iDnes.cz: Priority ČSSD pro letošní rok

12. ledna 2021

Ministři za sociální demokracii představili letošní priority ČSSD ve vládě Andreje Babiše. „Naprostou prioritou je dobře zvládnuté očkování. Očkovat bude třeba více než 50 tisíc, skoro 70 tisíc lidí denně,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček. „Nouzový stav bude třeba prodloužit o dalších třicet dnů, uvedl Hamáček.

Na dotaz iDNES.cz, zda je reálné, aby bylo očkováno 50 až 70 tisíc lidí denně, Hamáček odvětil: „Pokud by bylo přijaté schéma očkování, které jsem navrhl navrhl, tak ano.“

V menších městech a obcích by se mohly při očkování proti covidu-19 využít volební místnosti a další infrastruktura, která se využívá při volbách.

Protože rozsáhlá očkovací centra budou hlavně ve větších městech, volební místnosti by se využily podle Hamáčka v menších městech a obcích. „Vzhledem k tomu, jak jsme schopni zvládnout organizaci voleb, tak bychom mohli z pozice ministerstva vnitra a Hasičského záchranného sboru přispět k proočkování obyvatel,“ uvedl ministr vnitra.

Hamáček komentoval i nedělní demonstraci na pražském Staroměstském náměstí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru. Demonstrace se zúčastnily zhruba 3 tisíce lidí, mnozí z nich bez roušek a bez dodržování rozestupů. Vystoupili na ní zpěvák Dan Landa i bývalý prezident Václav Klaus. Chování demonstrujících na Staroměstském náměstí považuje ministr vnitra Jan Hamáček za velkou bezohlednost.

Petříček chce vyjednat cestování i s antigenními testy

Jednou z priorit ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka v tomto roce je, aby se lidé mohli vrátit k normálnímu cestování. Chce dosáhnout toho, aby byly uznávány antigenní testy, ne jen testy PCR.

Ve Sněmovně bude podle Hamáčka prioritou sociální demokracie zákon o dostupném bydlení, u něhož se strana podle Hamáčka inspirovala v Německu, v Rakousku a zejména ve Velké Británii.

Sociální demokracie se bude snažit podle Hamáčka prosazovat téma zkrácení pracovního týdne. Další priorita strany je v oblasti zdravotnictví. „Chceme bránit snahám o privatizaci zdravotního systému,“ řekl šéf ČSSD. Jako ministr vnitra se chce Hamáček ve svém resortu věnovat digitalizaci veřejné správy.

Priority Maláčové: Kurzarbeit, přídavky na děti, jesle

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se chce soustředit na dotažení pravidel pro kurzarbeit, na zvýšení přídavků pro pracující rodiče s dětmi a na zákon, podle nějž se dětské skupiny přemění na jesle.

„Dětské skupiny jsou velmi drahé a pro řadu rodin nedostupné,“ řekla Maláčová. Zdůraznila, že chce, aby rodiny za jesle neplatily horentní částky. „Chceme, aby jesle vznikaly v každé obci a byly pro děti dostupné,“ řekla Maláčová.

„Věřím, že bychom mohli začít s oživením a obnovou kultury,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek. Chce k tomu použít peníze z Národního fondu obnovy, tedy z peněz, které Česko dostane z Evropské unie.Ministr zemědělství Miroslav Toman věří, že parlament dokončí schvalování zákona o potravinách, který má pomoci zajistit, aby čeští občané nedostávali potraviny horší kategorie než jinde v Evropě.

ČSSD chce vytvořit levicovou volební koalici

Sociální demokraté se o víkendu o svém dalším postupu radili při jednání předsednictva strany. Řešili i strategii pro letošní volby do Sněmovny.

„Sociální demokracie bude vyjednávat o levicové volební alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními a případně dalšími subjekty, ke kterým máme programově blízko,“ napsala na Twitteru místopředsedkyně ČSSD, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Musíme se více otevřít, pozvat ke spolupráci přirozené partnery, třeba odbory nebo Zelené,“ napsal místopředseda ČSSD, ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle předvolebních průzkumů není jisté, jestli by sociální demokraté překročili pětiprocentní hranici, což je podmínka pro vstup do Sněmovny. Volební model agentury Kantar CZ z přelomu listopadu a prosince loňského roku sociální demokracii přisuzoval 4,5 procenta hlasů, z listopadového průzkumu agentury Median vyplynulo, že by stranu volilo 7 procent lidí. Volby do Sněmovny se uskuteční 8. a 9. října.

zdroj: iDnes.cz, 11. 1. 2021
odkaz: ZDE

Blogy