Jan Hamáček pro Lidové noviny: Vrbětice na mě vlastně spadly

8. září 2021

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je nutné lépe koordinovat odpovědi státu na kauzy, jež se dotýkají práce zpravodajských služeb.

Nebyla chyba plánovat cestu do Moskvy v době, kdy jste již věděl, že Rusko stálo za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014?

Po bitvě je každý generál. Když se podíváte zpětně na svá rozhodnutí, vždy se najde něco, co by šlo udělat lépe. Počítá se ale výsledek. A ten je, že tuto zemi opustilo osmnáct ruských špionů. Srovnali jsme stav na ambasádách Česka v Moskvě a Ruska v Praze na stejný počet. To bylo mimochodem snem nejrůznějších politiků a odborníků na bezpečnost, kteří mě dnes kritizují, ale nikdo z nich nebyl schopný to prosadit. Seznamy špionů byly k dispozici i v minulosti, měli je ministři zahraničních věcí Schwarzenberg, Vondra i Svoboda. Všichni o tom mohli rozhodnout, ale udělal jsem to až já. Mně neublížila debata o cestě do Moskvy, ale jedna reportáž pana Kroupy (Janek Kroupa ze Seznamu Zprávy – pozn. red.), jenž bez důkazů napsal, že jsem to jel do Moskvy vyzradit a vyměnit za summit Biden–Putin. To jsem dal k soudu. Tvrdili, že ukážou nahrávky a svědky. Ale neukázali nic. Ve všech slyšeních ve sněmovně všichni účastníci oné schůzky (na ministerstvu vnitra dne 15. dubna – pozn. red.,) popřeli, že by se chystal nějaký handl. Podal jsem ve věci civilní žalobu.

Běží také vyšetřování možné vlastizrady…

Pokud vím, tak to padlo jen z úst pana Kroupy. Policie šetří jiná podezření. O vlastizradě nemluví. Prověřují se veškeré okolnosti spojené s reakcí ČR na Vrbětice.

Nebojíte se, že se objeví nahrávka, jež vás usvědčí ze lži a na které zazní, co jste probíral ve dnech před vyhoštěním Rusů z Česka?

Nebojím se ničeho, co se může objevit. Nemůže se objevit nahrávka, která řekne, že jsem to chtěl v Moskvě vyměnit za vakcíny Sputnik a summit Biden–Putin.

Připouštíte, že kauza mohla ČSSD uškodit?

Pokud vás někdo odstřelí na základě jakýchsi důkazů, které neukáže a publikuje to v nejčtenějším internetovém médiu, to vás jistě poškodí. Mě to stálo dvacet procent podpory veřejnosti.

Jak se díváte na ostřelování šéfa Bezpečnostní informační služby prezidentem Milošem Zemanem?

S prezidentem hovořím poměrně často. Veřejná debata o tajných službách je něco, co není normální. Má to nějaké příčiny a důvody. Je zvláštní, že ze služby unikají informace. Sám prezident říká, že k němu chodili důstojníci BIS s informacemi. Z mého pohledu by bylo dobré udělat v tajných službách trochu pořádek. Ideálně by mělo jít o vyšší míru koordinace. S tím musí přijít příští vláda.

Jak to myslíte?

Bylo by na místě zavést funkci státního tajemníka pro koordinaci služeb. Mohl by to být juniorní ministr. Spolupráce mezi tajnými službami není ideální.

Proč?

Může to mít historické kořeny. Je to i o osobních vztazích, což ale nelze ventilovat veřejně. O potřebě větší koordinace jsem přesvědčoval už premiéra Sobotku.

Kde se projevilo, že koordinace není dobrá?

Mohlo by docházet k lepší výměně informací. Ukázalo se to na kauze Vrbětice. Dle mého není úplně standardní, aby v takto razantním případu bylo vše oznámeno na výboru pro zpravodajskou činnost a ostatní dvě služby na to koukaly s otevřenými ústy, protože to slyšely poprvé. Vyšší míra koordinace a komunikace by stála za to. Musel by to dělat někdo s autoritou premiéra. To znamená ideálně státní tajemník či ministr.

Vám přišlo, že je špatně, že o tom ostatní dvě zpravodajské služby nevěděly?

Minimálně bych očekával, že mezi nimi probíhala nějaká komunikace. V obecné rovině platí, že probíhá-li výměna informací se zahraničím v případu, který má závažný dopad, nezůstanou jen u jedné služby, ale dotečou i k ostatním službám. Jsou to přece informace pro ČR. Nejsou to informace pro jednu ze služeb. Z mého pohledu chybí vyšší míra koordinace.

Myslíte, že po kauze Vrbětice panuje mezi službami nedůvěra?

To bych nekomentoval.

Současný stav ale nepovažujete za ideální?

Řeknu to jinak. Úkoly, které jsou tajným službám zadávané, jsou většinou formulované velmi obecně. Pak je potřeba, aby to někdo rozvedl do detailů a byl schopen je operativně koordinovat. To se ukázalo na Vrběticích. Dnes se mi vyčítá, že jsem se toho ujal, ale ono to na mě vlastně spadlo. Reakce státu se musela nějak zkoordinovat. Proto se tu na ministerstvu vnitra scházeli ředitelé tajných služeb a další, aby jedna ruka věděla, co dělá ta druhá.

zdroj: Lidové noviny, 8. 9. 2021

Blogy