J. Maláčová: Česko je díky účasti ČSSD ve vládě lepší místo k životu

18. dubna 2021

INFO.CZ: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na víkendovém sjezdu obhájila post místopředsedkyně ČSSD. V rozhovoru pro INFO.CZ komentuje nejen průběh sjezdu a jeho výsledky, ale také odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka nebo krach jednání o předvolební spolupráci se Zelenými. ČSSD se podle ní musí soustředit především na lidi, kteří se živí svou vlastní prací. Za předpoklad úspěchu považuje srozumitelnost a jednotu. „Naším cílem je získat deset procent,“ říká pak směrem k podzimním sněmovním volbám.

Přestože Jan Hamáček čelil během prvního dne sjezdu ČSSD ostré kritice kvůli vašemu angažmá ve vládě Andreje Babiše, post předsedy obhájil hned v prvním kole volby a vlastně dost s přehledem. Jak hodnotíte diskusi delegátů a následnou volbu předsedy?

První online sjezd šlapal jak hodinky, ze všech stran jsem slyšela velkou chválu na technický průběh sjezdu, z toho máme ve vedení ČSSD radost. Většina naší členské základny jsou starší lidé, takže úspěšnou digitální komunikaci bereme jako velký úspěch. Navíc jsme mluvili otevřeně, upřímně jsme si vyříkali názory a nebáli jsme se transparentnosti. Z toho mám také radost.

Sama to hodnotím jako svátek vnitrostranické demokracie. Ta může být upřímná a nekompromisní, ale vše bylo v rámci pravidel a vyhrál kandidát s největší demokratickou podporou členské základny. I v oblasti programu byly debaty intenzivnější, než bývá zvykem. To víme ale už několik týdnů, že když jsou lidé při podobných příležitostech v domácím prostředí, tak se více soustředí na obsah, mají menší trému vystupovat, nikam nespěchají a je to ku prospěchu věci.

Výsledky sjezdu vnímám jako přiklonění sociální demokracie ke svým kořenům – podpora pracujících a stát, který chrání a slouží svým občanům.

Ve volbě prvního místopředsedy porazil Roman Onderka Břetislava Štefana. Není v tom trochu paradox? Vždyť Štefan by měl být lídrem kandidátky ČSSD pro sněmovní volby na jižní Moravě, zatímco Onderka je tamtéž náhradníkem, na kandidátku se vůbec nedostal…

To, že se staronový statutární místopředseda strany nevešel na kandidátku kraje čítající 34 pozic, je podivné. Zvlášť když byl několika okresy nominován na lídra celé kandidátky. Myslím si, že Břetislav Štefan měl strach, že ho Roman Onderka ve volbách takříkajíc skočí. To se ostatně stalo v posledních volbách, kdy Romana voliči vykroužkovali do Poslanecké sněmovny.

Jak vnímáte poměrně ostrou kritiku těch spolustraníků, kterým se nelíbí, že jste ve vládě s Andrejem Babišem? Jan Hamáček na jednu stranu řekl, že jste toho prosadili víc, než kolik by se dalo čekat od strany se čtrnácti poslanci, na druhou stranu si třeba bývalý senátor Jiří Dienstbier, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nebo starosta Bohumína Petr Vícha servítky zrovna nebrali…

Možná to bude znít jako klišé, ale koalice s hnutím ANO skutečně nikdy nebyla manželstvím z lásky, ale sňatek z rozumu. Ve vládě jsme odvedli obrovský kus sociálně demokratické práce, a to je to podstatné. Prosadili jsme znovuproplácení prvních tří dnů nemocenské, zavedení náhradního výživného pro opuštěné děti, elektronickou neschopenku, zvýšení rodičovské.

Díky nám rekordně rostly důchody, platy státních zaměstnanců i mzdy v soukromé sféře. Náš program Antivirus zachránil během koronakrize milion pracovních míst. Díky naší účasti v kabinetu má tato vláda jasný sociálně-demokratický program. Jsem přesvědčená, že naše vlast je díky účasti sociální demokracie ve vládě lepší místo k životu. Tohle lidi zajímá. Stejně jako to, co jim jako politická strana chceme poskytnout.

Jsem přesvědčená, že naše vlast je díky účasti sociální demokracie ve vládě lepší místo k životu.

V každém případě platí, že Jan Hamáček angažmá ve vládě Andreje Babiše před delegáty obhájil. Ilustrovat to lze také na volbě řadových místopředsedů. Poradce Jana Hamáčka Pavel Šaradín mi před sjezdem řekl, že by po něm mělo vedení strany vystupovat jednotně. Takže se ptám: Jak čekáte, že bude ČSSD vystupovat a vypadat po sjezdu?

Jednotně a srozumitelně. Konečně od toho jsou události, jako je sjezd. Sjezd nemá odkývat svého lídra, ale má to být demokratický a otevřený souboj myšlenek, aby bylo jasné, kdo má ve straně většinu a kdo ji má vést. Musíme teď lidem vysvětlit, že růst mezd a důchodů je zásluha sociální demokracie. Že díky sociální demokracii tato vláda nevídaným způsobem pomáhá pracujícím rodinám s dětmi – od vyšší rodičovské, přes faktické 90procentní krizové ošetřovné až po jesle či přídavky na dítě.

Že bez ČSSD by byla nezaměstnanost vlivem pandemie mnohem vyšší a naše ekonomika by už dávno lapala po dechu. Těším se také na to, jak budeme lidem vysvětlovat náš nový program. Poslední rok s pandemií nám ukázal, co je v životě důležité a já bych si přála, aby naše společnost začala finančně oceňovat péči. To je klíčová sociálně-demokratická hodnota.

S Tomášem Petříčkem, což byl Hamáčkův protikandidát na předsedu strany, to bylo hodně rychlé. Bezprostředně po sjezdu se dozvěděl, že bude odvolán z pozice ministra zahraničí. Jaký je váš komentář?

Děkuji Tomášovi za odvedenou práci a pevně doufám, že platí jeho slova, že zůstane sociálním demokratem i bez ministerské funkce. Doufám také, že nebude chtít sociální demokracii škodit z nějaké osobní zhrzenosti. To mi na něj osobně ani nesedí, takže o to se vlastně nebojím.

Druhý bezprostřední důsledek sjezdu: Zelení oznámili, že už s ČSSD nebudou vyjednávat o předvolební spolupráci…

Jednání se Zelenými o předvolební spolupráci skončilo. Mně osobně je to líto. Péče o přírodu je podle mě silné levicové téma. Strana zelených ale dala přednost protivládní symbolice a programu anti-Babiš před podstatou politiky, která spočívá ve zlepšování života našich občanů.

Z pohledu ČSSD je největší hrozbou pro Česko vláda pravice, zejména ODS. Program anti-Babiš si tady uzurpuje skoro celá opozice. Tam pro nás nevidím prostor. Sociálně-ekologická aliance ale bude hybnou silou 21. století. Jako místopředsedkyně strany se zasadím o to, aby na našich kandidátkách byli ochránci přírody a krajiny, ale i odboráři a další nezávislé osobnosti.

Chceme mít co nejvíce poslanců, kteří budou urputně hájit zájmy pracujících, prosazovat dodatečné příjmy státu, konkrétními kroky hájit funkční české zdravotnictví i českou přírodu, hlavně zdroje pitné vody, lesů a půdy.

Co podle vás musí ČSSD udělat pro to, aby během šesti měsíců, které zbývají do voleb, oslovila dostatečný počet voličů k tomu, aby uspěla?

Srozumitelně mluvit o tom, co se nám ve vládě podařilo prosadit, abychom zlepšili život lidí. A že toho bylo hodně! Ještě více a lépe vysvětlovat, co pro lidi chceme udělat, jakou máme vizi a proč je to důležité. A také už nechat těch umělých sporů o směřování naší země. V tom se přece nic nemění a je na tom drtivá shoda napříč politickým spektrem jen s několika málo výjimkami. Lidé jsou z toho unavení.

Co tím myslíte?

Jsme pevně civilizačně ukotvení a nic nás v této věci v posledních třiceti letech nezviklalo. Měli bychom prostě umět zlepšovat životy lidí, ať už na úrovni zdravotnictví nebo hospodářské a sociální situace v naší zemi.

A když mluvíme o voličích: na koho chcete cílit především? Budou to spíše ti konzervativněji ukotvení voliči, tedy lidé většinové žijící hlavně v menších městech a vesnicích, anebo se pokusíte oslovit také ten segment, který bývá označován za progresivní levici, tedy lidi žijící v metropolích?

Na lidi, kteří se živí svou prací. Na lidi, kteří si myslí, že člověk, který celý život poctivě pracoval, má mít spravedlivý důchod. Na lidi, kteří pečují o své blízké a potřebují podpořit. Sociální demokracie je tady pro všechny, kterým záleží na tom, aby náš stát a jeho veřejné služby fungovaly: zdravotnictví, důchodový systém, školství, náš trh práce.

Jsme tu pro ty, kteří odmítají pravicové recepty a utopické sny o privatizaci a deregulaci a chtějí opravdu prosperující, sebevědomou a solidární společnost. Jsme tu i pro ty, kteří měli v životě smůlu a šlápli vedle, ale zároveň si uvědomují, že nemůžeme pěstovat dlouhodobou závislost lidí na státu.

Co byste vlastně ve volbách považovala za úspěch ČSSD?

Naším cílem je získat deset procent. Dlouhodobě jsem přesvědčená, že ČSSD má potenciál volby zase vyhrávat. Aby k tomu došlo, tak to bude ještě alespoň jedno volební období trvat. Všelijaká prázdná hnutí se ještě musí historicky znemožnit, aby bylo jasné, že jen ideologicky pevně ukotvené politické směry mají odpověď na otázky budoucnosti.

zdroj: INFO.CZ 12. 4. 2021 a webové stránky Jany Maláčové odkaz ZDE

Blogy