Hamáček: Obchody a služby otevřou na konci dubna

6. dubna 2021

Mladá Fronta Dnes, 6. 4. 2021: Opatření proti pandemii prokazatelně fungují, říká ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček v rozhovoru pro MF DNES.

Dovolte mi citovat váš příspěvek na sociální síti: „Lidi, neblázněte, zůstaňte o svátcích doma, i když bude krásně! Vydržme to, prosím. Pomlázku si užijeme příští rok!“

To je rok starý tweet, ano.

Tuto sobotu jste měl v Právu rozhovor s titulkem „Vydržte do 12. dubna, pak rozvolníme“. Takže za rok budete psát na sociální sítě další podobný příspěvek?

Jsem přesvědčen, že už ne. Před rokem nikdo nečekal, že epidemie bude trvat takhle dlouho. Bojují s ní všechny státy světa, takže Česká republika není výjimkou. Když jsem byl celý ten rok tázán, jak to vidím, říkal jsem, že dokud nebude proočkována celá populace, budeme s epidemií muset nějakým způsobem žít. Říkal jsem, že to bude život s tygrem v kleci. Takže mám pocit, že jsem lidem nic nezastíral.

Vláda slibovala, že v dubnu bude oočkováno 100 tisíc lidí denně. To se nějak zadrhlo, ne?

Sto tisíc denně byl plán za předpokladu, že by se naplnily všechny dodávky, které byly slíbeny. Problém je v tom, že pokud dodavatel není schopen dodat potřebné množství, nikdo s tím nic neudělá. Vakcín je zatím málo, bojují s tím všechny státy světa. Plán byl nastaven na slíbené dodávky, pak došlo ke krácení. Zejména u AstraZenecy. Kdyby šly dodávky podle plánu, očkovalo se dnes sto tisíc lidí denně.

Premiér Andrej Babiš se teď spolu s Rakušany a Slovinci postavil proti plánu EU na dodatečné rozdělení vakcín, pročež Česko přišlo o 70 tisíc dávek. Po kritice z Evropy i od tuzemské opozice oznámil, že nám 80 tisíc dávek pošle Rakousko, Slovinsko a Maďarsko. Co jeho počínání říkáte?

Říkal jsem, že je zapotřebí, aby to premiér vysvětlil, protože to bylo jeho vyjednávání. On to objasnil a z mého pohledu vyřešil. Bilance České republiky je plus deset tisíc. Máme o 10 tisíc vakcín víc, než byl návrh portugalského předsednictví. Jestli to něco ukazuje, tak že v Evropě zuří bitva o vakcíny a každý stát dělá maximum, aby jich sehnal co nejvíc.

Počínání vlády v době covidové krize čelí tvrdé kritice. V neděli například vystoupil v televizi předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že jsou vaše výsledky „skutečně tristní“. Vláda prý dělá kroky lehké a pohodlné, těm těžkým se vyhýbá. Co takovému hodnocení, které nemá jen Rychetský, říkáte?

Teď samozřejmě přijde spousta lidí, kteří budou vládu hodnotit. Určitě se staly chyby, vláda určitě mohla dělat nějaké věci razantněji. Jen bych rád připomněl, že jsme byli po celou dobu pod obrovským tlakem. Zvlášť na podzim musela vláda chodit co čtrnáct dní do Sněmovny obhajovat nouzový stav, což je vlastně evropský unikát, to snad nikde nebylo. U nás se z toho stal předmět politického boje. Řada opozičních politiků – kterým říkám notoričtí rozvolňovači – začala při jakémkoli náznaku zlepšení tlačit na otevírání všeho. Vláda tomu částečně podlehla, to byla chyba. Měli jsme být tvrdší. Otázkou je, jestli to v podmínkách, jaké panovaly a panují ve Sněmovně, bylo reálné.

Nyní nejen opozice tlačí na rozvolňování – a především na návrat dětí do škol – znovu. Jak to vidíte?

Návrat dětí do škol je naše priorita a děláme vše pro to, aby se školáci vrátili. Ale i to musí být řízený proces. Není možné to pustit bez kontroly, protože následkem by mohlo být, že se situace opět otočí a budeme tu mít další vlnu. Myslím, že máme s přehnaným rozvolňováním zkušenosti z minulosti. Ale je pravda, že notoričtí rozvolňovači už opět křičí.

Plán je, že by se děti mohly vrátit do škol po 12. dubnu. Zároveň by mohla padnout další opatření. Co všechno?

Předpokládám, že k 12. dubnu skončí nouzový stav a vláda už nebude žádat o jeho prodloužení. Pak padnou všechna opatření, která nouzový stav vyžaduje. Což je veškeré omezení pohybu – okresní uzávěry a také zákaz nočního vycházení.

Osvědčilo se podle vás uzavření okresů? Leckdy to na některých místech působilo značně nesmyslně…

Samozřejmě, data jsou naprosto jasná. Fascinuje mě, jak zase probíhá zpochybňování těchto opatření s politickým podtextem. V poslední době jsem dával za příklad Portugalsko, které na tom ještě před třemi měsíci bylo nejhůř v Evropě. Situaci se jim podařilo radikálně zlepšit, přičemž opatření tam byla úplně stejná, jaká jsme nasadili tady. Nikdo z kritiků opatření mi pořádně nevysvětlil, čím zlepšení bylo, když ne opatřeními.

Ještě jednou budu parafrázovat Pavla Rychetského: Na školy si vláda troufla, protože ji to nic nestojí, přičemž tím napáchala nevyčíslitelné škody. Ale třeba na továrny si nedovolila. Při návratu dětí do škol prosazujete rotační systém po týdnu. Nemá smysl to pustit úplně?

Odborníci říkají, že když to pustíme úplně, epidemii neubrzdíme. Rotační princip je základ nějakého udržitelného otevírání škol. Samozřejmě spolu s pravidelným testováním. Že si vláda na továrny netroufla, to je pravda. Měli jsme o tom ve vládě velké diskuse, ČSSD podporovala omezení průmyslu. Hnutí ANO jsme donutili aspoň k testování ve firmách. Teď už uzavírání fabrik nemá smysl, protože se v nich díky tlaku ČSSD masivně testuje, což pokládám za úspěch. Věřím, že postupně se budou uvolňovat služby, obchody i sport. Přesný harmonogram by mělo dodat ministerstvo zdravotnictví. Počítám, že koncem dubna by se za předpokladu, že vše půjde dobře, mohly začít otevírat služby, obchody, předzahrádky. Ale to je můj soukromý odhad.

Že si vláda na továrny netroufla, to je pravda. Měli jsme o tom ve vládě velké diskuse.

Kromě covidu teď musíte řešit i volební sjezd ČSSD. Už v sobotu si máte v online hlasování zvolit předsedu. Je pravda, že jste se sjezd pokusil ve stranických orgánech několikrát neúspěšně odložit?

To je interpretace mých kritiků. Je pravda, že jednou předsednictvo ČSSD hlasovalo o odložení sjezdu na návrh moravskoslezské organizace. Ten návrh nezískal většinu. Já jsem hlasoval pro, protože mi přišlo jednodušší, lepší i srozumitelnější udělat sjezd prezenčně. Tak, aby si delegáti mohli říct věci do očí. Současně mi nepřišlo úplně ideální dělat sjezd v nouzovém stavu. Ale respektuji, že předsednictvo mělo jiný názor.

Vaším hlavním soupeřem je ministr zahraničí Tomáš Petříček. Tábor okolo Miroslava Pocheho, který za ním stojí, prý nejprve oslovil hejtmana Martina Netolického, pak poslance a starostu Náchoda Jana Birkeho. Oba údajně odmítli, tak došlo na Petříčka. Jak jeho kandidaturu vnímáte?

Nevidím důvod komentovat, jak Mirek Poche vybírá nového předsedu ČSSD. Mám podporu z většiny organizací v České republice, takže jsem přesvědčen, že na sjezdu uspěju. Tyto zákulisní pražské hrátky jdou mimo mě.

Tomáš Petříček říká, že kandiduje, protože chce, aby se ČSSD vyvarovala chyb z posledních několika let a voleb, a nemá pocit, že by toho byla schopna s vámi v čele. Co vy na to?

Myslím, že kandidovat musel, protože mu to důrazně doporučil jeho kolega a bývalý zaměstnavatel Mirek Poche.

Řada lidí obeznámených s děním v ČSSD – včetně některých lidí z Petříčkova okolí – odhaduje, že výsledkem může být vaše i Petříčkovo nezvolení. Co by to pro stranu znamenalo?

Pokud jde někdo na sjezd s takovou taktikou, tak je to samozřejmě taktika destrukční, která může ohrozit bytí a nebytí sociální demokracie. Věřím, že takový přístup nemůže získat většinu.

Váš protikandidát samozřejmě tvrdí, že věří ve své vítězství. Nicméně, co by bylo, kdyby opravdu nebyl zvolen ani jeden z vás? Slyšel jsem, že byste pak mohl před sebe tlačit ministryni Janu Maláčovou či bývalého hejtmana Jiřího Běhounka, Petříčkův tábor by prý mohl ke kandidatuře znovu přemlouvat Martina Netolického…

Mohu vás ujistit, že žádné scénáře B, C či D neplánuji. Mým jediným scénářem je uspět na sjezdu.

Petříček odmítá případné další vládnutí s hnutím ANO a s pravicovými stranami v čele s ODS. Jako partnery by prý viděl Piráty a STAN, které pokládá za středové strany. Naproti tomu vy se proti ANO tak nevymezujete. S kým byste tedy šel rád do další vlády, pokud ve volbách uspějete?

Piráty a STAN rozhodně nepokládám za středový subjekt. Stačí se podívat, co třeba politici za STAN v minulosti prosazovali, je to spíše pravicové hnutí. U Pirátů člověk neví, co si má myslet. Tam je to takový pelmel a žádný jasný program. Občas hlasují pro sociálnědemokratické, jindy pro pravicové návrhy. V tom aby se čert vyznal.

Partnerem je pro vás tedy stále hlavně ANO?

S hnutím ANO jsme šli do vlády, protože druhou alternativou byla vláda opřená o SPD, což by pro Českou republiku bylo mnohem horší. Myslím, že to vládní angažmá nebylo z hlediska prosazování našeho programu neúspěšné. Teď o tom musíme přesvědčit naše voliče, na což máme ještě půl roku. Ale já teď prostě nebudu dávat žádná kategorická prohlášení. ČSSD bude dělat vše, abychom získali politickou podporu, a pak uvidíme, jaká bude situace.

Velkou kritiku části spolustraníků jste schytal, když jste pro Aktuálně.cz řekl, že nesmíte přijít o tvrdé jádro voličů ČSSD, které má dnes čtyři a půl procenta. To jste myslel vážně?

Není to tak, že bych byl se čtyřmi a půl procenta spokojen. Reagoval jsem pouze na snahy kolegy Petříčka a dalších zahájit kampaň distancováním se od všeho, co jsme ve vládě dělali. Někteří dokonce navrhovali, aby naši ministři už nikam nekandidovali. Říkal jsem, že pokud to uděláme, ztratíme i zbytek lidí, kteří nám věří, což by nebyl dobrý začátek volební kampaně. My na těch lidech potřebujeme stavět a současně přesvědčovat ty, kteří ČSSD v posledních volbách nevolili, aby se vrátili. Dvě jejich největší skupiny jsou ti, kteří naposledy volili ANO, a nevoliči. Co se týče těch u hnutí ANO, věřím, že po některých jeho výkonech – třeba hlasování o daňovém balíčku – mohou být ti levicovější na vážkách.

Očekává se, že by po sjezdu ČSSD mohlo dojít ke změnám ve vládě. Skupina okolo Tomáše Petříčka předpokládá, že pokud by zvítězil on, mohl by Andrej Babiš ČSSD z vlády vyhodit. Máte takové signály? Mluvil jste o tom třeba s Babišem?

Rozhodně teď nebudu přiživovat žádné spekulace. Prostě proběhne sjezd, strana se rozhodne, jak dál. A nově zvolené vedení nastaví další strategii. Takže to budu komentovat až po sjezdu.

Pokud byste byl zvolen předsedou, ponechal byste Petříčka v čele ministerstva zahraničí? On sám říkal, že je loajální k ČSSD, která z vlády nechce. A že prý kdyby svůj post opustil, mohl by mít na naši diplomacii vliv Tomio Okamura či Vojtěch Filip. Co vy na to?

Jsem přesvědčen, že ve vládě ČSSD a hnutí ANO není možné, aby měl na ministerstvo zahraničí vliv Tomio Okamura nebo Vojtěch Filip. Takže myslím, že se pan ministr Petříček trochu přeceňuje. Ale dál to komentovat nebudu. Nechme proběhnout sjezd a pak můžeme diskutovat o dalších věcech.

zdroj: Mladá fronta DNES, 6. 4. 2021

Blogy