J. Maláčová pro CNN Prima NEWS: Kraje které řídíme, jsou dobře spravované

1. září 2020

„Rozdávání peněz mám v popisu práce,“ vzkazuje všem kritikům ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zároveň dodává, že i tak pečlivě zvažuje, kdo by měl peníze dostat. Na ministerstvu jí prý kvůli šetření říkají „řezník“. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále uvedla, že očekává, že důchodci za příspěvek 5 000 korun nakoupí vánoční dárky pro vnoučata a nakopnou tím ekonomiku. Odpovídala i na dotazy, proč by měli lidé v krajských volbách volit ČSSD.

Ptali jste se důchodců, jestli jednorázový příspěvek chtějí?
Jasně. Já jsem několikrát týdně v regionech.

Co vám říkali?
Že každá koruna je dobrá.

Mně to říkali také. Dodávali ale, že se jim to sice líbí, ale že za současné situace to nepovažují za rozumné.
To jsem já neslyšela.

I kdyby to tvrdila jen část z nich, je opravdu rozumné v této době seniorům přidávat? Když někteří sami říkají, že to nepotřebují.
Myslím, že tato pobídka je super impuls pro rozjetí ekonomiky.

Za co to podle vás utratí?
Oni mají jasně definovaný spotřební koš a to jsou základní věci jako potraviny, základní služby atd. Nepojedou do zahraničí na dovolenou, nebudou si kupovat investiční byty atd. To znamená, že je to fakt dobrá cesta k podpoře ekonomiky.

Důchodci za peníze nakoupí třeba dárky pro vnoučata

Takže to, že dáte seniorům cca 15 miliard korun a oni za to koupí spotřební zboží nebo třeba potraviny, je podle vás ta nejlepší cesta, jak oživit ekonomiku po koronaviru?
Jde o peníze navíc, tak za to asi nebudou kupovat jogurty, ale třeba základní služby, které by si nemohli běžně dopřát nebo dárky pro vnoučata na Vánoce. Myslím, že by to mohlo v prosinci opravdu rozhýbat ekonomiku, ale moje primární motivace byla jiná.

Jaká?
Myslím, že důchody jsou nízké, od jara rostla inflace a měli bychom pomoct i seniorům, protože jsme pomohli všem skupinám obyvatelstva.

To ale přeci není pravda. Ačkoliv mají malé důchody, tak sami přiznávají, že o nic nepřišli. Na rozdíl od lidí, kteří byli na nucených home officech za nižší mzdu, zavřeli se jim provozovny nebo nemohli podnikat.
Já to vidím jinak. Velmi nadstandardně jsme pomohli programem Antivirus, měli jsme kurzarbeitový program. Není pravda, že zaměstnanci dostali jen příspěvky na mzdy, ale dostali také extrémně nadstandardní ošetřovné. Živnostníkům jsme kromě kompenzačního bonusu odpustili odvody na sociální a zdravotní pojištění…

Takže si lidé během koronaviru vydělali naopak víc?
Nevydělali si víc, ale všem se nadstandardně pomáhalo a myslím, že by to mělo být zohledněno i u seniorů. Je to paleta argumentů a mně na tom vadí, že si každý vybere něco. Dlouhodobě jsem říkala, že buď přidáme jednorázově v prosinci, pokud chceme rychle zareagovat, nebo trvale 500 korun měsíčně.

Jak je to s důchodovou reformou, kterou stále slibujete, ale zatím jste ji do Sněmovny nepředložila?
Mám ji připravenou.

Proč jste ji tedy stále nepředložila?
Protože jsme to řešili na koaliční radě a pan premiér se o ní nechce bavit. Ale já jsem ji připravila. Která jiná politická strana to udělala? A otevřeně říkám, že buď budeme sekat důchody, nebo musíme zvýšit některé daně, protože na ně jinak nebude. Opozice ale moji důchodovou reformu nekritizuje.

Proč místo peněz na vánoční dárky radši nezlepšíte seniorům zdravotnickou péči, péči v sociálních službách nebo LDN apod.? Znám řadu seniorů, kterým je třeba 67, podnikají a opravdu jednorázově 5 000 korun nepotřebují.
Na jaře jsme investovali 70 miliard do úhradové vyhlášky, nikdy se tolik nenainvestovalo do zdravotnictví. Mám připravenou i novelu zákona o sociálních službách.

A praxe je pak taková, že když jde senior v nemocnici na vyšetření, tak čeká dvě hodiny v průvanu na chodbě…
Ale to je dáno tím, že máme nedostatek lékařů.

Neděláme žádné experimenty a neslibujeme nereálné. Je lepší volit stranu, která má tradici a ví, jak dělat politiku
Tak proč neinvestujete spíš do toho?
Jako vláda jsme před dvěma lety schválili záměr, kdy posílíme vysoké školy, ale lékaře nevyrobíte jak na výrobní lince. To trvá deset let. Teď je navíc požadavek na zvýšení peněz o 15 procent a myslím, že to není úplně nereálné. Dále pracovníci v domovech důchodců za covidovou krizi dostali peníze nad rámec. Nikdy nedostali tolik peněz. Dále dobíhá dofinancování provozů sociálních služeb za celou covidovou krizi. A nad rámec evropských peněz jsme vyjednali téměř dvě miliardy na dofinancování z evropských projektů. Skutečně mi nemůže nikdo vyčítat, že důležité oblasti pro seniory jsou zanedbané, protože to není pravda.

Co říkáte na reakce opozice? Jako návrh ODS milion pro každého nebo STAN 6 000 pro samoživitele?
Myslím si, že od ODS je to klasický příklad pokrytectví, protože v roce 2006 sama ve smlouvě s občany říkala, že když se seniorům zvýší ceny ve spotřebním koši, tak valorizují každý důchod o 1 000 korun. To je pokrytectví jako Brno. Co se týká samoživitelek, tak se na návrh podívám a budu se jím seriózně zabývat. Na ministerstvu jsme v březnu kompletně připravili mimořádnou okamžitou pomoc určenou například samoživitelkám, dále jsem prosadila navýšení rodičovské, proboxovala náhradní výživné, až jsem z toho všeho zešedivěla. Skutečně mi to leží na srdci.

Co byste vzkázala těm, kteří vás kritizují a zlobí se, že stále opakujete, jak rozdáváte peníze, ale přitom je to z jejich peněz, které jim seberete na daních?
Vzkázala bych jim, že to není tak, že bezmyšlenkovitě rozdávám. Rozdávání mám jako ministryně práce a sociálních věcí v popisu práce, ale vše pečlivě zvažuji. Nejde jen o to, co si přeje Maláčová. O návrzích rozhoduje Sněmovna.

Tam máte ale společně s hnutím ANO a podporou komunistů pohodlnou většinu.
Ale moje návrhy prochází napříč politickým spektrem i s podporou ODS, lidovců nebo Pirátů. Osobně se snažím šetřit na provozu a na lidech. Nikdy se na resortu práce a sociálních věcí tolik nešetřilo na zbytných věcech, opravdu to dokazuji každý den a moji kolegové vědí, že jsem v tom řezník. Ale co se týká investic do lidí, tak tam, kde jsem přesvědčená o tom, že jsou podfinancované, tak se snažím dělat to, co by každý správný ministr práce a sociálních věcí měl.

Ne ANO, ale Hamáček a já jsme vnesli během koronaviru do všech věcí pořádek

A nejsou právě ti konkrétní lidé i důchodci zodpovědnější než celá naše vláda, když sami říkají, že je to teď těžké a peníze nechtějí?
Kdybychom udělali seriózní šetření, tak většina řekne, že peníze potřebuje a děkuje za ně.

Myslím, že by spíš řekli, že je chtějí. Kdo by je nechtěl?
Vždy jde o individuální osudy lidí. Neříkám, že každý senior peníze potřebuje, ale milion důchodců má důchod pod 14 tisíc i přesto, že celý život pracovali. Nicméně, pokud to má být rychlý systémový krok, tak to musí jít touto cestou pro všechny stejně.

Pojďme ještě krátce k vnitrostranickým záležitostem. Začátkem srpna jste zahájili volební kampaň klipem, v němž figuruje předseda ODS Petr Fiala. Je to podle vás dobrá taktika?
Chtěli jsme ukázat povrchnost a pokrytectví v jejich jednání.

Čím?
Těmi jednoduchými protichůdnými kroky.

Ale vy ho tam přeci naopak máte jako toho, kdo podporuje vaše argumenty proti hnutí ANO. Vždyť tam kritizujete ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) za nařízení, která během koronaviru udělal.
My tam ukazujeme chaos především kolem nošení roušek.

Ten je ale i pod vaším vedením.
Ne, ne. Myslím, že to byl pan ministr Hamáček a já za MPSV, kdo vnesl do všech těch věcí pořádek. To ten klip evokuje.

Proč by vás měli lidé v krajských volbách volit?
Protože víme, jak kraje řídit. Myslím, že ty, které řídíme, jsou dobře spravované a ukazují to čísla o investicích do infrastruktury i o tom, jak je dobrá zaměstnanost. Neděláme žádné experimenty a neslibujeme nereálné. Je lepší volit stranu, která má tradici a ví, jak dělat politiku.

zdroj: CNN Prima NEWS
1. 9. 2020

Blogy