Info.cz: Aliance ČSSD a Zelených? To není chytračení a počítání procent. To je vize budoucnosti

21. ledna 2021

Místopředseda sociálních demokratů Michal Šmarda v rozhovoru pro INFO.cz vysvětluje, proč se ČSSD pokouší oslovit další partnery, mimo jiné Stranu zelených, se kterými by chtěla kandidovat už v letošních sněmovních volbách. Podle něj je to logická reakce na vznikající konzervativní a liberální blok stran. Zároveň zdůrazňuje, že se také hnutí ANO viditelně posouvá doprava. Šmarda detailně popisuje programová východiska aliance, nakonec je také přesvědčený, že by mělo jít o dlouhodobý projekt. „To není chytračení a počítání procent. To je vize budoucnosti,“ míní.

Vedení sociálních demokratů o víkendu rozhodlo, že chce jít do voleb v alianci, jejíž součástí mají být třeba Zelení nebo odbory. Jakou máte konkrétní představu, a jaké cíle?
Jde o to, že by sociální demokracie nabídla místa na svých kandidátkách stranám, organizacím a osobnostem, kterým záleží na tom, aby se naše společnost nevydala cestou boření sociálního státu. Jde například o zástupce Strany zelených, lidi z odborových svazů, ale i zástupce menších lokálních stran nebo malých stran, které vznikly na levici. Je to zkrátka pokus dát všechny tyto lidi dohromady na platformě sociální demokracie. Jsem přesvědčený, že je to dnes důležitější než kdy jindy.

Proč?
Protože vidíme, že tady vznikají silné pravicové bloky, které spolu rychle nacházejí společnou řeč. Viděli jsme to také při hlasování o daňovém balíčku, kdy se spojilo hnutí ANO s ODS. A my zkrátka musíme obhajobu silného sociálního státu, tak jak ho lidé znají, proti těmto politikům postavit. Musíme pro to udělat maximum možného.

Nemůžeme jen tak dovolit, aby se sem vraceli démoni minulosti, jako například privatizace a poplatky ve zdravotnictví, školné, privatizace důchodového systému, zvyšování věku odchodu do důchodu a podobně. Těch věcí, kterých by se lidé museli vzdát v případě, že by pokračoval trend v osekávání státu a snižování jeho příjmů, je celá řada. A my máme povinnost proti tomu bojovat.

V jaké fází se nachází vyjednávání?

S některými partnery jsme už vedli základní programovou debatu. S jinými jsme ověřovali, zda jsou k takové spolupráci ochotni přistoupit. Pokud jde o Zelené, což jsou jednání, u kterých jsem byl nejvíc, řekl bych to takto: programově jsme si velmi blízko a rozcházíme se spíš v důrazech na různá témata. Lišíme se hlavně v očích lidí, kteří si ještě neuvědomili, jak moc se svět mění. Obhajoba sociálních práv a důstojné práce za důstojnou mzdu vyžaduje do budoucna zcela nové přístupy.

Na jedné straně už nepůjde hájit zájmy zaměstnanců tím, že budu udržovat v chodu starý svět, na druhé straně ale nemohu požadovat překotnou restrukturalizaci průmyslu, aniž bych myslel na to, aby na ni nedopláceli ti nejslabší. Existuje spousta předsudků, kterým čelí na jedné straně ČSSD, na druhé straně Zelení. Ale já jsem přesvědčený, že syntéza našich programů je něco, co nabízí řešení problémů České republiky pro 21. století.

Co by mělo být programovou osou té aliance?

Obrana sociálního státu v měnících se podmínkách. Brutálně se mění trh práce, přicházejí nové výzvy, mění se celé hospodářství. A my musíme lidem zajistit důstojnou práci za slušných podmínek. Nejenom dnešním čtyřicátníkům, ale i jejich dětem. Musíme přispět k tomu, abychom obstáli ve světě, který přichází. A musíme té šance využít ve prospěch lidí, ne ve prospěch několika oligarchů.

Druhá věc je kvalitní bydlení bez toho, aby se lidé stávali nevolníky, aby se brutálně zadlužovali na celý život. Ceny bytů nesmyslně rostou a stát na to bezradně kouká. My musíme stavět byty. Jestliže ekonomika potřebuje po krizi nakopnout, tak právě podpora chytrých investic, včetně výstavby, je tou nejlepší cestou. Obecně platí, že z krize musíme vyjít směrem k nové ekonomice, novým technologiím a příležitostem pro lidi práce.

A třetí bod spočívá v tom, že lidé musí mít jistotu, že je stát na konci jejich pracovního života nenechá padnout. Musí mít slušný důchod. Vždyť dnes je tady téměř sto tisíc lidí, jejichž důchod nedosahuje ani deseti tisíc korun. Téměř půl milionu lidí v náročných profesích prostě nemůže vydržet v práci do 65 let. To je třeba řešit okamžitě. Ministryně financí a premiér tvrdí, že to počká. Já říkám ne! Důchody je třeba řešit teď hned.

Volby jsou za deset měsíců. Jak realistické je, že to stihnete?

Spolupráce nekonzervativní a nepopulistické části politické scény je nezbytná pro řešení problémů naší země. A má smysl bez ohledu na to, zda se stihne realizovat do letošních voleb. Musí to být dlouhodobý projekt. To není chytračení a počítání procent. To je vize budoucnosti. Když to nezvládneme do letošních voleb, bude vše zase o něco těžší a složitější. Protože nás tlačí čas, tak jediným realistickým řešením je, že ke spolupráci dojde na platformě sociální demokracie.

Jak byste reagoval na námitku, že tímto manévrem ČSSD reaguje na úbytek voličů a ztrátu důvěryhodnosti, která souvisí s jejím angažmá ve vládě Andreje Babiše? Jednoduše řečeno, že je to v danou chvíli znouzectnost?

Kdo mě zná, ví, že o spolupráci levicových a středolevicových sil usiluji už dlouho. To nesouvisí s touto vládou. Ale víte co? Účast ve vládě Andreje Babiše přinesla vedle pozitiv v podobě zvyšování důchodů, mezd a podobně i vulgární ponížení sociální demokracie, včetně obratu hnutí ANO směrem k ODS a cynické destrukci. A pokud to měla být ta facka, která nakopne sociální demokracii k tomu, aby začala hlouběji uvažovat o své budoucnosti, tak fajn, já to klidně rád přiznám.

Sociální demokracie je určitě poškozená svým vládním angažmá. Ostatně věděli jsme to od začátku. Právě proto to také část straníků odmítala, byl jsem jeden z nich. Sociální demokracie za své chyby tvrdě platí. To je fér. Zrovna tak si s sebou Zelení nesou ostudu za účast ve vládě Mirka Topolánka a můžeme na ně křičet, že tam byli jen kvůli „korytům“.

Sociální demokracie si to vyžírá dnes. Ani tehdy, ani teď to ale není fér vysvětlovat nějakou „vyčůraností“. Byla tady prostě velká část sociálních demokratů, která byla přesvědčena, že je lepší vláda za účasti ČSSD než za účasti SPD nebo ODS. Zároveň byli přesvědčeni o tom, že jsme ve vládě schopni prosadit velkou část našeho programu. Což se mimochodem ukázalo jako pravdivý předpoklad.

Je zásluhou sociální demokracie, že se obrat hnutí ANO doprava odehrává až teď, tedy s nějakým tříletým zpožděním. Takže jasně, sociální demokracii to poškodilo, ta strana je v mnohem složitější pozici, zároveň to ale České republice přineslo mnohá pozitiva a zabránilo to řadě škod.

A pak jsou tady ale voliči. Existuje podle vás šance je o tomto obratu přesvědčit?

Především o něm musíme být přesvědčeni my sami. Možná si z dětství pamatujete heslo: Kdo chce zapalovat, musí sám hořet. Pokud o tom manévru budeme vnitřně přesvědčeni, nebudeme chytračit a nebudeme líní, tak uspějeme. Pokud budeme lidem skutečně přesvědčivě vysvětlovat projekt, kterému sami věříme, tak si myslím, že to má šanci na úspěch. Takže žádné chytračení, ale férová a fungující vize lepší budoucnosti. Možná jsem naivní, ale já tomu věřím.

Pokud to myslíte skutečně vážně, zcela jistě budete muset být také hodně velkorysí. V minulých volbách jste obdrželi něco přes sedm procent hlasů, bylo z toho patnáct mandátů. Co by podle vás měla být ČSSD schopna partnerům nabídnout, pokud jde o kandidátky? Modelový příklad: pokud by to mělo být zase patnáct mandátů, kolika z nich byste byli ochotni se vzdát?

Pokud to má ČSSD myslet vážně, tak si musí být schopna říct, že ne na všech volitelných místech jejích kandidátek budou zástupci ČSSD. Takže pokud by to měl být stejný výsledek, tak si umím představit, že by dobrá polovina těch poslanců nebyli sociální demokraté, nýbrž zástupci ostatních partnerů nebo nezávislé osobnosti.

ČSSD má na duben naplánovaný sjezd. Byť je otázka, zda se bude moct uskutečnit, zajímá mě, zda jste schopni tuto strategii za tak krátkou dobu vysvětlit a obhájit před členskou základnou?

Ten projekt je v plenkách. Musíme ho dobře připravit, diskutovat o něm, vyladit ho a současně o něm přesvědčit naši členskou základnu. A pokud chce člověk dělat projekt ve prospěch České republiky a v zájmu těch slabších a potřebných, zcela jistě ho nemůže dělat proti vůli vlastních přátel.

Třeba tady na Vysočině jsme v tom už začali, začali jsme vést debaty v on-line prostředí. Řešíme krajskou politiku, budoucnost ČSSD i možnosti tohoto projektu. A díky tomu, že je to on-line, můžeme se scházet úplně všichni z celého kraje současně.

Co když to přesto neklapne? A teď nemyslím jenom vznik té aliance, ale i ve volbách…

Jak jsem říkal na začátku: doufám, že to klapne už do těchto voleb. A když ne, budeme bojovat dál. Jsem přesvědčen, že to má smysl a je to správná cesta. A právě proto je důležité to nevzdat.

zdroj: Info.cz, 14. 1. 2021
odkaz: ZDE

Blogy