Jan Hamáček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 16. 9. 2021

17. září 2021

CNN Prima NEWS 16. 9. 2021: Jan Hamáček, pod jehož vedením se ČSSD dostala do stavu, kdy jí hrozí, že se nedostane do Poslanecké sněmovny, stále cítí podporu veřejnosti. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Z politiky by podle svých slov odešel až tehdy, pokud by o něj nebyl zájem. V několika rychlých otázkách odpovídal i na to, zda by šel znovu do vlády s hnutím ANO nebo co je podle něj pro Česko aktuálně největší hrozbou.

Pane předsedo, začněme, prosím, několika rychlými otázkami a prosím vás o krátké odpovědi. Jaká je podle vás aktuálně největší hrozba pro Česko?
Populismus.

Čí?
Politických stran. Sklouzávají k tomu skoro všechny.

Kdo by byl podle vás lepší premiér. Ivan Bartoš, nebo Petr Fiala?
Ani jeden.

Kdybyste si musel vybrat?
To po mně nechtějte. Jsou to lidé, kteří jsou na tom úplně jinak než já. Nevybral bych si.

Šel byste jako předseda ČSSD znovu do vlády s Andrejem Babišem?
Kdybych byl ve stejné situaci jako v roce 2017, tak ano.

Za současných podmínek?
Teď by to záleželo na tom, o koho by se vláda opírala, protože jsme se také z minulých let poučili.

Můžete říct ano, nebo ne?
Pokud bych měl jistotu, že se nám dále podaří prosazovat naše priority, tak ano. Bylo by důležité, s kým by to bylo dál, protože evidentně ve dvou by to nevyšlo.

Kolik procent podle vás získá ČSSD ve volbách?
Byl bych rád, kdyby to bylo minimálně jako minule. Tedy kolem 7 až 8 procent

Kdy skončíte v politice? Co by se muselo stát, abyste skončil?
Až o mě nebude zájem.

Je podle vás o vaši osobu stále ještě zájem?
Když jezdím po republice a bavím se s lidmi, tak mě nikdo nemlátí, nic po mně nekřičí a ani po mně nic nehází, takže zatím ten zájem cítím. Ale pokud by se ukázalo, že ČSSD pod mým vedením neuspěla, tak by to byl signál skončit.

Pojďme tedy rychlé otázky rozebrat více. Zaujalo mě to, že byste znovu s Andrejem Babišem do vlády šli.
Nám se v té vládě podařilo spoustu věcí prosadit. To ani naši kritici nijak nezastírají. Akorát to vždy byla taková bitva do kopce, protože hnutí ANO od podstaty není úplně programově ukotveno. Celá řada jeho politiků říká, že jsou pravicoví a že je mrzí, že neudělali vládu s ODS. Spolupráce s neukotveným partnerem je složitá. Ale na to, že jsme měli 15 a později 14 poslanců (z poslaneckého klubu ČSSD do SPD přestoupil Jaroslav Foldyna – pozn. red.), tak se nám podařilo prosadit spoustu věcí, o kterých jsme jen snili možná i ve vládách, kde jsme měli většinu.

Vy jste tu stranu ale dostal na to největší dno, kde zatím kdy byla…
Dostal jsem stranu na sedmi procentech a teď jsme kolem pěti, tak se můžeme bavit, jestli je to jen moje vina, nebo nějaký obecný trend. Obecný fakt je, že marketingová mašinérie ANO se nejdříve rozhodla vyluxovat pravici, což se jim podařilo, a ODS se z toho dodnes nevzpamatovala. Pak se vrhla na druhou stranu a vyluxovala nás a komunisty. Budeme se muset snažit období přežít do té doby, než pomine okouzlení Andrejem Babišem.

Dokážete to přežít i mimo Sněmovnu?
Jsem přesvědčen, že to dokážeme přežít ve Sněmovně.

Na základě čeho věříte, že se do ní opravdu dostanete?
Protože mluvím s lidmi a reakce byly pozitivní. Průzkumy nepodceňuji, ale ani nepřeceňuji. Jsou to velmi malé vzorky a boj se svede až v poslední chvíli. Je tady 30 až 40 procent nerozhodnutých voličů a jsem připraven to dobojovat až do konce.

Také jsem mluvila s lidmi a velká část z nich spíše říká, že už jste jim jedno a nezajímáte je.
Snažíme se v kampani vysvětlit lidem, proč je tady ČSSD a proč je třeba. Pohled hnutí ANO je jednoduchý a říká: Dejte nám hlas a nestarejte se. My to za vás zařídíme. Ale potom se logicky dostává do úzkých, protože nemůže slibovat, že bude 20 tisíc důchod a nebudou se zvedat daně. To buď někde narazil na ropu, nebo má jiné plány.

Nerozumím tomu, proč i po kritice ANO, s výsledkem, který vám po vládě s ANO náleží, jste ochotní do toho znovu jít a nechat si schramstnout značku ČSSD.
Říkám, že je to jedna z možností, která bude záležet na tom, jak volby dopadnou.

Chápete i to, že možná vaše osoba může za to, že se do Sněmovny nedostanete?
Pokud vím, tak z politiků ČSSD jsme nejpopulárnější dva. A to já a Jana Maláčová. Ještě si to můžeme prohodit. Nikoho dalšího, kdo by měl tak vysokou popularitu, jsem nezaznamenal.

Není to trochu jako být jednookým králem mezi slepými? Když říkáte, že máte nejvyšší podporu ve straně, která má čtyři procenta?
Ptáte se mě na to, jestli se cítím být překážkou a, já odpovídám, že ne.

Ani pokud se podíváme na vnitrostranickou politiku. Kdy máte v rámci ČSSD velmi silné kritické křídlo – Břetislav Štefan, Tomáš Petříček atd.
Jsme demokratická strana. Na sjezdu se odehrála férová soutěž a oni prohráli. Kdybych já na sjezdu prohrál, tak to respektuji a nebudu vedení kritizovat. Nedokážu si představit, že půjdeme do voleb a na jižní Moravě bude někdo, kdo bude říkat, že to děláme blbě.

Není na čase z vaší strany nějaká sebereflexe?
To nechte na ČSSD a jasně jsem řekl, že pokud neuspějeme, tak z toho vyvodím důsledky.

Jaké přesně?
Pokud se nedostaneme do Sněmovny, tak skončím jako předseda a musí přijít někdo jiný.

Kdy je ten čas, kdy si politik řekne, že už ho nepotřebují. Přemýšlíte o tom někdy?
Samozřejmě, že o tom přemýšlím a přemýšlím i tom, jestli jsem mohl něco udělat lépe. Pokud se otočím, tak se za poslední tři roky nemám za co stydět. V té naprosto bezprecedentní výzvě jsem obstál a neskromně si myslím, že nebýt mě, tak celá řada věcí dopadla daleko hůř. Myslím, že ve vypjatých momentech jsem obstál. To je můj názor a už mi ho nikdo nevezme. Díky mně jsme zvládli první vlnu.

Vnímáte se jako spasitel?
Vnímám, že v první vlně jsem odvedl práci, která se ode mě očekávala. Ještě chci říct, že celou dobu, co jsme byli ve vládě, jsme se pohybovali kolem těch sedmi procent a sešup přišel až na podzim 2020 v rámci obecné únavy z covidu. První dva roky tak strategie nesla ovoce, ale zatím jsme ještě nestihli vybrat ten propad. Hnutí ANO ho vybralo a já věřím, že během těchto čtyř týdnů to vybereme taky.

Ještě k té sebereflexi. To je až ta poslední chvíle, kdy odejdete? Až skončíte mimo Sněmovnu? Dřív to nemělo smysl?
Tyto volby jsou de facto první volby za mého vedení, do kterých jdu osobně. Beru to jako test, zda má smysl pokračovat.

Neúspěchy v krajských nebo evropských volbách nevnímáte jako vaše?
Pokud jsme v krajských volbách získali 7 procent, tak to není žádný průšvih. To odpovídá té aktuální situaci. Já jsem stranu převzal, když měla 7,7 procenta.

Ale nikam jste ji nevytáhl.
Doufal jsem, že se to podaří, evidentně je to běh na delší trať a možná to bude na někom jiném, ale myslím, že je férové projít zkouškou na podzim.

Když jste stranu od Bohuslava Sobotky přebíral, jaké jste měl ambice?
Že je šance trend otočit. Znovu říkám, že první dva roky se to dařilo, ale poslední rok covidu nás zasáhl velmi tvrdě.

Podle vás za to tedy může hlavně covid?
Jsem přesvědčen, že je to hlavní výsledek tohoto roku, protože tam to začalo padat.

Přijde mi, že v kampani nejste tolik vidět, ale strana víc se sází na Janu Maláčovou. Nejste schválně trochu ukrytý?
Opravdu se neukrývám. Dělám rozhovory, tiskové konference, objel jsem půlku republiky. Jsme s Janou Maláčovou domluveni, že má své úkoly v Praze a dělá to dobře a já mám své úkoly po celé zemi a objíždím regiony. Z mého pohledu se to dobře doplňuje.

Co říkáte na „hustou dvojku“ Maláčová a Stropnický?
Zaprvé hustou dvojku jsem vytvořil já, protože jsem je oba do ČSSD přivedl. Neskromně si myslím, že je to moje práce a jsem za to rád a myslím, že se dobře doplňují a jsou vidět.

Takže jste na jejich práci pyšný?
Rozhodně mají větší šanci uspět něž kdokoliv jiný, kdo měl v Praze šanci kandidovat. Klip jsme schválili. Vypadají odhodlaně a to je správně.

Kde vidíte budoucnost soc. dem. za 20 let?
Západ si érou stran na jedno použití už prošel a já doufám, že se jednou vrátí tradiční soupeření ve formě levice a pravice a já doufám, že takoví ti, kteří vám slíbí všechno, to nezařídí.

Budoucnost ČSSD vidíte?
Určitě tu bude požadavek po moderní demokratické levicové straně.

Když byste se do Sněmovny nedostal, co byste dělal potom?
Uvidíme.

Kolují zvěsti o tom, že byste zamířil jako diplomat do Kanady.
Je to nesmysl. Žádnou trafiku na ambasádě dohodnutou nemám ani v Kanadě, ani ve Washingtonu, ani v Lisabonu. Svou budoucnost nevidím v diplomacii a nemám nic slíbeného. Nejprve bych si odpočinul.

Baví vás ještě politika? Co vás na ní baví?
Baví mě na tom to, že je to práce bez stereotypu. Každý den je jiný, protože musíte reagovat na to, co se děje. Souhlasím ale s tím, že je to zejména v této funkci náročné. Nedá se to dělat 10 let v kuse. To by nikdo nevydržel. 10 let v takovém zápřahu by člověka zabilo.

Někteří v tom skoro jsou nebo se k tomu minimálně blíží.
Nemyslím si, že by někdo dělal 10 let premiéra.

Pokud Andrej Babiš vyhraje, tak se k tomu blíží.
Tak mu popřeju hodně zdraví. Minimálně na premiérské úrovni je to takový zápřah, že se to nedá dělat 10 až 15 let. Nebo musíte být fenomén typu Winstona Churchilla.

Pokud vyjdeme z aktuální situace, jak byste si vy sám přál, aby byla sestavená vláda?
To je velmi těžké říct, protože koalice, které se nyní formují, nepřežijí.

Rozpadnou se podle vás?
Určitě. Schválně si tohle můžeme pustit po volbách a uvidíme, jestli jsem měl pravdu. Myslím, že ODS bude mít méně poslanců, než má teď. Bude tam podle mě hrát fenomén kroužkování a posílí to stranu lidovou. Budou tam podle mě logické tenze a hnutí ANO se netají tím, že má k ODS blízko.

Není to spíš vaše přání pane předsedo, aby to tak dopadlo? Vždyť koalice jak rozpad, tak spojení s ANO popírají.
Ne, to není moje přání. Ale řekněme, že jakákoliv vláda opřená o demokratické strany bude lepší, než vláda opřená o SPD.

Ta je podle vás jediná nedemokratická? Komunistickou stranu vnímáte jak?
Komunistická strana má alespoň nějakou vnitrostranickou demokracii. SPD je byznys projekt Tomia Okamura a zatím velmi dobře fungující z hlediska přínosu pro majitele, ale s vnitrostranickou demokracií to nemá nic společného.

Když jsme u těch prognóz, tak jak podle vás dopadne hnutí ANO?
Myslím, že ANO vyhraje. Nechápu moc taktiku opozice postavit kampaň opět na antibabišovi. Už to tu bylo třikrát a nikdy to nefungovalo. Podle mě se to rozpadne, a buď tu vznikne nějaká menšinová vláda Andreje Babiše, v čemž má premiér i podporu prezidenta nebo bude dlouhé vyjednávání o tom, jak bude vláda vypadat.

Pojďme závěrem prosím k důchodové reformě. Jednomu z nejdůležitějších zákonů. Jak je možné, že i přesto, že jste ve vládě za osm let měli po celou dobu resort práce a sociálních věcí, tak jste reformu neprosadili?
Máme ji připravenou. Zmíním Mirka Topolánka. Když viděl on naši důchodovou reformu, tak řekl, že je levičácká, ale ptal se pravice, kde má ona důchodovou reformu. A já se ptám také. Slyšel jsem spoustu kritiky, ale nikdo s jinou alternativou nepřišel. Jedinou alternativu, kterou pravice představila, je druhý pilíř a spoření do soukromých fondů a skončilo to absolutní katastrofou. Klidně půjdu naproti pravici, ale musím vědět, co chce.

Opozice to ale říká celkem jasně. Například Jan Skopeček na rovinu říká, že si lidé musí začít spořit, protože peníze nebudou. Nebo jich minimálně nebude tolik.
To je nesmysl a popření posledních sto let vývoje v Evropě.

Člověk se ale přeci nemůže spoléhat pouze na stát a musí být sám připraven být zodpovědný.
To je ale fundamentální spor. My říkáme, že průběžný sytém, který je dnes nastaven, je udržitelný, ale potřebuje reformy a úpravy. To, co říká pan Skopeček je skoro Amerika. Vystudujete univerzitu – skončíte s dluhem za školu. Pak si vezmete hypotéku na barák, abyste měla kde bydlet, a současně už si začnete spořit na důchod. To by ti lidé museli vydělávat 100 tisíc měsíčně. To je nerealistické a nikde to nefunguje.

Kdybyste měl dát ČSSD známku za poslední čtyři roky ve vládě. Jaká by byla?
Dali bychom si dvojku.
zdroj: CNN Prima NEWS 15. a 16. 9. 2021 odkaz zde

Blogy