J. Hamáček - rozhovor pro Hospodářské noviny 23. 9. 2020

23. září 2020

Pokud jsem na jaře v počátcích pandemie při pohledu na modely říkal, že mi přišlo, jako by se na nás řítil vlak v protisměru, tak teď mám pocit, že už vidím číslo na lokomotivě, říká v rozhovoru pro HN předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Prozrazuje také, že prezidentovi Miloši Zemanovi rozmlouval, aby kvůli cestě na Tchaj-wan vyškrtl předsedu Senátu Miloše Vystrčila z porad ústavních činitelů o zahraniční politice. A odmítá, že by nový ministr zdravotnictví Roman Prymula byl ve vládě hlasem Hradu.

HN: Prognózy pro ČSSD před krajskými volbami nejsou vůbec příznivé. Třeba sociolog Jan Herzmann odhaduje, že budete hlavním poraženým. Nezvítězíte v žádném kraji, ale spíše se budete pohybovat někde mezi čtvrtým až devátým místem. Jak se vám s tím do voleb jde?
Průzkumy sleduji a ve většině z nich ČSSD posiluje. Takže jsem před volbami optimistou. Samozřejmě vnímám politickou realitu, ale poslední průzkumy vypadají podstatně lépe než někdy v lednu.

HN: Co to znamená podstatně lépe? Máte šanci někde zvítězit?
Ta odpověď je snad jasná, čísla vypadají podstatně lépe než v lednu.

HN: Rostou vaše osobní preference, jste nejpopulárnější z předsedů parlamentních stran. Ale že by výrazněji rostla ČSSD, jsem si nevšiml…
Všiml jsem si například průzkumu Medianu, který nám dával kolem deseti procent, nebo STEM, který nám dával těsně pod deset. Jsou to podstatně lepší čísla než v lednu, kdy jsme byli kolem šesti.

HN: Můžete z toho ale něco mít v krajských volbách?
Až budeme znát volební výsledek, budeme se k tomu moci vyjádřit. Ale naši hejtmani a regionální politici se nemají za co stydět, při koronakrizi ukázali, že jsou schopni se postarat o řádné fungování kraje.

HN: Chápu, že se vám na to neodpovídá příjemně, ale myslíte, že po volbách ještě nějakého hejtmana budete mít?
To je teprve otázka voleb a povolebního vyjednávání. Nebudu věštit z křišťálové koule a já rozhodně teď nebudu plýtvat energií na to, abych vyjednával nějaké koalice. Dělám vše pro to, abychom uspěli, a až uvidíme výsledky, tak se můžeme teprve bavit.

HN: Neříkáte to spíše proto, že to nikde na úspěch nevypadá?
Ježíšmarjá, pane redaktore, řeknu to ještě jednou. Nebudu se nijak vyjadřovat k tomu, co bude po volbách. Děláme vše pro úspěch a v sobotu večer si to řekneme.

HN: Nemáte pocit, že ať děláte co děláte, úspěch za to stejně sklidí hnutí ANO? A že by tak bylo lepší se od něho začít odpoutávat a do příštích sněmovních voleb jít proti němu? Třeba investor Jan Barta nabídl vybraným stranám včetně ČSSD po pěti milionech korun, když se do voleb spojí proti ANO.
Že bych se měl nechat zkorumpovat a stoupnout si do řady s TOP 09 a ODS? Tak to si nemyslím, že by voliči ocenili. Je pravda, že poslední tři roky pro nás hnutí ANO je problém. Máme s ním obrovský přesah voličů. Ale je třeba si zbývající udržet a přesvědčit k návratu ty, kteří od nás odešli.

HN: ČSSD však v minulosti uzavírala koalice i se stranami napravo od středu. Nebyla by to cesta?
Moc si nedokážu představit, že bychom se s pravicovými stranami shodli na našich prioritách. Pokud paní Pekarová Adamová říká, že přidávat důchodcům byla chyba, že by jim nic nedala, tak to je s ČSSD naprosto nekompatibilní.

HN: Spojíte letošní volby s nějakou osobní zodpovědností?
To si rozhodne ČSSD. Cítím velkou důvěru od strany, a pokud mi kolegové budou dál důvěřovat, tak budu stranu vést.

HN: Do voleb jdete s heslem „V krizi vás ochráníme“. Není to protimluv, když jste ve vládě a krize teď sílí?
Protimluv to rozhodně není. Resorty, kde jsou ministři za ČSSD, nic nepodcenily, ministerstvo vnitra jarní zkouškou podle mě prošlo naprosto bez problémů, to samé ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Jany Maláčové. Ukázali jsme, že to heslo je pravdivé.

HN: Lídr ČSSD ve Středočeském kraji Robin Povšík na billboardech uvádí, že zachránil milion pracovních míst. Podle opozice jich v kraji ani tolik není. Není to proto obelhávání voličů?
Předpokládám, že opozice zná elementární data. Pan Povšík je náměstek ministryně práce a sociálních věcí a aktivně se podílel na formování programu Antivirus, který zachránil skoro milion pracovních míst v Česku. Nikde se tam nepíše, že jde o Středočeský kraj.

HN: Takže jste to udělali stejně jako ANO, které v rámci kampaně zveřejňuje čísla nesouvisející s krajem?
Určitě bychom o tom mohli vést dlouhou debatu, zda to tak je. U tohoto konkrétního případu je pravda, že program ministerstva, které vede ČSSD, zachránil skoro milion pracovních míst.

HN: Do letošních voleb mimo jiné jdete s návrhem na dostupné bydlení. Proč až teď? Ve vládě jste sedm let, do konce volebního období zbývá rok, ani to nemusíte stihnout.
Určitě jsme to mohli řešit dřív. V roce 1998 za Miloše Zemana nebo v roce 2002 za Vladimíra Špidly. Pokud se mám bavit o aktuální situaci, tak v minulém volebním období na tom nebyla ve vládě shoda s hnutím ANO, protože se řešil zákon o sociálním bydlení, kde byly komplikace se samosprávami. V tomhle volebním období ministerstvo pro místní rozvoj pořád říkalo, že má vlastní návrh, který připraví. Ve chvíli, kdy jsme zjistili, že žádný není, tak jsme vypracovali svůj.

HN: Několik výrazných tváří ČSSD před volbami opustilo a jde proti vám. Řeč je o Jaroslavu Foldynovi, Jiřím Zimolovi či Josefu Bernardovi. Jak velké oslabení to bude?
Bude to asi případ od případu. Jarda Foldyna šel za svým srdcem, on byl vždycky spíše nacionalista, takže se v SPD vyjímá dobře. Co se týče Pepy Bernarda, měl to se STAN dohodnuté předem, vnímám to spíš jako šarádu a snahu zachovat si dobré bydlo, k němuž mu ČSSD pomohla. Pokud jde o Zimolu, tak ten zmizel někde v jižních Čechách a už jsem o něm dlouho neslyšel.

HN: Je pořád ještě možné, že by kvůli epidemii byly volby odloženy?
Teoreticky to možné je. Musel by být vyhlášen nouzový stav a v něm by sněmovna a Senát musely schválit zákon, který by volby odložil. Ale na rovinu, to je tak složitá věc, že si to v tomto krátkém čase moc nedokážu představit.

HN: Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula se netají vztahy s okolím prezidenta Miloše Zemana, v minulosti dokonce zvažoval senátní kandidaturu za Zemanovce. Jak se díváte na komentáře, že ve vládě bude zastupovat hlas Hradu?
To se říkalo o ministryni Benešové, o ministru Tomanovi a já jsem zatím žádné hradní hlasování nezažil. Ministři za ANO hlasují podle premiéra a ministři ČSSD tak, jak se dohodneme.

HN: Stejně jako prezident jste kritikem cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Když vedle sebe položíme pozitivní ohlasy podnikatelů z Tchaj-wanu nebo dar v podobě linek na výrobu roušek proti jedné zrušené čínské zakázce na nákup klavírů, neukazuje se, že klady cesty výrazně převážily?
Nejdřív bych počkal, až budou nějaké výsledky na stole. Účastnil jsem se debaty s panem Vystrčilem, kde reportoval závěry té cesty. Samozřejmě, byl zřejmý zájem na spolupráci vysokých škol, nicméně otázka zní, zda k tomu byla nutná opravdu taková cesta. Vztahy s Tchaj-wanem byly nastaveny v dobré rovině už před cestou. Žádný průlom tedy neudělala, pokračuje se v už dříve nastavené spolupráci. Zároveň ale všichni víme, že to může přinést komplikace s Čínou.

HN: Víte o nějakých konkrétních?
Samozřejmě to není o tom, že vše přijde najednou. Je to spíše otázka následujících měsíců. Konkrétně teď o žádném případu nevím, ale pokud se zeptáte ve Škodovce v Boleslavi, tak tam je nervozita vysoká.

HN: Jak se díváte na rozhodnutí Miloše Zemana, že cestou na Tchaj-wan pro něho předseda Senátu skončil a už ho nebude zvát na porady o zahraniční politice?
Když jsme s premiérem u prezidenta byli, tak jsme mu říkali, že by bylo vhodné ten formát zachovat, aby se předseda Vystrčil akcí účastnil. Nicméně pan prezident v tomto byl absolutně neoblomný.

HN: Jak se vám v poslední době spí? Děsí vás covid ze spaní, nebo je to přece jen klidnější než na jaře?
Poslední dny to není taková legrace. Čísla jsou fakt strašlivá, a jestli jsem na jaře říkal, že mi přišlo, jako by se na nás řítil vlak v protisměru, tak teď mám pocit, že už vidím číslo na lokomotivě. Pokud se dostaneme na 120 tisíc nakažených za měsíc, tak ten vlak do nás narazí. A škody budou strašlivé. To je Itálie. Anebo New York v začátku, tedy mrazáky v ulicích.

HN: Kdy budeme lépe vědět, na čem jsme?
Tak v půlce října se ukáže, zda jsme v blbém scénáři, nebo v nějakém lepším. Pokud se nárůst začne snižovat, tak jsme z nejhoršího venku.

zdroj: ihned.cz, Hospodářské noviny 23. 9. 2020

Blogy