iDnes.cz - Hamáček chce pracovní povinnost pro ambulantní pracovníky do nemocnic

3. března 2021

Ministr vnitra Jan Hamáček chce kvůli kritické situaci v nemocnicích vyhlásit pracovní povinnost pro ambulantní personál. V nemocnicích by podle něj zdravotníci pomohli při péči o pacienty s mírnějším průběhem nemoci. „Bohužel došlo na krizové scénáře, dnes by se počet nových případů mohl přiblížit 20 tisícům,“ řekl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

záznam celé tiskové konference po jednání Ústředního krizového štábu ZDE

Kvůli kritickému stavu v nemocnicích vyhlásil Pardubický kraj v úterý stav hromadného postižení osob. Zdravotníci se tam již nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podle Hamáčka tento stav brzy vyhlásí i další kraje.

„Zatím je řešením převoz pacientů mezi kraji, nicméně v dalších dnech bude třeba navyšovat kapacity tam, kde je to ještě možné. Není takový problém z hlediska vybavení, ale v personálu. Vláda se proto bude zabývat vyhlášení pracovní povinnosti pro ambulantní personál, který by vypomohl v nemocnicích tam, kde je potřeba,“ uvedl ministr vnitra.

Podle Hamáčka v Česku došlo na krizové scénáře. „Čísla jsou rekordní, dnes by se podle odborníků mohl počet nových případů přiblížit hranici 20 tisíc. To dokazuje, že bez radikálních opatření to nyní nejde,“ řekl Hamáček.

Vláda o převozu pacientů jedná i s okolními státy. Německo podle Hamáčka nabízí celkově několik desítek lůžek. „Detaily sdělí ministerstvo zdravotnictví. Probíhají jednání s polskou stranou, tam byla kvóta kolem 200 lůžek, o které mluvila polská strana,“ uvedl Hamáček. Detaily se podle něj řeší i ohledně švýcarské nabídky.

Drtivá většina lidí opatření respektuje

Na tiskové konferenci také poděkoval všem občanům, kteří dodržují vládní opatření. „Podle hlášení policie drtivá většina lidé respektuje nařízení a spolupracuje s policií. Pokud to takto vydržíme tři týdny, tak se to zásadním způsobem projeví na celé epidemické situaci. Tím ulehčíme našim zdravotníkům.“

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíce. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16 642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za rok epidemie.

Vláda kvůli zhoršující se epidemii covidu-19 od pondělí zavedla zákaz volného pohybu mezi okresy. V terénu na jeho dodržování dohlíží 30 000 policistů a vojáků. Během prvního dne platnosti nařízení zkontrolovali přes 53 tisíc vozidel.

autor: iDnes.cz, 3. 3. 2021 odkaz ZDE

Blogy