J. Maláčová pro Právo: Ošetřovné chci zvýšit na 80 procent základu

9. dubna 2020

Výplaty státní pomoci lidem i firmám budou rychlé, slíbila v rozhovoru pro Právo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ošetřovné, které se kvůli zavřeným školám a stacionářům tento týden začalo vyplácet, chce navýšit, a to na 80 procent denního vyměřovacího základu.

■ Paní ministryně, jaký je zájem o ošetřovné a také o kurzarbeit? A kdy tyto dávky a příspěvky na mzdy vyplatíte?
Co se týká ošetřovného, tak v tuhle chvíli máme necelých 31 tisíc žádostí (zaměstnanců), z toho 13 tisíc je již vyplaceno. Vysvětlujeme si to tím, že zaměstnavatelé na začátku měsíce nejdříve chtěli zprocesovat mzdy a teď postupně vyřizují ošetřovné. Pro nás je to věc nejvyšší priority a Česká správa sociálního zabezpečení na to přesunula dostatek lidí, aby se ošetřovné vyplácelo ihned poté, kdy jsou žádosti kompletní a správně vyplněné.
Co se týká kurzarbeitu, tak od začátku týdne k dnešnímu dni, to znamená ke středě, evidujeme zhruba 15 tisíc žádostí. Výplaty jsou ta druhá fáze a bude se odvíjet od toho, kdy zaměstnavatelé začnou vyplácet náhrady mezd a požádají Úřad práce ČR o refundaci. My pak chceme peníze vyplácet v řádu dnů.
■ Říkáte, že spousta žádostí byla vyplněna chybně…
Ano, celé je to ale poměrně velmi jednoduché také díky aplikaci, kterou jsme kvůli tomu spustili.
Máme na ni od zaměstnavatelů velmi dobré ohlasy. Teď ladíme detaily, konkrétně aby v případě nevyplnění některého z políček aplikace nepustila žadatele dál. Vyplnění trvá maximálně 10 minut a je zapotřebí, aby si zaměstnavatelé přečetli návod, jak žádosti správně vyplnit, nebo aby se podívali na instruktážní video, které je také velmi jednoduché.
Chtěla bych zaměstnavatele poprosit, aby tomu věnovali pozornost, vyplnili všechny potřebné informace a dodali povinné přílohy, abychom nemuseli žádosti stornovat a posílat je k doplnění.
■ Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Jaká bude ke konci dubna?
To je věštění z křišťálové koule. My v tuto chvíli na denní bázi sledujeme čísla za duben a stále jsme na relativně standardních číslech. Už teď je jasné, že za duben bude nezaměstnanost podstatně vyšší než v březnu. Rozhodující bude druhá polovina dubna, tam uvidíme trendy. Počítáme i se špatnými scénáři, ale uděláme všechno pro to, aby trh práce a naše hospodářství celou situaci zvládly.
■ Zvládají úřady práce a správa sociálního zabezpečení nápor žadatelů?
Zvládají. V tuto chvíli jsme připraveni na všechny varianty a máme dostatek pracovníků na to, abychom lidem zajistili jejich peníze v řádu dnů. Dobře si uvědomujeme, jak je pro všechny důležité, aby včas dostali peníze, na které mají nárok.
■ Kdyby školy ani příští měsíc neotevřely, navrhnete, jak jste avizovala, zvýšení ošetřovného?
Ano, rozhodnutí padne v úterý po Velikonocích. A v tuto chvíli se kloním k navýšení ošetřovného na 80 procent denního vyměřovacího základu. Chceme jít po vzoru nemocenské, kdy první měsíc je 60 procent předchozí mzdy, a až pokud ten stav trvá dlouhodobě, tak se procento zvyšuje, aby rodiny dlouhodobě zvládaly výpadek příjmu.
■ Ředitelku SOS dětských vesniček Jindru Šalátovou nadzvedl váš výrok ohledně sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Řekla jste, že na rozdíl od těch pečovatelských nejde u těchto služeb o život a jedná se zejména o volnočasové aktivity. Šalátová to odmítla a upozornila, že i tito sociální pracovníci jsou mnohdy jediným důvěryhodným zdrojem informací, útěchy nebo podpory pro ohrožené rodiny.
Ano, souhlasím s paní ředitelkou, že sociální pracovníci dávají všem potřebným odborné rady, pomoc a útěchu a velice si toho vážím! Na druhou stranu, křehcí senioři a zdravotně postižení, kteří jsou doma nebo v pobytových zařízeních, by bez pomoci pečovatelů a pečovatelek také mohli zemřít. Proto nemůžeme takhle přímo srovnávat aktivizační služby se službami sociální péče. Ale opakuji, jejich práce je nepostradatelná, ohrožené rodiny ji velmi potřebují a jsem za ni moc ráda.
■ Blíží se Velikonoce, mj. svátky návštěv a koledy s pomlázkou. Letos je vše jinak. Jak by se lidé podle vás měli během svátků chovat?
Rozumím tomu, že Velikonoce jsou i svátky rodin, setkávání se a času stráveného venku s přáteli. V tuhle chvíli je ale důležité nepolevit v opatrnosti, trávit čas jen se svými nejbližšími a ještě to nějakou chvíli vydržet, aby se nám pandemie nevymkla z rukou.
Všechny proto prosím, aby dál dodržovali pokyny vlády. Nám je jasné, že je to pro všechny složitá situace, ale buďme dál obezřetní, mějme situaci pod kontrolou a k běžnému životu se vracejme postupně a řízeně. Jsme na dobré cestě, tak si to nepokazme.
■ V posledních dnech se zvedla polemika kolem promořování populace koronavirem. Jaký je na to váš názor?
Zaprvé si myslím, že ten výraz je extrémně nešťastný. Zadruhé tak jak sleduji odbornou debatu, většina odborníků varuje před předčasným uvolňováním ochranných opatření. Já sama jsem dostala spoustu dopisů od lidí, kteří mě prosí, abychom to nedovolili. Je jasné, že striktní režim, který jsme jako vláda zvolili, abychom ochránili obyvatelstvo a kontrolovali šíření pandemie koronaviru, je správný. A je potřeba, aby vláda měla jednoznačné stanovisko a nadále působila velmi preventivně.
Nejdůležitější je to u nejohroženějších skupin obyvatelstva, tedy seniorů obecně, ale pak samozřejmě seniorů a lidí s hendikepem v pobytových zařízeních a u pečovatelů. Takže pokud přijde postupné rozvolňování mimořádných opatření, musí je doprovázet plošné testování zaměstnanců v sociálních službách.
Od ministerstva zdravotnictví jsem dnes dostala informaci, že se v sociálních službách skutečně začne přes kraje testovat. To je jedna věc. Druhá věc, o které jsme aktuálně mluvili na krizovém štábu ministerstva práce a sociálních věcí, je, že kraje potřebují jasný návod ze strany ministerstva zdravotnictví, jakým způsobem testovat, aby výsledky byly spolehlivé.

zdroj: Právo, 9. 4. 2020

Blogy