Hamáček: Někoho zabijete, vzkázal hříšníkům v karanténě. Obětovat březen mělo smysl

30. března 2021

Blesk Zprávy, 29. 3. 2021: Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vládní opatření zafungovala a je šance, že Česko epidemii brzy přemůže. Sociální demokraté proto na tiskovce představili kampaň „Víme, co po covidu“. Hamáček při dotazu Blesk Zpráv reagoval i na aktuální dění – na výhled rozvolnění po Velikonocích, kdy nabádá rozvolňovat jen velmi pomalu, ale návrat žáků do škol 12. dubna má za reálný. A také na avizované přísnější policejní kontroly lidí v karanténě, které se však zatím nerozeběhly.

„Děláme všechno pro to, aby co nejrychleji čísla nově nakažených klesala, ta vládní opatření fungují,“ ujišťuje vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Ukazuje se, že je šance, že ČR tu epidemii brzy přemůže,“ podotkl.

Oběť března nebyla zbytečná, míní Hamáček

Hamáček razil heslo Obětujme březen. Platí podle něj to, že „duben – v lockdownu ještě budem“? „To, že jsme obětovali březen, zachránilo české zdravotnictví. Kdyby vláda nepřijala ta opatření v této kombinaci, tak jsme dneska čelili kolapsu JIP, protože ty projekce byly naprosto jasné. Tam to šplhalo k 25 tisícům nakažených denně a to by náš systém, jakkoliv robustní a jakkoliv naši zdravotníci odvádějí špičkovou práci, prostě nezvládl,“ míní Hamáček.

„Oběť března nebyla zbytečná. A já teď jen žádám všechny občany, aby k tomu březnu přidali ještě dva týdny tak, jak je to nastaveno z hlediska nouzového stavu,“ vzkázal vicepremiér.

V Česku do 11. dubna platí nouzový stav. V platnosti pak zůstává nadále i okresní lockdown. O návratu první skupiny dětí do školy (žáci 1. stupně) se mluví od 12. dubna.

„Pokud vydrží ten trend, který vidíme v posledním týdnu, tak si myslím, že je reálný návrat dětí do škol do 12. dubna. Současně ale jsem už několikrát dával za vzor Portugalsko, tak bych prosil, abychom stejně jako Portugalci tu epidemii stlačili, ale abychom stejně jako Portugalci uvolňovali opatrně,“ apeloval Hamáček při dotazu, co dalšího by se po Velikonocích mohlo rozvolnit kromě důležitého návratu žáků do škol.

Rozvolňujme jen velmi opatrně, vyzval Hamáček

Hamáček varoval před opakováním minulých chyb a rychlým rozvolněním, rozvolňovat by se mělo, až to půjde, a navíc velmi opatrně. Odmítl „systém brzda–plyn, který tady v minulosti fungoval“.

„Samozřejmě část odpovědnosti jde za vládou, protože to rozhodnutí bylo na vládě, ale část odpovědnosti jde za notorickými rozvolňovači, kteří při jakémkoliv signálu zlepšení situace už křičí, že je třeba rozvolňovat,“ rýpl si Hamáček.

Situace se zhoršuje v Německu i Rakousku, Polsko a Maďarsko jsou na tom už momentálně hůř než Česko, upozornil Hamáček. „Prosím, nevydávejme se tímto směrem. Ano, ve chvíli, kdy to půjde, rozvolňujme, ale rozvolňujme tak, aby tato vlna byla poslední. Opravdu není kam spěchat,“ míní Hamáček.

Zkrácení lhůt pro testování ve firmách

Vláda by nyní měla řešit častější povinné testování zaměstnanců ve firmách – nikoli jednou za 7 dní, ale jednou za 5 dní.

„Je to jednoznačný příspěvek v boji proti pandemii, nicméně se ukazuje, že týdenní testování je příliš, že ta doba je dlouhá. My určitě budeme podporovat zkrácení toho termínu,“ uvedl Hamáček.

Problém s kontrolami lidí v karanténě

Hamáček minulý týden avizoval, že se rozeběhnou ve spolupráci policie a hygieny přísnější kontroly lidí v karanténě a budou padat pokuty za to, pokud někdo bude karanténu či izolaci porušovat.

„Pokud porušují karanténu, tak je vysoké riziko, že někoho zabijou. A nevím, jestli je to věc, se kterou je jednoduché žít,“ vzkázal dnes při dotazu Blesk Zpráv Hamáček lidem, kteří karanténu porušují.

Proč se nepodařilo zatím plán na kontroly, na které by bok po boku měli vyrážet policista a pracovník hygieny, realizovat? Hamáček minulý týden avizoval, že by měly být zapojeny stovky policistů, jenže právě v tom je nyní potíž. Hlavně v tom, jak policisty při kontrolách chránit.

„Celý ten projekt vyšel z ministerstva zdravotnictví, my jsme ochotni poskytnout součinnost, ale nesmí to ohrozit naše policisty,“ vysvětluje Hamáček.

„Ministerstvo vnitra pouze vyhovělo žádosti ministerstva zdravotnictví, abychom dali k dispozici policii pro případné kontroly karantén ve spolupráci s hygienou. Policejní prezidium již týden komunikuje s ministerstvem zdravotnictví a žádá o odpovědi na klíčové otázky. Zejména kolik policistů budou potřebovat a jak ty kontroly budou probíhat,“ upozornil Hamáček.

„Ministerstvo zdravotnictví, potažmo hlavní hygienička musí připravit metodiku. Součástí té metodiky musí být také odpověď na otázku, jak budou ti policisté chráněni. Já naprosto rozumím policejním odborům, že se zdráhají souhlasit, nebo že jsou v rozpacích, že by policisté měli kontrolovat karantény, když jim nikdo neodpověděl na otázku, jak ten policista bude chráněn. Pro mě je bezpečnost policistů na prvním místě. Dokud nebude jasno o tom, jak to bude s ochranou, jak to bude s očkováním policie, prostě to nespustíme. A do té doby musí ministerstvo zdravotnictví odpovědět na to, na co se jich ptáme,“ dodal Hamáček.

Kellnerovo úmrtí šéfa ČSSD zasáhlo

On sám čelil na tiskovce dotazům na nejrůznější témata. Jak ohledně dostavby Dukovan, tak i smutné pondělní zprávy, že při zřícení vrtulníku na Aljašce zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner.

„Ta zpráva o tragickém úmrtí Petra Kellnera mě velmi zasáhla. Skupina PPF, v jejímž čele stál, byla jednou z prvních podnikatelských skupin, která se přihlásila a na začátku pandemie pomohla,“ uvedl Hamáček.

S Kellnerem byl v osobním kontaktu a podnikatel prý projevoval zájem a cítil povinnost pomoci v těžkých časech koronakrize. „Já jsem s ním byl i osobně v kontaktu a cítil jsem, že pokládá za svoji povinnost České republice pomáhat. Chci mu za to poděkovat,“ dodal Hamáček a vyjádřil upřímnou soustrast Kellnerovým blízkým.

Hamáček: Nepřipustíme žádný chaos

V souvislosti s pandemií covidu je nyní podle Hamáčka důležité mít také již připravené odpovědi na to, co bude po covidu. „Jsme jedinou politickou stranou, která má připraveny odpovědi na otázky, co bude po té pandemii. Sociální demokracie je strana, která umí řešit krize,“ tvrdí Hamáček.

„Pokud virus porazíme, naše země ponese obrovské náklady, které jsou s virem spojené (…) Není možné, aby náklady, které jsou s tím spojené, nesla jen část našich obyvatel,“ vzkázal Hamáček s tím, že není možné, aby náklady pandemie nesli především zaměstnanci.

Hamáček vedle toho kritizoval páteční „festival populismu“ ve Sněmovně během jednání o prodloužení nouzového stavu. „Není čas na experimenty, nedopustíme žádný chaos,“ tvrdí vicepremiér. „Jednoduchá řešení neexistují,“ podotkl Hamáček s tím, že neuspějí ani političtí „mesiáši“.

Právě chaotické počínání je v případě opatření a boje s pandemií vyčítáno vládní koalici ANO a ČSSD relativně často. A o chaosu během loňských nákupů ochranných prostředků informoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Chtějí kurzarbeit, odmítají privatizaci nemocnic

Sociální demokraté představili na tiskovce některé návrhy, které by měly pomoci „postcovidovému“ Česku.

„Antivirus je třeba přetvořit na tzv. kurzarbeit, který ta pracovní místa ochrání. Není možné, aby, co opadne epidemie, vypukla ve firmách soutěž, kdo zůstane pracovat za nižší mzdu,“ varoval Hamáček před hrozbou vyhazovů. „My české zaměstnance nenecháme padnout a máme na to recept,“ tvrdí. ČSSD opět tlačí na zkrácení pracovní doby či dovolenou na 5 týdnů pro všechny. Vedle toho ČSSD odmítla na tiskovce mj. privatizaci nemocnic a veřejného zdravotnictví.

zdroj: Blesk Zprávy, 29. 3. 2021 odkaz ZDE

Blogy