

Profil: Jan Hamáček

● Současný první místopředseda vlády a ministr vnitra.

● Od roku 2018 předseda ČSSD.

● Pochází z Mladé Boleslavi, několik let pracoval v oddělení plánování a řízení prodeje náhradních dílů ve Škoda Auto, později byl poradcem předsedy vlády, poslancem, předsedou zahraničního výboru Sněmovny i předsedou a místopředsedou Sněmovny.

● Je ženatý, má dva syny z prvního manželství.

● Ve volném čase rád vyráží na projížďky na motorce nebo čte knihy.

Blogy