Hamáček: Bez sociální demokracie se ANO posune na pravici a životní jistoty zmizí

15. září 2021

Předseda ČSSD Jan Hamáček za sebou nemá příliš úspěšný rok. Před poslaneckými kolegy se mu nepodařilo věrohodně vysvětlit chystanou cestu do Moskvy v době, kdy se zjistilo, že za výbuchem muničního skladu stojí ruští špioni. Spolustraníci mu vytýkali „posluhování“ ANO a voličům se zase nelíbilo, že do vysokých funkcí dosadil lidi s pošramocenou pověstí, jako je třeba exhejtman Michal Hašek. „Pokud máme ve volbách uspět, nemůžeme ztrácet čas tím, že budeme diskutovat o tom, co kdo dělá špatně,“ vysvětluje Hamáček v rozhovoru pro HN důvody, proč výrazně zasáhl před volbami do kandidátek a dosadil tam i přes odpor regionů své lidi.

HN: Bylo podle vás správné tak výrazně zasáhnout do kandidátek před volbami? Podle předvolebních průzkumů si to voliči nemyslí, nezdá se vám?

Sestavování kandidátek není otázka průzkumů, jsou to dozvuky obecného poklesu popularity vlády ke konci covidové epidemie. Co jsem viděl poslední průzkumy, trend se otáčí a situace se zlepšuje. Jsem přesvědčen, že velmi rychle bude mít ČSSD přes pět procent, jsem optimista a věřím, že na konci tohoto příběhu bude sociální demokracie ve sněmovně.

HN: Nemyslíte si tedy, že některé vaše kroky mohly zapříčinit pokles preferencí?

Pokud se podíváme na vývoj preferencí sociální demokracie v posledních třech letech, drželi jsme si pozici v průzkumech nad naším volebním výsledkem z roku 2017 až do podzimu. Teprve pak došlo k poklesu u obou vládních stran. ANO se z toho dostalo rychleji, protože nemělo sjezd, nemělo vnitrostranickou diskusi. Jsem ale přesvědčený, že když už nyní mluví ČSSD přesvědčivě a srozumitelně, tak se ten trend obrátí a za čtyři týdny budeme spokojeni.

HN: Takže za personálními změnami si stojíte?

Samozřejmě, jsem přesvědčen, že jsme zvolili správně.

HN: Roman Onderka tvrdil, že byl jako lídr jihomoravské kandidátky dosazen na základě průzkumu, který říká, že má větší šance než krajem zvolený lídr Břetislav Štefan. Můžeme ten průzkum vidět?

To byl interní průzkum, který vidělo vedení strany a bylo to podnětem rozhodování.

HN: Zvenku to působí, že likvidujete stranické odpůrce, jak byste tyto rošády popsal vy?

Pokud máme ve volbách uspět, musíme za tím naším projektem stát všichni a nemůžeme ztrácet čas tím, že budeme diskutovat o tom, co kdo dělá špatně. Sjezd rozhodl, je třeba, aby to strana respektovala a působila jednotně. A to se nyní daří.

HN: Vadila vám tedy kritika?

Nemůžete chtít od lidí, aby vás volili, když vám půlka strany říká, že to děláte blbě. Když půjdete kupovat auto a prodavač vám bude o tom autě říkat, že nemá dobrý motor, také si ho nekoupíte.

HN: Na ministerstvo vnitra jste si přivedl exhejtmana Michala Haška, na ministerstvo zahraničí zase Pavla Jaroše, který měl v minulosti vazby třeba na lobbistu Tomáše Hrdličku. Nemohlo vás to poškodit?

Nevím, proč by to mělo sociální demokracii poškodit, oba dva odvádějí kus práce. Michal Hašek zvládl koordinaci pomoci ministerstva vnitra při tornádu. Byl každý den v krizovém štábu Jihomoravského kraje, kde zastupoval ministerstvo vnitra a jeho zkušenosti hejtmana tam byly zcela neocenitelné. Michal odvádí obrovský kus práce, já jsem s ním spokojen. Dobře, udělal chybu. Každý, kdo udělá chybu, se z ní přece může poučit.

HN: A není politika trochu o symbolech? Vazby pana Jaroše vám nevadí?

Nezaznamenal jsem nic, co by bylo protizákonné nebo neetické.

HN: Neplatí v politice spíš presumpce viny?

Já pokládám pana Jaroše za člověka, který rozumí fungování ministerstva zahraničních věcí a tu práci odvádí dobře.

HN: Nebyl v sociální demokracii nikdo jiný, kdo by nebyl tak kontroverzní? Proč jste si vybral zrovna je?

Měl jsem v ně důvěru, jsem zodpovědný za své personální kroky a přistoupil jsem k nim po pečlivém zvážení všech pro a proti.

Když byla sociální demokracie ve vládě, hrála roli kotvy, pružiny, která držela ANO vlevo.

HN: Už má Michal Hašek prověrku, kterou potřebuje pro funkci náměstka na vnitru?

Michal Hašek byl teď na posledním pohovoru na Národním bezpečnostním úřadu a předpokládám, že v řádu dnů padne rozhodnutí.

HN: Proč sociální demokracie dlouhodobě ztrácí voliče? Co se podle vás děje?

Problém začal podstatně dřív. Obecně krize levice, nástup marketingové mašinérie Andreje Babiše, který v roce 2013 vyluxoval pravici a pak přešel na druhou stranu politického spektra a vyluxoval levici. Pokles začal už v letech 2014–2015. Já jsem stranu přebíral na sedmi procentech, tři roky jsme ji na těchto číslech drželi a pak jsme slízli covid. Já si ale myslím, že prostor pro moderní demokratickou levici tady je a že to lidé vezmou v potaz, když půjdou k volbám.

HN: Co lidem chcete nabízet?

Jsme jedinou stranou, která zajistí, že lidem nikdo nesebere jejich životní jistoty. Za sedm let, co jsme byli ve vládě, se podařilo spoustu věcí prosadit, udělat pro lidi. Mohu to jmenovat, naší vlajkovou lodí bylo třeba obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské. Bez toho bychom covid vůbec nezvládli, představa, že budou lidé tři dny doma zadarmo, to je iluzorní. Slibovali jsme razantní navýšení důchodů, to se podařilo. Minimální mzda stoupala historicky nejrychleji. Zdvojnásobili jsme skupinu rodin, které mají nárok na přídavky na děti. Věcí je spousta, ale nic není vytesáno do kamene. Pokud přijde vláda, která má v plánu škrtat a zeštíhlovat stát, sáhne na tyto jistoty.

HN: To je takové strašení občanskými demokraty.

My upozorňujeme na to, co se nám povedlo, a říkáme, že to tu nemusí být napořád. Musí tu být někdo, kdo bude sociální jistoty garantovat. A to je jen sociální demokracie.

HN: Když už jsme u toho strašení. Několikrát jste nyní řekl, že se po volbách spojí ANO s ODS. Předseda strany Petr Fiala to popírá. Proč to říkáte a odkud tyto informace máte?

Protože se pohybuji v politickém prostředí v Praze. Je to jedno z nejžhavějších témat, které se v tomto prostředí probírá. Chápu, že to politiky z ODS štve, ale já tím necílím na voliče ODS. Ti určitě budou rádi, když bude ODS ve vládě a bude škrtat výhody pro pracující. Ale cílím spíše na voliče hnutí ANO, kteří si myslí, že hnutí ANO má nějakou DNA, ochranu jistot seniorů, ochranu jistot pracujících. To tedy nemá. Andrej Babiš je podnikatel, miliardář a celá řada jeho kolegů se netají tím, že se sociální demokracií spolupracovali z nouze a raději by spolupracovali s ODS. Třeba poslanec Martin Kolovratník je pro to, aby se zavedlo školné. Ivo Vondrák se už těší na spolupráci s ODS, ministryně financí Alena Schillerová říká, že je pravicová politička. Spojení se tedy nabízí. A mimochodem i pan premiér říkal, že kdyby mu ODS na nabídku kývla, šel by do toho. Ale ten stát by vypadal úplně jinak.

HN: Takže se to nabízí, nebo ty informace máte potvrzené?

Samozřejmě že jsem to slyšel, ale asi chápete, že vám neřeknu jména.

HN: Takže to není jen vaše dedukce?

Věřte, že jsem v politice dlouho a informace mám.

HN: Ano, přesto mě toto strašení trochu překvapuje. Vy jste také vládli s ANO, nyní ho označujete za stranu bez hodnot. Chápu sice, kam míříte, ale je to pro voliče čitelné?

Já říkám, že jsme prosadili to, co jsme na ANO vybojovali. Hnutí muselo často dělat věci, které dělat nechtělo. Bitvy byly legendární. A protože hnutí ANO není nijak názorově ukotveno, osciluje mezi levicí a pravicí. Když byla sociální demokracie ve vládě, hrála roli kotvy, pružiny, která držela ANO vlevo. Když pružina povolí, ANO vystřelí a chytí se pružiny na druhé straně – a to je ODS.

HN: S kým byste byl ochoten sestavit vládu? Nebo spíše s kým byste do ní určitě nešel?

S hnutím SPD Tomia Okamury.

HN: Přesto je vaše vláda držela ve vysokých sněmovních funkcích.

My tedy rozhodně ne. Hnutí ANO. Já jsem nehlasoval pro to, aby byl Tomio Okamura předsedou sněmovny nebo aby se kolega Koten stal šéfem bezpečnostního výboru. To bylo bez našich hlasů. SPD je extrémní strana, jejich názory mohou být pro republiku nebezpečné. Není důvod, aby demokratická strana toto podporovala.

HN: A s Přísahou Roberta Šlachty byste vyjednával? Je známo, že jste neměli nejlepší vztahy.

S panem Šlachtou také ne, ale ten se tam nedostane. Ale není cestou vyloučit všechny. Evidentně nějaká vláda bude muset vzniknout. Nevěřím, že koalice přežijí, den po volbách se objeví pět autonomních poslaneckých klubů a začne se vyjednávat.

HN: Jak vy vnímáte Piráty? Předseda ODS o nich mluví jako o nové levici. Dokážete si s nimi představit spolupráci?

Já hlavně moc nerozumím, jakou politiku zastávají. Jsou tam lidé, se kterými bychom se shodli, se kterými se dá bavit. Ale když pak slyším představy kolegy Jakuba Michálka, jak má vypadat justice, tak mě jímá hrůza a člověk přemýšlí o emigraci. Je to dost neuchopitelná strana a spojením se starosty se uskupení stalo ještě méně čitelné.

HN: Ještě pár slov k Afghánistánu. Neziskové organizace, různí odborníci i opozice kritizují, že se na přemístění spolupracovníků české armády nepracovalo dříve. Proč byl program zastaven?

Tak hlavně po bitvě je každý generálem. To platí obecně. Do problému se dostali úplně všichni, americký prezident se všemi zpravodajskými službami a zdroji, které má, prohlašoval, že nehrozí, aby padl Kábul. Těžko se dalo očekávat, že Česká republika bude mít jiné informace. My ty informace samozřejmě sdílíme, ty kolem Afghánistánu získáváme spíše spoluprací se spojeneckými silami a ty všechny tvrdily, že se žádný kolaps neblíží. Že je dost času. A ve chvíli, kdy to explodovalo, tak Česká republika byla jedna z prvních, kdo byl schopný zareagovat. Já tu kritiku odmítám a beru ji jako účelovou.

HN: A neměl být ten program obnoven?

To je otázka na ministerstvo obrany. My jsme o tom několikrát jednali.

HN: Takže jste na to ministra Lubomíra Metnara (za ANO) upozorňovali?

Já ne, jednání probíhala na pracovní úrovni. Ale moji úředníci několikrát diskutovali s ministerstvem obrany možnost znovuotevření toho programu – a nikam to nedospělo.

HN: Nyní jste byl svědčit v kauze Vrbětice. Řekl jste policii něco nového?

Policii jsem řekl, jak to bylo, a jsem přesvědčen, že až vyšetřování skončí, ukáže se, že článek novináře Kroupy (Ten obvinil Hamáčka, že chtěl vyšetřování kauzy Vrbětice vyměnit za milion vakcín Sputnik. Seznam Zprávy tvrdí, že mají svědectví, které to dokládá. Ministr vnitra to odmítá – pozn. red) byl snůška nesmyslů.

HN: A zaznělo při výslechu něco nového?

Nemohu komentovat obsah jednání.

HN: Vy jste podal civilní žalobu i trestní oznámení na redaktory i samotné médium. Jste skutečně přesvědčen, že se žádný svědek neobjeví?

A kde je? Říkali, že se ukáže. Obvinili mě z nesmyslného jednání, řekli, že mají svědka. Slibovali, že ho ukážou, až všichni budou vypovídat v parlamentu. Tam všichni vypovídali, ale nic se neukázalo. Nyní říkají, že svědectví mají, ale neukážou. Co je cílem neukázání důkazu, když ho mají?

HN: Ale po vašich výpovědích před sněmovnou dodnes mnozí poslanci říkají, že vůbec nerozumí vašemu jednání. Dělal byste něco jinak?

Po bitvě je každý generál. Nebýt nesmyslného článku pana Kroupy, tak jsme mohli slavit obrovské vítězství. Naplnili jsme sen všech bezpečnostních expertů. Vyhoštění osmnácti ruských špionů je rozhodnutím ministra zahraničí. Všichni, kteří v minulosti zastávali funkci ministra zahraničí, mohli všechny špiony vyhodit. Saša Vondra, Karel Schwarzenberg. Nikdo to neudělal. Udělal jsem to až já. Já jsem samozřejmě čekal, že přijde nějaká hybridní reakce z ruské strany, ale ono to vypadá, jako kdyby článek pro pana Kroupu napsali v GRU, protože to se Rusům náramně hodilo.

HN: Chápu, ale plánovat cestu do Ruska ve chvíli, kdy víte, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stojí ruští špioni, se nezdá jako nejlepší taktika.

Ale já jsem všechno toto vysvětlil. Celé se to odehrálo v nějaké atmosféře. Ale přece se počítá výsledek. Můžete hodnotit styl na hřišti, ale když vyhrajete 3:0, tak máte radost. V tomto případě jsme se zbytečně střelili do nohy.

HN: Nevadí vám Babišův střet zájmů?

Já to vnímám jako jeho problém.

HN: Ale ovlivňuje to celou vládu, celé Česko.

Ale je to něco, co celá Česká republika ví, a Andrej Babiš má třicet procent. Jsme demokracie, pokud ho lidé i s touto zátěží chtějí volit, tak je to realita, se kterou musíme hrát.

JAN HAMÁČEK (42)

Od února 2018 je předsedou ČSSD, tuto funkci obhájil na sjezdu 1. března 2019. Od června 2018 je prvním místopředsedou vlády a ministrem vnitra ve druhé vládě Andreje Babiše, v níž byl také dvakrát pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí. Narodil se v Mladé Boleslavi, studoval na FF UK, obor překladatelství – tlumočnictví/ekonomie, studia ale nedokončil. Od roku 1998 byl členem Mladých sociálních demokratů, do strany vstoupil v roce 2001. V roce 2013 se ve 35 letech stal nejmladším předsedou sněmovny v historii Česka.

Blogy